'Orta direk kullanmaz'

İlimizdeki esnaf odalarının başkanları ile firma yöneticileri genelde köprünün açılmasının ticaretlerini etkilemeyeceğini belirtiyor.   Geçtiğimiz gün...

İlimizdeki esnaf odalarının başkanları ile firma yöneticileri genelde köprünün açılmasının ticaretlerini etkilemeyeceğini belirtiyor.

 

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile hizmete giren Osmangazi Köprüsü, özellikle geçiş ücreti ile dikkat çekmişti. Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen terör saldırısı nedeniyle açılışa tepki gösterenler olsa da köprünün açılışı gerçekleşti.

 

kopru.jpg

 

FİYAT FARKLARI VAR

11 Temmuz’a kadar ücretsiz olacak olan köprü geçişleri gelecek pazartesi gününden itibaren binek araçlarda 88,75 lira olmak üzere ücretli olmaya başlayacak. Fiyatlar ise 62,1 lira ile 282,15 lira arasında değişecek. Motosikletler 62,1 liraya, otomobiller 88.75 liraya, minibüsler 141.95 liraya, kamyonetler 168.60 liraya, TIR’lar 223.60 liraya ve kamyonlar da 282.15 liraya köprüden geçebilecekler. Osmangazi Köprü’sünün ilimize ne gibi katkıları olacağı veya ne gibi zararları olacağı hakkında konuyla ilgili olan oda başkanları görüşlerini paylaştı.

 

“TRAFİK RAHATLAYACAK”

kemal-012.jpg

Gazetemize açıklamalarda bulunan Kocaeli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kemal Kaya, “Köprünün açılışı güzeldi. Ege’den gelen ve bu bölgeye giden araçlar İzmit merkezine uğramadan rahatlıkla karşıya geçebilecek. Böylelikle İzmit trafiği rahatlamış olacak. Osmangazi Köprüsü’nden dolayı benzinciler, pişmaniyeciler ve AVM’ler etkilenebilir, fakat genel olarak baktığımızda vatandaşımızı çok rahatlatacak bir proje hayata geçirildi. Bu projenin ekonomik faydalarını da görmek lazım. Normalde Körfez’in etrafı dolaşılarak yakılacak yakıt yerine geçişi 4-6 dakika arası süren Osmangazi Köprüsü’yle rahatlıkla geçilebilecek. Milli ekonomiye büyük katkı sağlanacak” dedi.

 

“FERİBOTA 60 LİRA VEREN KÖPRÜYE DE 90 LİRA VERİR”

Köprü geçiş ücretinin 90 lira olması hakkında da düşüncelerini paylaşan Kaya, “Normalde feribotla geçiş zaten 60 lira. Bir de feribotta bekleme, yolculuk, inme derken 1 saatten fazla zaman geçiyor. Osmangazi Köprüsü’nde ise 4 dakikada karşıya geçiş sağlanacak. Bekleme ve sıra olmayacak 1 saatten fazla sürede karşıya geçmek için feribota 60 lira veren sadece 4 dakikada karşımaya geçmek için köprüye 90 lirayı rahatlıkla verebilir” ifadelerinde bulundu.

 

“BÜTÜN GÜNÜMÜZ YOLDA GEÇMEYECEK”

ahmettasci.jpg

Kocaeli Servisçiler Odası Başkanı Ahmet Taşçı ise, “Milletimiz, ülkemiz ve ilimiz adına güzel bir proje gerçekleşti. Hem yol kısaldı hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacak. Artık şoförlerimizin bütün günü yollarda geçmeyecek. Fakat fiyatı pahalı. Bizim araçlarımız her gün oradan hem geliş hem gidiş olarak geçiş sağlayacak ve toplamda araç başı 250 lirayı bulacak. Bu bizi biraz zorlayabilir” diye konuştu.

 

“ORTA DİREK KULLANMAZ”

Osmangazi Köprüsü’nün fiyatının yüksek olduğunu belirten Taşçı, “Köprünün fiyatı bana göre yüksek olduğu için ekonomi hesabı yapan vatandaşlar kolay kolay kullanmaz. Acil bir durum gerekmedikçe alt tabakadaki orta direk insanlar bu köprüyü kullanmak yerine Körfez’i dolaşmayı tercih eder. İzmit’te esnafın durumuna gelirsek yol üzerinde durup pişmaniye alma olayı eskidendi. Artık yollar transit olarak geçiliyor. Araçlar durmadan yoluna devam ediyor. Esnafı kötü yönde değil hatta olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

FERİBOT YERİNE KÖPRÜ

kadirrr.jpg

Osmangazi Köprüsü’yle ilgili görüşlerini paylaşan bir başka isim de Boğaziçi Pişmaniye firmasının sahibi Kadir Çetin. Köprü projesinin satışlarını düşürmeyeceğini belirten Çetin, “Osmangazi Köprüsü hayırlı olsun. Pişmaniyeciler olarak işlerimizin düşeceğini düşünmüyoruz. İzmit merkez konum itibariyle İstanbul’dan Ege, Akdeniz ve Bursa tarafına gidenlerin çok kullanmadığı bir nokta. İstanbul’dan otomobilleriyle gelen de geçiş için feribotu tercih ediyordu. Şimdi ise köprüyü kullanarak geçecek” dedi.

 

“PİŞMANİYE SATIŞ NOKTASI”

Köprünün hizmete girmesinin işlerini düşürmeyeceğini de belirten Çetin, “İstanbul tarafından gelen insanlar bayramlarda ve tatil zamanlarında feribotta yaşanan yoğunluk nedeniyle Körfez’i dolaşarak geçiyordu. Bu durumda bizim işlerimizde çok belirgin bir artış olmuyordu. En fazla yüzde 2 oranında etkiliyordu. Köprünün işlerimizi düşüreceğini sanmıyorum. Fakat. İzmit’in pişmaniyesinin tanıtımı için belediye başkanlarımız çalışmalar yapıyor. Köprünün ayaklarına ve otobandan giriş kısmına İzmit’in pişmaniyesinin tanıtılması ve marka değerinin artması adına pişmaniye satış noktaları kurulursa bu şehre temsil edebiliriz” diye konuştu.

 

“AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Kar Pişmaniye’nin sahibi Yaşar Üçcan ise Kadir Çetin’in aksine Osmangazi Köprüsü’nün açılmasının işlerini bitireceğini dile getirdi. Otoyollardan dolayı işlerinin düştüğünü dile getiren Üçcan, “Köprünün açılmasıyla beraber bu işler de bitecek. İzmit’in en büyük sembollerinden biri olan pişmaniyemiz ayakta kalmaya çalışıyor. Bu gidişle İzmit Pişmaniyesi diye bir şey kalmayacak” dedi.

 

“KİMSE DESTEK OLMUYOR”

Üçcan, şöyle konuştu: “Köprünün ayaklarında büyük mağazalara yer vermişler, fakat başka bir çalışma yapılmalı. Pişmaniyeciler için bir satış noktası oluşturulmalı. Bunun sağlanacağını ise açıkçası sanmıyorum. Büyükşehir Belediyesi’nden İzmit Belediyesi’ne hiç kimse İzmit Pişmaniyesi’nin gelişmesi için somut bir adım atmıyor” dedi. 

Ahmet HAZER

06 Temmuz 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR