2016 Hoca Ahmet Yesevi yılı kutlandı!

Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa katılımın yoğun olduğu program saat 19.00’da başlanacağı açıklanmasına rağmen 40 dakika gecikmeli başl...

Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa katılımın yoğun olduğu program saat 19.00’da başlanacağı açıklanmasına rağmen 40 dakika gecikmeli başladı. Programa İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan,  İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Güray Oruç, Kocaeli Türk Ocakları Başkanı Yücel Alpay Demir, Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şube Başkanı Taylan Katak, Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Ruhittin Sönmez ve Yesevi Ocağı Eğitim, Kültür ve Sanat Derneği Kocaeli şubesine üye olan vatandaşlar katılım gösterdi.

 

2016 HOCA AHMET YESEVİ YILI

Programın açılış konuşmasını yapan Yesevi Ocağı Eğitim, Kültür ve Sanat Derneği Kocaeli Şube Başkanı Engin Sönmez Ahmet Yesevi’nin Türk tarihindeki önemini anlatarak, “İlk Türk mutasavvıfı,’’ Piri Türkistan’’ olarak bilinen Hoca Ahmet Yesevi, Eski Türk Düşüncesi ile İslam dininin esaslarının bütünleşmesinde öncü olmuştur. Onun, İslam’ın getirdiği olgu ve değerleri Türk Kültürünü mezcetmedeki yöntemi düşünce sistemindeki temel unsurları ve Türk Düşünce Tarihi’ndeki yeri medeniyetimiz için büyük önem taşımaktadır. Bu zikrettiğimiz olgular, Hoca Ahmet Yesevi’nin düşünce sisteminde bir bütün öğreti halinde ‘’hikmet ilmi’’ olarak verilmiştir. Unesco’nun Hoca Ahmet Yesevi’nin vefatının 850’nci Sene-i devriyesini ‘’2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı’’olarak ilan etmesi bizleri mutlu etmiştir’’ dedi.

 

‘’KOCAELİ’DEN GÜNEŞE AYNA’’

Bizler Türkistan’da parlayan yıldız ile yönlerini tayin eden Alperenler gibi, onların ayak izlerine basaraktan ilerlemeyi düstur edindik diyen Sönmez “Ne yeni bir tez koyuyoruz ortaya, ne de bir tezin karşısına antitez olarak çıkıyoruz. İlham aldığımız zatın metodu ile birini diğerinden ayırmadan, kimseyi ötekileştirmeden, sentez hareketi olarak tüm dünyayı kucaklayabilecek bir vecd ile yürüyoruz. Çilenin ve Aşk’ın taliplileri olarak Yesevi Hz.inin hikmet ve öğretilerini tüm dünyaya haykırmanın boynumuzun borcu olduğunun bilincindeyiz. Kocaeli’den güneşe tuttuğumuz aynanın,  tüm dün ya insanlarının gönüllerini aydınlatması dileğiyle’’ açıklamasında bulundu.

 

TÜRKÜ DİNLETİSİ

Sönmez’in konuşmasının ardından Ahmet Yesevi’nin hayatından kesitlerin sunulduğu sinevizyon gösterisi yapıldı. Sinevizyon gösterisinden sonra program Yesevi Sanat Topluluğu tarafından verilen türkü dinletisiyle devam etti. Türkü dinletisinin sonlarına doğru salona İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan giriş yaptı. Dinleti seyirciler tarafından büyük ilgi toplarken özellikle dombraya salondan yoğun ilgi vardı. Türkü dinletisini seyirciler ayakta alkışladılar. Dinletinin ardından sahneye çıkan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan Ahmet Yesevi Sanat Topluluğu Sanat Genel Sanat Yönetmeni Yelmira Şenduran’a çiçek takdim etti.

 

BU VATAN TÜRK YURDU

Ahmet Yesevi Hazretleri İslam’ın yayılmasında, bugünlere gelmemizde, belki de bizlerin İslam’ı seçmesinde katkıları olan çok değerli bir zat diyen İzmit Belediyesi Başkanı Nevzat Doğan “Ben Türkmenistan’daki kabrini gördüm. Türklerin İslam’a girmesiyle İslam’ın yayılmasının nasıl bir hız aldığını hepimiz biliyoruz. Ne kadar anma programı yapsak da bugün doğuda verdiğimiz şehitlerimiz var. Şehitlerimizi de rahmetle anıyoruz. Bu vatan Türk yurdu olduğundan beri hep şehitler verdi’’ dedi.

 

‘’TÜRKLERİ MÜSLÜMANLARI DÜNYADAN SİLMEK’’

1071 Malazgirt Savaşı haçlıların Türkleri durdurma savaşıydı diyen Belediye Başkanı Doğan “Allah yardım etti. Birlik ve beraberlik içinde Malazgirt’ten zaferle ayrılıp Anadolu’yu yurt edindik. Ama mücadele bitmedi. Çanakkale’de dahi haçlı seferleri vardı. Gayeler farklıymış gibi gösteriliyor olabilir ama hepsinin amacı Türkleri, Müslümanları dünyadan silmek. Yaşanan terör olaylarını bu yaklaşımla değerlendirmeliyiz. Şehitlerimizin verdiği mücadeleyi iyi anlamalıyız. Bunun içinde iyi çalışmamız lazım. Birbirimizin canı ciğeri olmamız lazım. Bu mücadele de dıştaki güçler olduğu gibi içteki düşmanlarda olacak’’ açıklamasında bulundu. Serkan BORLAK

04 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR