Ekmeğini ve Emeğini Koru…

TMO Genel Müdürlüğü’nün “Ekmeğini ve Emeğini Koru” sloganı ile başlattığı “Ekmek İsrafını Önleme” kampanyası kapsamında Derince Kaymakamı Mesut Yıldır...

BÜYÜT

TMO Genel Müdürlüğü’nün “Ekmeğini ve Emeğini Koru” sloganı ile başlattığı “Ekmek İsrafını Önleme” kampanyası kapsamında Derince Kaymakamı Mesut Yıldırım’ı ziyaret eden TMO Derince Şube Müdürü Osman Altınsoy, Türkiye genelinde günde 6 milyon adet ekmeğin israf edildiğini söyledi

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü 17 Ocak 2013 tarihinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla ülke çapında “Ekmek İsrafını Önleme” kampanyasını başlatmıştı. Kampanyanın tanıtımı ilimizde de sürdürülüyor. Kampanya kapsamında TMO Derince Şube Müdürü Osman Altınsoy ve TMO Derince Şube Müdürlüğü’nde ziraat mühendisi olan, aynı zamanda kampanyanın ilçede tanıtılması çalışmalarını yürüten Hilal Hüner tarafından bilgilendirilen Derince Kaymakamı Mesut Yıldırım, kampanyaya tam destek vereceklerini açıkladı. Kaymakam Yıldırım, Derince Kaymakamlığı olarak bu konuda sonuç alacakları çalışmalar yapacaklarını belirterek, “Başbakanımızın da ekmek israfının önüne geçilmesi ve beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketilmesi yolundaki çağrısı, kamuoyu üzerinde etkili oldu ve bu konuya dikkat çekti” dedi.

“2,1 MİLYAR EKMEK ÇÖPE GİDİYOR”
Bu kapsamda Derince Kaymakamı Mesut Yıldırım’ı ziyaret ederek kampanya hakkında bilgi veren TMO Derince Şube Müdürü Osman Altınsoy, “Türkiye genelinde günde 6 milyon adet ekmek israfı yapılıyor. İsraf edilen ekmeğin 3 milyon adedi fırınlarda, 2,3 milyon adedi hanelerde, 600 bin adedi ise kurumlarda çöpe gidiyor. Türkiye’de 1 yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1,5 milyar TL” dedi. Altınsoy, ülkemizde bu parayla 80 hastane ve 500 okulun inşa edilebileceğini belirtti.

“KABUL EDİLEBİLECEK BİR DURUM DEĞİL”
Konu ile ilgili olarak Kaymakamı Mesut Yıldırım ise, konunun öneminin farkında olduklarını ve gereken desteği kaymakamlık olarak vereceklerini ifade etti. Yıldırım, “Yıllık israf tutarlarına bakıldığında, israf edilen ekmeğin parasal değeri ile onlarca okul, hastane, konut, yol, köprü yapılabilecekken ve en önemlisi dünyada milyonlarca insan aç uyurken, her bakımdan büyük olanaklara sahip ülkemizde, kaynakların ve emeğin bu şekilde çöpe atılması, hiç kuşkusuz kabul edilebilecek bir durum değildir” şeklinde konuştu.

TMO Derince Şube Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre;
-Ülkemizde 95 milyon adet ekmek tüketilirken 6 milyonu çöpe gidiyor.
-Ülkemizde 1 yılda çöpe atılan ekmekle 542 bin ton buğday israf ediliyor.
-Yapılan araştırmalarda 2008 yılında fırınlarda üretilen ekmeğin yüzde 2’si israf edilirken 2012 yılında bu oranın yüzde 3,1’e çıktığı tespit edildi.
-Her gün 3 milyon adet ekmek daha tüketiciye ulaşmadan fırınlarca atılarak veya hayvan yemi olarak kullanılarak israf ediliyor.

07 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR