GEBZE ÜNİVERSİTESİ HALKLA BÜTÜNLEŞMELİ

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün Gebze Üniversitesi olarak değiştirilecek olmasıyla ilgili çeşitli aç...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün Gebze Üniversitesi olarak değiştirilecek olmasıyla ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. Kaplan; “Enstitü halka inememişti umarım üniversite hakla bütünleşir” dedi

Gebze Yüksek TeknolojiEnstitüsü’nün yapılacak değişiklikle Gebze Üniversitesi olacağını, bütün çalışmaların tamamlandığını ve müjdeyi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün Gebzeli sanayicilere verdiğini önceki gün gazetemiz sütunlarında kent kamuoyuna duyurmuştuk. Konuyla ilgili olarak CHP Kocaeli Milletvekili, Gebze’li Mehmet Hilal Kaplan’ın görüşlerini aldık.
ÇALIŞMALAR HIZLANSIN
Gebze’nin üniversiteye çok ihtiyaç duyduğunu belirten Kaplan şöyle konuştu; “AKP’nin vekilleri ile ikili sohbet ettik. Üniversite talebimizi dile getirdiğimizde; ‘Acele etmeyin, biz hazırlık içindeyiz’ dediler. Biz de ‘Gündeme getirelim. Siz eğer çalışma yapıyorsanız, çalışmalar hızlanır’ dedik. Bizim düşüncemiz şuydu; yeni bir üniversite kurulması. Çünkü Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü hem sanayi hem de halkla entegre olamadı.
ELİT KESİM
2 bin, 2 bin 500 öğrenci Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde doktora ve lisansüstü eğitim görüyor. Elit bir yapı var. Enstitünün Gebze halkıyla ve bölgesiyle bir entegrasyonu yok. Kendilerini daha üstte görüyorlar. Bir elit kesim oluşturmuş durumdalar. Biz bu yüzden GYTE’nin yapılacak değişimine karşıyız çünkü değişimin bölge halkıyla entegrasyonu sağlayamayacağını düşünüyoruz. Burası çok iyi bir şekilde planlanmalı. Hem bölge halkı hem de sanayi üniversiteyle iç içe olmalı.
AR-GE YÜKÜNÜ AZALTMALI
TÜBİTAK ve gelecekte oluşacak bilişim vadisinin Ar-ge yükü de Gebze Üniversitesi tarafından hafifletilmeli. Mevcudun üzerine kurulursa mevcudun lav edilmesi lazım. Bizim önerimiz yeni üniversite. Yeni üniversite konusunda sıkıntı çekiliyorsa ve ille de GYTE’nin yapısal değişikliği ile üniversite sorunu çözülecekse o zaman mecburen tamam diyeceğiz. Ancak mecburi bir durumda bu değişikliği kabullenebileceğiz.
FARABİ BİNASI’NA
TIP FAKÜLTESİ
Sayın Fikri Işık bana Mehmet Ali Okur’la birlikte Sağlık Bakanlığı’na gittiğini ve Gebze Farabi Hastanesi’nin Darıca’da boşalan binasını Gebze Üniversitesi bünyesinde kurulacak bir Tıp Fakültesi’nde değerlendirmek istediklerini söyledi. Umarım bu düşünce halen devam ediyordur.”

12 Haziran 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR