Zeytinoğlu: İhracat 3 aydır geriliyor, acil önlem gerekli!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Mart ayı ihracat verilerini değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Mart...

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Mart ayı ihracat verilerini değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Mart ayında ihracatın miktar olarak artmasına karşın değer olarak gerilediğini ifade ederek “Sadece Mart ayında değil, 2015’in ilk 3 ayında ihracat gerilemeyi sürdürdü. Bu, Dolar ve Euro arasındaki ilişkiden kaynaklansa da sonuç olarak önlem almak gerekli” şeklinde konuştu.

 

TİM verilerine göre Türkiye’nin Mart ayında yaptığı ihracatın bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,4 düşüşle 11,2 milyar dolar gerilediğine dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu, “3 aylık dönem olarak baktığımızda da ihracat yüzde 6.8 gerileyerek 38.4 milyar dolardan 35.8 milyar dolara düştü. Bu performansla yıllık 160,5 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalamamız mümkün olamaz.

 

Öte yandan TÜİK verilerine göre ihracatın yanı sıra ithalat ve dış ticaret açığı da geriliyor. Her ne kadar dış ticaret açığının da gerilemesi sevindirici olsa da aslolan ihracatta sürdürülebilir bir artışı başarmak. Başka türlü ekonominin büyümesi de sağlanamayacak” değerlendirmesini yaptı.

 

TİM verilerine göre ilk 3 aylık dönemde Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracatın yüzde 26 düşüşle 16.7 milyar dolardan 14.7 milyar dolara gerilediğini, bu gelişmenin ayrıca irdelenmesi gerektiğini vurgulayan Ayhan Zeytinoğlu, “İhracatı destekleyecek, ihracata dayalı üretimde maliyetleri düşürecek yeni teşvik mekanizmalarına ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’nin en önemli sanayi bölgeleri arasında yer alan Kocaeli’nin ihracatını da değerlendiren Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli’den yapılan ihracat Mart ayında yüzde 55, yılın ilk üç ayında yüzde 4,7 geriledi. İlimiz için ihracatta en büyük paya sahip olan kimya sektöründe yüzde 92 ve otomotiv sektöründe yüzde 48 gerileme yaşandı. Bu da önlemlerin aciliyetini gösteren bir tablo” dedi.

02 Nisan 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR