“Personelimize indirim yapıldı, her şey şeffaf, açık ve net”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kent Konut hakkında yapılan haberlerle ilgili olarak, “Belirli şartlarda personelimize peşi...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kent Konut hakkında yapılan haberlerle ilgili olarak, “Belirli şartlarda personelimize peşin ödeme kaydı ile yüzde 20 indirim yapılmıştır. Yapılan iş açık, net ve şeffaftır” dedi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kent Konut’un 2009 yılında yaptığı Umutkent Konutları’yla ilgili birkaç gündür yerel basında yer alan haberlerle ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun şubat ayı meclis toplantısında yaptığı konuşma ulusal gazetelere konu oldu. Hürriyet Gazetesi’nin internet sitesinden kesintisiz yayınlanan konuşmada Başkan Karaosmanoğlu, Kent Konut’un yaptığı konutlardan bahsetti. Karaosmanoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“YAZAN, ÇİZEN KİŞİ DÜRÜST DEĞİL”
“Bu kişi dürüst yazan, çizen bir kişi değil. İçinde bir kir var o kiri ortaya atıyor. Ayıp denen bir şey var. İsim veriyorlar, Büyükşehir’in çalışanları. Büyükşehir’in çalışanları temiz insanlardır. Dürüst insanlardır. Vatansever insanlardır. Bayrağını seven insanlardır. Başkan iyi, yanında çalışanlar kötü. Başkan iyi ise iyi adamlarla çalışması lazım. Siyaseti bu kadar ayağa düşürmeyin. Vatandaş da bunlara prim vermiyor. Bir takım buradan nemalanamayan insanlar buralara saldırır. Mama yok. Olmayacak da. Dolayısı ile kullanamıyor bu kurumu. Kullanamayınca veryansın. Bunlardan bir tanesi de Umutkent’le ilgili yazılan çizilenler.

“İT ÜRÜR, KERVAN YÜRÜR”
Fazla çirkinlik, fazla pislik böyle bir şey yok. Bizim çalışma arkadaşlarımıza bizim verdiğimiz bir fırsat var. Hepsine. Sadece üst düzey bürokratlara değil. İşçisi de var, memuru da var. Mesela biz bu şeyi ne zaman yapmışsız? İhale tarihi 2009. 4 yıl olmuş. Bir yerden bir şey bulunuyor hemen saldırılıyor. Dilediğiniz kadar yazın. İt ürür, kervan yürür. Biz bu yolda devam edeceğiz. Çalışma arkadaşlarıma da söylüyorum, asla tedirgin olmayın. Yasal ne varsa elimizde onları kullanalım. Vatandaşı bilgilendirelim, vatandaşa gidelim. Bunlar bizim için bir enerji kaynağı olsun.

“ES KAHPE RÜZGAR ES”
Şair demiş ya; ‘Es kahpe rüzgar es, ne yönden esersen es.’ Bana ferahlık verirsin ancak. Söz konusu alanda 152 konut yapılmış. Arsa maliklerinden isteyen her vatandaş orada ev alabilmiş. Toplam 13 arsa maliki konutu almış. Arsa maliki olup da konut yerine para alanlar var. Üst düzey alt düzey 75 arkadaşımız buradan konut almış. Benim de bilgim var. Biz personelimize belirli indirimler yapıyoruz. Toplamda 64 vatandaş da bu konutlardan almış. Her şey gayet açık ve net. Personelimiz hırsızlık yapıp almamışlar bu konutları. Parasını yatırıp almışlar. Gazeteci geçinenler gidip Kandıra Cezaevi’nde yatanlarla röportaj yapsınlar. Onlara sorsunlar siz neden buradasınız, ne yaptınız desinler eski belediyecilere.

“HALK SORGULUYOR”
Bunları Kocaeli halkı sorguluyor. Gazeteler sorgulamasa da halk sorguluyor. Namuslu gazetecilik odur ki gider Kandıra Cezaevi’ne ‘Sayın genel müdürüm (CHP’li Hasan Emre) sen neden burada yatıyorsun’ diye sorar. Bunlar oraya kendi başlarına gitmediler. Onları oraya sürükleyen bir zihniyet var. Bir sistem var. Gazetecilere öneriyorum gidin Kandıra’da mülakat yapın. Namusunuzla yapın. Şerefinizle yapın. Eğer orada yatanlara ben yardım etmişsem beni yargılayın, beni koyun kefenin içine. Ama onlarla ilgili hiçbir şey yazmıyorsun. Sadece bir davadan, bir yargılamadan 9 yıl ceza almış adam.

“PARASINI VEREREK ALDILAR”
Bunları yargılamıyor gazeteci geçinenler, benim bürokratımı yargılıyorlar. Efendim ben bürokratıma, çalışanıma yine konut yapacağım. Yine belirli oranlarda indirim yapacağım. Yeter ki konut sahibi olsun. Ayıp değil. Nice belediyeler, yerel yönetimler çalışanına konut edindirmek için çabalıyor. Bunlar parasını vererek bu konutları aldılar. Ödemelerini aldılar. Bir problem yok. Ben bir problem görmüyorum. Benim dairem yok orada. Bizim çalışanımız, memurumuz, işçimiz belediyenin yaptığı konutlardan namusu ile alın teri ile alabilir. Belirli şartlarda personelimize peşin ödeme kaydı ile yüzde 20 indirim yapılmıştır. Yapılan iş açık, net ve şeffaftır.

SOSYAL KONUTLARDA İNDİRİM YOK
Yok efendim buradan vatandaşlar alamamış gibi şeyler yok. Burası belediyenin tek konut projesi değil, yüzlerce binlerce konut yapıyoruz. Şuana kadar vatandaşa yaptığımız daireler 10 bine yaklaştı. 10 bin adet güzel kente yakışır site yaptık.” Bilindiği üzere kent genelinde 10 bine yakın konut yapan Kent Konut’ta belediye personellerine indirim uygulanıyor. Ancak belediye personeli sosyal konut projelerinde indirim alamıyor. Personel indirimi yalnızca “Lüks” konut projesi olarak adlandırılan, belediyenin para kazanarak sosyal konut projelerine aktarmak için yaptığı konutlarda geçerli oluyor.

16 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR