Cumartesi Pazarı projesi hazır

Büyükşehir tarafından 460 pazarcının faydalanması için Kadıköy Mahallesi’nde 20 milyon TL’ye mal olacak Cumartesi Pazarı avam projesi hazır.Kocaeli Se...

BÜYÜT

Büyükşehir tarafından 460 pazarcının faydalanması için Kadıköy Mahallesi’nde 20 milyon TL’ye mal olacak Cumartesi Pazarı avam projesi hazır.

Kocaeli Seyyar Esnafı ve Pazarcılar Odası Başkanı Erol Kumsar, dün basın açıklaması yaparak Cumartesi Pazarı avam projesini tanıtıp, İzmit Belediyesi ile birlikte hazırlanan pazar ve seyyar esnaf yönetmeliğinin getirdiği yenilikleri anlattı. 20 milyon TL’ye mal olacak Cumartesi Pazarı projesi vatandaşların rahat alışveriş yapması için mescit, kreş, kafe, çocuk bakım odası ve tuvalet olacağı gibi, bin 500 araç ve 150 kamyon için otopark olduğunu da söyleyen Kumsar, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a destekleri için teşekkür etti.

EN İYİSİNİ YAPIYORUZ
Toplamda 13 dönüm arazi üzerine 9 dönümü pazarcıların kullanılması için yapılan alanın en kısa zamanda hayata geçmesini ümit ettiklerini ifade eden Kumsar, “Proje içinde lavabo, sosyal tesisler, mescit, kafe, bebek odası, kreş olacak. 5 kattan oluşan binanın ilk iki katında biz diğer katlarda bin 500 araçlık otopark olacak. Son katta düğün ve konferans salonu da olacak. Tabanda pazarcıların kullanması için 150 kamyonluk otopark da olacak. Türkiye’de en kötü şartlara sahip pazarcı bizdik. Yaparsak en iyisi olacak dedik ve en iyisini yapıyoruz ”dedi. Bakan Ergün’ün Perşembe Pazarı alanında yapacağı katlı otoparkı desteklediklerini de ifade eden Kumsar, Perşembe Pazarı’nın olmazsa olmaz olduğunu da hatırlattı.

MALİYET 20 MİLYON TL
Projenin ve maliyetin tamamen Büyükşehir tarafından yapıldığını hatırlatarak projenin 20 milyon TL’ye mal olduğunu da belirten Kumsar, “Cumartesi Pazarı yerinden yalnızca yıllardır Cumartesi Pazarında tezgah açan esnaf faydalanacak. Cumartesi Pazarında 450 pazarcımız var. Yeni yerde 460 pazarcı için yer var. Kurulacak olan tezgahlar 5 x 3.5 ebatlarında olacak. Kesinlikle kabin diye bir şey yok. Pazar havası sonuna kadar yaşatılacak. Pazar içerisinde insanların geçmelerini engelleyen ip ve sopalar burada olmayacak. Bu bile başlı başına bir devrimdir ”dedi. Kumsar, Yenişehir Mahallesi, Yahya Kaptan ve Yeşilova’daki pazar yerleri çalışmasının devam ettiğini de söyledi.

YAKA KARTI TAKACAKLAR
Seyyar ve pazar esnafı için İzmit Belediyesi ile birlikte hazırlanan yeni yönetmelikten de bahseden Kumsar, her esnafın tabela ve yaka kartı bulundurma zorunluluğu olduğunu söyledi. Kumsar, “Bu yönetmelik esnafımıza hiçbir yük getirmiyor. Amacımız kayıt dışılığı önlemek. Esnafa külfeti de yok. Her pazarcı tabelasını asıp boynuna yaka kartını takacak. Bu uygulamaya en geç on gün içinde başlanacak. Denetimleri zabıta ekipleri yapacak ”açıklamasında bulundu.

PERŞEMBE PAZARI OLMAZSA OLMAZ
Geçtiğimiz günlerde Perşembe Pazarı alanını yıkıp katlı otopark yapacağını söyleyen Nihat Ergün’ün açıklamalarına destek veren Kumsar, “Biz daha önce de altını katlı otopark, üstünü pazar yapalım demiştik. Çünkü kentte otopark büyük sıkıntı. Bakan Ergün sesimizi duymuş. Ama Perşembe Pazarı bizim olmazsa olmazımızdır. Otopark yapılacak yerin üstünde pazar yeri istiyoruz, alacağız”dedi.

09 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR