“Kendi İşim Gibisi Yok” Eğitimleri Devam Ediyor

Kalkınma Ajansı’nın Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Başvuruları Başladı.Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın KOSGEB işbirliğiyle düzenlediği Uygulamalı...

BÜYÜT

Kalkınma Ajansı’nın Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Başvuruları Başladı.
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın KOSGEB işbirliğiyle düzenlediği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri devam ediyor. Kalkınma Ajansı’nın bölgesinde girişimciliği geliştirmek ve iş kurmak isteyen girişimci adaylarını desteklemek amacıyla, KOSGEB ve yerel paydaşlarıyla birlikte düzenlediği girişimcilik eğitimleri Aralık ayında da devam ediyor. Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Kartepe ve Akyazı’da yapılacak 2011 yılı son dönem eğitimlerine başvurular kalkınma ajansının www.marka.org.tr internet sitesi üzerinden alınırken, eğitimlere olan ilgi, ilerleyen dönemlerde bölgede eğitimlerin artarak devam edeceğini gösteriyor.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan AYAN, girişimciliğin, işsizlik sorununa önemli bir çözüm olanağı sunduğu gibi ekonomik büyüme ve kalkınmanın da önemli bir bileşeni olduğunu belirtirken, “Bölgemizde nitelikli iş fikri olan, bölge ekonomisine ve istihdamına ciddi katkı yapacağına inandığımız girişimcilerimizin, KOSGEB’in kuruluş sermayesi desteklerinden faydalanmasına yönelik çalışmalarımızın bir ayağı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleridir. KOSGEB ve yerel paydaşlarımızdan Belediyeler, Meslek Odaları, kamu kurumları ile işbirliği içinde il ve ilçelerimizde düzenlediğimiz bu eğitimlere yoğun ilgi olduğunu görüyoruz. Biz Ajans olarak, bu zamana kadar 35 sınıflık eğitim düzenledik ve bu eğitimlere 3.300’ün üzerinde başvuru geldi. Gelen başvurular, iş fikrinin yenilikçi olması, bölge ihtiyacını karşılar nitelikte olması, istihdama ve ihracata katkısı, uygulanabilir ve başarıya ulaşabilir olması, KOSGEB’in desteklediği sektörlerden olup olmadığı, girişimci adayının tecrübesi, sermaye yapısı, pazar bilgisi, eğitimi gibi kriterlere göre değerlendirilmekte, mülakatlar da yapılarak eğitime katılacaklar belirlenmektedir. Bu zamana kadar düzenlediğimiz eğitimlere 1.500 kursiyer katılırken, katılımcıların en az yüzde 25’inin iş kurmasını hedefliyoruz. Bunun için sertifika alan girişimcilerimiz için “izleme ve rehberlik” sistemi kurduk. Onları girişimlerinde yalnız bırakmıyoruz.” dedi.

Eğitim sonrası sertifika alan girişimci adaylarının KOSGEB’in yeni iş kuranlara verdiği 27 Bin TL hibe ve 70 Bin TL faizsiz krediye başvurabileceğini belirten Genel Sekreter AYAN, iş planı yazma aşamasında da Ajans uzmanlarının girişimcilere danışmanlık, izleme ve rehberlik desteği verdiğini aktardı. Verilen eğitimlerin başarılı olması için çalışmalarda gerekli desteği veren KOSGEB yetkililerine teşekkür eden Genel Sekreter AYAN, “Ajans internet sitesinden Aralık eğitimleri için başvurular alınmaya devam ediyor, kendi işini kurmak isteyenler bu eğitimler ve ardından alacakları destekler ile fırsatı yakalayabilirler. İş fikri olan girişimciler başvurularını yaparak hem iş sahibi olabilir hem de iline, ilçesine katkı sağlama imkanını değerlendirebilir. İlgi devam ederse eğitimlerimiz 2012 yılında da artarak devam edecektir” şeklinde konuştu.
Uygulamalı girişimcilik eğitimleri başvuruları ajansın internet sitesi (www.marka.org.tr) adresinden alınıyor. Girişimci adayı başvuru esnasında formu eksiksiz doldurmalı, eğitim yeri hususuna dikkat etmeli ve formu doldururken mutlaka eğitim yerini seçmelidir. Her sınıf için eğitim kontenjanı 30 girişimcidir ve adaylar, Ajans’ın Kocaeli,Sakarya,Düzce,Bolu ve Yalova illerinde bulunan Yatırım Destek Ofislerinden eğitimlerle ilgili detaylı bilgi alabilir.

14 Kasım 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR