Nene Hatunlar, İzmit’te bir araya geldi

Ortak paydaları Erzurum olan akademisyen, hukukçu, öğretmen, kamu çalışanı, yönetici, girişimci, sağlıkçı, sivil toplum kuruluşu temsilcisi gibi birç...

BÜYÜT

Ortak paydaları Erzurum olan akademisyen, hukukçu, öğretmen, kamu çalışanı, yönetici, girişimci, sağlıkçı, sivil toplum kuruluşu temsilcisi gibi birçok sektörde rol alan üretken Nene Hatunlar, hafta sonu gerçekleştirilen kahvaltı programı ile tanışma fırsatı yakalarken kendilerini ifade etme olanağı da buldular.

 

Girişimci İş Kadınları Derneği Eski Başkanı ve İş Kadını Penbe Kamacı Arslan’ın girişimi ve organizatörlüğünde bir araya gelen Nene Hatunlar, bir platformda toplanarak hem yöresel hem de yaşadıkları bölge için neler yapılabilirin beyin jimnastiğini yaptılar. Erzurumlu kadınların toplumsal yapılar içinde çok aktif olamadıkları gibi bir imaja da karşı çıktıklarının mesajını veren Nene Hatunlar, kültürel, sosyal ve ekonomik alanda aktif yer aldıklarını ifade ettiler. Kocaeli Erzurum Dernekler Federasyonu (KEDFE) Kadın Kolları Başkanı Ayla Ilgün’ün de katılımcılar arasında olduğu programda, tanışma ve beyin fırtınasını amaçlayan kahvaltıyla kalınmayacağının altı çizildi.

 

“HAYATA KATMA DEĞER YARATIYORUZ”

Kahvaltı programında konuşma yapan Girişimci İş Kadınları Derneği Eski Başkanı ve İş Kadını Penbe Kamacı Arslan, toplantının amacını şu cümlelerle ifade etti: “Erzurumlu kadınlar olarak aynı kültürü paylaşmış hemşehrilerimizle bir araya gelerek kaynaşma toplantımızda beyin fırtınası gerçekleştirdik. Samimi ve içten geçen toplantıda kamuoyunda oluşan yanlış bir algıya da cevap vermek istedik. Erzurumlu erkeklerin kadınların dışarıya çıkmasına engel olduğu gibi bir algının yanlış olduğunu vurgulamak istedik. Erzurumlu erkekler kadını baş tacı etmişlerdir. Bizler de Kocaeli'de yaşayan, çalışan, üreten, yöneten kadınlar olarak sosyal ve ekonomik hayata katma değer yaratmaktayız. Bundan sonra da Kocaeli için, hemşehrilerimiz için fayda yaratmak, farkındalık oluşturmak, göçle gelen dezavantajlı grupların şehir ile entegrasyonu için fikirler geliştireceğiz”

 

“TOPLUMSAL HAYATIN İÇİNDE OLMALIYIZ”

Bu birlikteliğin farklı projelerle, sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda yeni fikirlerle bölgeye katkı sağlamak için bir başlangıç oluşturmasını dileyen  Kocaeli Erzurum Dernekler Federasyonu (KEDFE) Kadın Kolları Başkanı Ayla Ilgün ise yaptığı konuşmada, kadınların var gücüyle toplumsal yapılar içinde yer almasında ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini söyledi. Derneklerin etkinliklerinde çoğu zaman tek başına bir temsil üstlendiğini söyleyen İlgün, tüm hemşehrisi olan hemcinslerini toplumsal hayatın vazgeçilmezi olmaya çağırdı. Kocaeli’de yaşayan Nene Hatunların buluşması geç saatlere kadar karşılıklı fikir alışverişi ile devam etti.

 

NENE HATUN

93 Harbi olarak anılan Osmanlı- Rus savaşlarında Erzurum Aziziye Tabyasının savunmasında kahramanca direniş gösteren bir genç kadındır. Onun mücadelesi bölge kadınları için bir ekol olmuş ve Erzurumlu kadınlar Nene Hatun ismi ile özdeşleşmiştirler. 

26 Nisan 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR