Haydar Akar’ın Meclis’te taşeron isyanı

TAŞERON SÜRESİ YİNE UZATILDI Yasa içerisinde yapılan bir düzenleme ile taşeronda çalıştırılmanın süresi 1 yıl daha uzatıldı. Konuya ilişkin söz al...

TAŞERON SÜRESİ YİNE UZATILDI

Yasa içerisinde yapılan bir düzenleme ile taşeronda çalıştırılmanın süresi 1 yıl daha uzatıldı. Konuya ilişkin söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yaptığı konuşmada; “Niçin bu düzenleme yapılıyor. Soma’dan sonra taşeron işçiliğin kaldırılması için benim de vermiş olduğum kanun teklifi asıl işveren ve yardımcı hizmetlerin yanı taşeron işçiliğin kaldırılmasına ilişkin bir düzenleme için önce AKP 31 Aralık 2015 tarihine kadar uzattı şimdi de burada yeni bir teklif ile 31 Aralık 2016’ya kadar taşeron işçiliğin süresi uzatılıyor” dedi.

 

“KANUN TEKLİFİM ORTADA SAMİMİYSENİZ KABUL EDİN”

Akar, “Vermiş olduğum kanun teklifi Soma faciasından dolayı AKP tarafından direkt reddedilemedi. Önce ilk defa muhalefetin vermiş olduğu kanun teklifini Meclis gündemine aldılar sonra yine tarihte bir ilk olarak teklifin görüşülmemesi için yoklama isteyerek kaçmışlardır. Bugün de görüyoruz ki samimi değilsiniz sizlerin taşeron işçiliğe son vermek gibi bir derdiniz yok. Sizlerin derdi bunu kurumsallaştırmak” dedi.

 

"GELİN KALDIRALIM BU TAŞERONU"

Sözlerine seçim öncesi vaatlerden örnek veren Akar,  “Seçim meydanlarında ‘taşeronu kaldıracağız’ dediniz. 7 Haziran ile 1 Kasım arasında billboardları süslediniz. ‘Taşeron işçiliğine son vereceğiz’ dediniz. Getirdiğiniz bu kanun teklifiyle de taşeronluğu tekrar kurumsal hâle dönüştürüyorsunuz. ‘Taşeronluğu kaldıracağız’ da demiyorsunuz. 24'üncü dönemde getirdiğiniz tüm kanun teklifleriyle taşeronluğun kurumsallaşması için elinizden gelen her şeyi yaptınız” derken AKP’nin 13 yıllık iktidarındaki bütçesine de dikkat çekerek; “Bakın, on dört yıldır kamunun tüm imkânlarını kullanıyorsunuz. Getirdiğiniz maddelere bakın, insan utanır, utanır, yeni parayla 300 milyar liralık, eski parayla 300 katrilyonluk bir bütçeyi on dört yıldır yönetiyorsunuz ve getirdiğiniz erbaşa 90 liralık zam, asgari ücret 1.300 lira ve taşeron olarak çalışan işçilerin taşeronluk süresinin uzatılması ayıptır ayıp gelin kaldıralım bu taşeronu” dedi.

31 Aralık 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR