CHP’nin çalıştayında Kocaeli masaya yatırıldı

CHP İzmit İlçe Örgütü tarafından düzenlenen ve geniş katılımın sağlandığı ‘Köklerimizle Buluşuyoruz’ çalıştayı önceki gün Sabancı Kültür Merkezi’nde C...

BÜYÜT

CHP İzmit İlçe Örgütü tarafından düzenlenen ve geniş katılımın sağlandığı ‘Köklerimizle Buluşuyoruz’ çalıştayı önceki gün Sabancı Kültür Merkezi’nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan yardımcılarının katılımıyla gerçekleşti

CHP İzmit İlçe Örgütü tarafından düzenlenen ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla gerçekleşen” Köklerimizle Buluşuyoruz” adlı programda oda temsilcileri sunumlarını gerçekleştirdi. Düzenlenen programa sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, siyasi parti temsilcileri ve gençlik grupları katılım gösterdi. Sorunların konuşulduğu ve çözüm önerilerinin arandığı çalıştay sonunda raporlar CHP lideri Kılıçdaroğlu’na sunuldu.

“KOCAELİ ÜRETEN BİR KENT”
Eğitim, sağlık, ulaşım, ekonomi gibi konuların tartışıldığı ve çözüm önerilenin arandığı çalıştayda 13 rapor slayt gösterisi eşliğinde katılımcılara anlatıldı. Kürsüye ilk çıkan Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ekonomiye ilişkin hazırladığı raporu sunarak, Kocaeli’nin üreten bir kent olduğunu ve yüzde 13 gibi bir rakamla Türkiye’de vergi sıralamasında 2’nci olduğunu dile getirdi.

“ÇÖZÜM ÜRETİLMELİDİR”
Daha sonra Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) adına kürsüye çıkan Halit Kodal, “Kocaeli’nin sektörel görünümü projesi yapıldı. Proje neticesinde ortaya çıkan ortak sorunlar arasında, nitelikli iş gücü ve mesleki eğitim, enerji maliyeti yüksekliği firmaları olumsuz etkilemektedir. Kayıt dışı üretimler için yapılan denetimlerin yetersiz olması, vergi oranlarının yüksekliği, İstatistiklerde daha küçük görünmekteyiz. Ticaretimizi etkileyen iki sorun, KDV tevkifatı ve borçlar kanunu. Bunlara çözüm üretilmelidir” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM
Mimarlar Odası Başkanı Yalçın Ergen, “Kentsel dönüşüm yapma yetkisi belediyelere verildi ve hızla konut üretilmeye başlandı. Ülkemizde konut yapılarak kentsel dönüşüm denen bir şey üretildi. Yerelde inşaat sektörü zora sokuldu. Bu kanun ile riskli alanla ve binalar tahliye edilecek. Bizler bu konuda hiç kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

“PARASIZ ULAŞIM HAYAL DEĞİL”
Makine Mühendisleri Odası Başkanı Tülin Tosunoğlu ise parasız ulaşımın hayal olmadığını söyledi. Kocaeli Barosu adına konuşma yapan Avukat Murat Özveri ise çalışma saatlerine vurgu yaptı. Özveri, “Kocaeli’nde haftalık çalışma saati 54 saattir. Güçlü sendikacılık adına birçok sendikacılık yapı oligarşik sendikacılık yapılanmayı oluşturmuştur. Sınıf için tehlike arz eden bir kurum haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK SENDİKALARI DA KONUŞTU
Tabipler Odası Başkanı Kemal Keşmer ve Sağlık Emekçileri Sendikası Başkanı Murat Harata da konuşma yaptılar. Harata, “Aile hekimliği uygulamasını eleştirdi. AKP iktidara geldiği gün sağlıkla ilgili dönüşümü ihmal etmiştir. AKP döneminde sağlığın ne duruma geldiğini herkes görüyor. AKP bir yandan 4+4+4 eğitim sisteminin yanında her alana egemen olmaya çalışıyor” diye konuştu.

MUHTAR SORUNLARINA DEĞİNDİ
Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Şen, “Muhtarlık kurumu 1808 yılında ikinci Mahmut döneminde temeli atılan birinci Abdülaziz döneminde hukukta yerini almıştır. En köklü kurumların başından gelen muhtarlık kurumudur. Günümüzde toplam 53 bin 484 muhtar var. Muhtarlar seçilmişlerin içerisinde ulaşılabilen bir ilktir. Muhtarlara kolay ulaşılır. Türkiye’de 24 saat açık kalan tek kurumuz. AKP’nin muhtarı değilsen dilekçene cevap gelmez. Bizim sosyal güvencemiz ne? 516 muhtarın ofis sıkıntısı var. Büyükşehir ekibini kurmuş sözde yasak binaları yıkıyor. Belediye binası da kaçaktır. Muhtarlara baskıyla boyun eğdiriliyor. Eğer muhtarlar AKP’ye hizmet etmese hizmet alamıyor. 52 mahalle muhtarı Kartepe Belediyesi tarafında kurulan komisyonla bu sayıyı 22 düşürüldü” ifadelerine yer verdi.

“AĞIR VERGİLER VERİYORUZ”
Kent merkezindeki sorunlara değinen İzmit Kent Merkezi Başkanı Murat Barış, “Öteden beri yaşanan sorunların ele alınmadığını biliyoruz. Bu çalıştayın bu sorunlar için yararlı olduğunu düşünüyorum. İKM olarak geçmişte yaşadığımız ve hala yaşamakta olduğumuz sorunu sizlere sunuyorum. Birincisi ağır vergiler veriyoruz. Küçük esnaf mağdur edilmemelidir. İkincisi verilen kredi olanaklarının yetersiz olması. Bunu sağlayan kuruluşlar da bize fazla yük yüklüyorlar. Üçüncüsü yerel yönetimlerin uygulanmasıdır. Kazı ve yol çalışmaları bizleri zorlaştırıyor. Esnaflar olarak yapılan yatırımları bizlere danışılarak bizim görüşlerimiz alınarak yapılsın” dedi.

“EĞİTİM EVRENSEL BİR HAKTIR”
Eğitim sorunlarını dile getiren Eğitim-Sen Şube Başkanı Veysel Kaplan, “Eğitim evrensel bir haktır. Eğitim temel bir insan hakkı olması her şeyden önce kamusal bir sorumluluğu hatırlatır. Eğitim hiçbir siyasal iktidarın tercihine bırakılmamalıdır. Eğitim müfredatı tamamen ırkçı bir hale getirildiğini biliyoruz. 4+4+4 ile yapılmak istenen eğitimin özünü değiştirmektir. Bu sisteme boyun eğdirtmektir. Bu sisteme öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin hazır olmadıkları gibi okulların fiziki altyapıları da hazır değildir. Dünyanın hiçbir ülkesinde sınav stresinde yaşayan, sınav stresinden intihar eden böyle bir uygulama yok. Yerel yöneticilerin eğitim adına yaptıkları tek şey sanayicileri bulup okul yapmak dışından başka bir şey yok” şeklinde konuştu.

“OKULLAR YEREL İDARECİLERİN PROPAGANDA YERİ GİBİ”
Türk Eğitim İş adına hazırlanan rapor hakkında sunum yapan Emine Çelik, “Okulların fiziki durumu müsait değil. Müdür odaları dersliklere çevrildi. Alım bölgelerine uyum olmaması çeşitli sorunları beraberinde getiriyor. Okulların daha çok sanatsal ve kültürel etkinliklerin yapılması için alanlara ihtiyaç var. Alo şikayet hatlarıyla öğretmenler sindiriliyorlar. Öğrencinin ailenin gözünden öğretmeni yok sayıyorlar. Okullar yerel yönetimlerin propaganda yeri haline geldi” dedi.

“SENDİKALAR ÜZERİNE ADETA ÖLÜ TOPRAĞI SERİLDİ”
‘Çalışma Yaşamı’ konulu sunumu gerçekleştiren Disk Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, “Sendikalar üzerine adeta ölü toprağı serildi. Kocaeli’de hiç kimse sendikalar birliğinin oluşumu yönünde parmağını kıpırdatmıyor” diyerek sendikaların öneminin artmasına değindi.

“DÜZENİ SAĞLAYACAK BİR PARTİNİN ÖZELMİNİ ÇEKİYORUZ”
‘Çalışma Yaşamı’nın Güncel Sorunları’ sunumunu Sendikalar Uzmanı Dr. Av. Murat Özveri gerçekleştirdi. Konuşmasında Kocaeli’de haftalık çalışma süresinin 45 saat yerine 54 saat olduğunu, bu 9 saatlik ücret farkının ödenmediğini. Çift bordro uygulamasının da Kocaeli’de uygulandığını ve bunların önüne geçecek bir partinin özlemini çekmekte olduklarını dile getirdi.

“TOPLUMUN HER KESİMİNDEN ŞİKAYET VAR”
''Köklerimizle Buluşuyoruz'' etkinliğinde konuşan Kılıçdaroğlu, etkinlikte konuşan herkesin belli sorunları dile getirdiğini, kimsenin ''sorunumuz yok'' demediğini ifade ederek, ''Bir dokun, bin ah işit. Sanayici şikayetçi, ticaret erbabı, esnafı, üniversite hocası, çocuklarımızı eğiten öğretmenlerimiz, diyanetten sorumlu arkadaşımız şikayetçi'' dedi. Toplumun her kesiminden şikayet duyduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, normalde 10 yıldır ülkeyi yöneten iktidarın sorunların büyük kısmını çözmüş olması gerektiğini savundu.

“SANAYİCİ BU ÜLKENİN EKONIMİSİNİN KAMU GÖREVLİSİDİR”
Kocaeli'nin olağanüstü güzel sanayi yapısının bulunduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, sanayiciyi destekleyerek önlerindeki engelleri kaldırılması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, CHP olarak her yerde, ''sanayici bu ülkenin ekonomisinin kamu görevlisidir'' dediklerini anlatarak, ''Sanayici çalışır, üretir, istihdam yaratır. Önünde engeller varsa engelleri kaldıracağız. Sanayicinin daha kaliteli; ama daha ucuza üretebilmesi için çünkü uluslararası alanda rekabet ediyor, önündeki engellerin kaldırılması çok önemlidir'' diye konuştu. Enerjinin pahalı olduğu yönünde şikayetler geldiğine değinen Kılıçdaroğlu, nükleer enerji santrallerinin yapılmasının ardından enerjinin kilovat saatinin 13,5 sente geleceğini, bu günkünden daha pahalı olacağını savundu. Doğalgaza yapılacak zammın sanayiciyi etkileyeceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, arkasından gelecek elektrik zammının da sanayicinin maliyetini etkileyeceğini bildirdi.


“NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ OLMADIĞI SÜRECE, NİTELİKLİ ÜRETİM YAPAMAZSINIZ”
Kılıçdaroğlu, maliyetlerin faturasının çalışanlara çıktığını, çalışanların daha düşük ücrete mahkum edildiğini anlatarak, ''Çünkü sanayici başka çıkış yolu bulamıyor. Ya daha az işçi çalıştıracak ya da daha düşük ücretle işçi istihdam edecek ki hayatiyetini sürdürebilsin. Nitelikli iş gücü. Her yerde sorun, Kocaeli'de de sorun. İşsize nitelik kazandırmak istiyorsunuz, sanayi odası başkanı diyor ki, 'Yeterli eleman bulamıyoruz'. Neden- Her şeyi bedava dağıtsanız nitelikli iş gücünü yaratamazsınız. Nitelikli iş gücünü yaratmanın yollarından birisi, kişinin alın teriyle kazanma ihtiyacını hissetmesidir. Bu bizim kültürümüzde yaratılan önemli gediklerden, fay hatlarından birisidir. Politikayı da derinden etkileyen fay hatlarından birisidir. Nitelikli iş gücü olmadığı sürece, nitelikli üretim yapamazsınız'' ifadelerini kullandı.
“YERİNDE DÖNÜŞÜM”
Konuşmasında kentsel dönüşüm çalışmalarına da yer veren Kılıçdaroğlu, ''Biz kentsel dönüşümü şöyle anlıyoruz, 'yerinde dönüşüm' yani buradaki insanları alacaksınız kentin dışına süreceksiniz, burada rant yaratıp durumu iyi olanlara vereceksiniz. Olmaz bu. Yerinde dönüşüm. Sosyal donatı alanları olan, sağlıklı bir kent atmosferi yaratacaksınız. Bu sorunu aşmış olacaksınız. Bizim projemiz budur, uygulamamız da var. Ankara'da uygulamalarımız var. Sayın Karayalçın döneminde yapıldı, olağanüstü güzellikte vadisi, topluluğu, spor alanları olan kentler yaratılmıştır ve kimse mağdur edilmeden, insanlar evlerini davul zurnayla yıkmıştır 'daha modern bir binaya, apartmana, konuta ulaşacağız' diye. Bizim anlayışımız budur'' ifadesini kullandı.


“ÜCRET SENDİKACILIĞININ ZAMANI GEÇMİŞTİR”
Kılıçdaroğlu, sendikalar için kötü koşulların oluştuğunun, kan kaybettiklerinin söylendiğini hatırlatarak, ''Doğrudur ama sebebini biraz da sendikacı arkadaşların kendilerinde aramalarını istiyorum. Çalışan sendikacı var, gerçek anlamda sendikacı var, bir de sarı sendikacılar yani sendika ağaları var. Sendikacılığı bu noktaya getiren, işçiyi sendikacılıktan soğutan bu anlayışa herkesin karşı çıkması lazım. Ücret sendikacılığının artık zamanı geçmiştir. Sendika, iş yerinde hem üretimi artıracak, hem çalışacak, hem kazanacak, hakça bölüşecek. Önce üreteceğiz, sonra hakça bölüşeceğiz. Kuralımızın bu olması lazım'' dedi.


MUHTARLARIN SORUNLARINA DA DEĞİNDİ
Muhtarların sorunlarına da değinen Kılıçdaroğlu, muhtarlıkla ilgili kitap hazırladıklarını, muhtarlığın tarihini, sorunlarını anlatacaklarını belirterek, muhtarları çok önemsediklerini ifade etti. Kılıçdaroğlu, muhtarlığın kapatılmasının gündemde olduğunu; ancak CHP olarak bunun kapatılmasına karşı olduklarını vurgulayarak, ''Muhtar, en rahat ulaştığımız kişidir. Muhtarların fonksiyonu çok önemli. Kapatılması, bizi sosyal açıdan da sorunlar yaratan bir sürece sürüklemiş olur'' dedi.

“4+4+4 SİSTEMİNİN GETİRDİĞİ FELAKET”
Kılıçdaroğlu, 4+4+4 sisteminin, insanları bilgi toplumundan alıkoyacak bir sistem olduğunu belirterek, eğitimin, insanın daha kaliteli düşünmesine, dünyayı daha iyi sorgulamasına yol açtığını söyledi. Eğitimde verilmek istenenin bu olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Eğer siz eğitimle insanı düşünmekten alıkoyarsanız, nitelikli düşünmesinin önüne engel koyarsanız, toplumu geriye iterseniz. Çevremizde o kadar çok olaylar var ki onları sorgulayamazsanız, dünyayı yakalayamazsınız. Eğitim kişiye soru sorma becerini kazandırır. Soru sormak insanın doğasında var ama siz eğitimle, çocuğun, öğrencilerin, insanların soru sormasını engellerseniz, toplumu geriye iterseniz Türkiye'yi bilgi toplumundan koparırsınız. En büyük endişem şimdilik bu. 4+4+4 sisteminin getirdiği felaket budur''

01 Ekim 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR