Kordsa’dan açık inovasyon iş birliği

Ortak teknoloji geliştirme ve geliştirilen teknolojilerin diğer şirketlerin kullanımına sunulduğu “açık inovasyon”, şirketler için ortak değer yaratı...

Ortak teknoloji geliştirme ve geliştirilen teknolojilerin diğer şirketlerin kullanımına sunulduğu “açık inovasyon”, şirketler için ortak değer yaratıyor.

 

Kordsa Global, “Mükemmelliği Sürdürmek” temasıyla düzenlenen Kalite Kongresi’nde “Mükemmellik Yolculuğunda İş Birlikleri” oturumunun ev sahipliğini yaptı. Şirin Payzın’ın moderatörlüğünü üstlendiği oturumda Kordsa Global CEO’su Cenk Alper, Dupont Global Pazarlama Direktörü Imre Horvath, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Mandal ile Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Acar konuşmacı olarak yer aldı.

 

İŞ ORTAKLIĞI GÜÇ KATIYOR

Oturumda sanayi ve akademi iş birliğinin önemi ve sanayi şirketleri arasındaki etkileşimden doğan “açık inovasyon” kavramı konuşuldu. Kordsa Global ve Dupont Protection Technologies’in iş birliği ve yıllar içerisindeki inovatif yaklaşımları ile teknolojiye ekledikleri katma değer “açık inovasyon” alanında bir başarı hikâyesi olarak paylaşıldı.

 

YENİ BİR TEKNOLOJİ

1980’li yıllarda EFQM modeli ile başlayan mükemmellik serüveninin bugün “açık inovasyon” kavramına ve iş birliklerine dönüşmüş olması oturumda vurgulanan noktalar arasındaydı. Ürün ve süreç inovasyonları ile başlayan mükemmellik anlayışı şirket içinden çıkarak başka şirketlerin paylaşımına sunulduğu bir platform haline geldi. Kordsa Global ve DuPont Protection Technologies’in mükemmellik yolculukları da bulundukları ekosistem içinde açık inovasyon prensibiyle kesişiyor. İki şirket, bünyelerinde geliştirdikleri teknolojileri yeni bir teknolojide buluşturuyor.

 

LASTİĞİN PERFORMANSI ARTIYOR

Lastik güçlendirme malzemeleri pazarının yeni trendi olan hibrid teknolojisi Kordsa ve DuPont işbirliğinin kalbini oluşturuyor. Dupont Protection Technologies’in güçlendirme malzemeleri ile Kordsa Global’in güçlendirme malzemeleri hibrid teknolojide bir araya gelerek kendine yeni kullanım alanları buluyor, lastiğin performansını artırılabiliyor. Bu yeni teknoloji, yüksek hız performans lastikleri ve uçak lastikleri gibi katma değeri yüksek lastiklerde yerini alıyor.

 

30 MİLYON DOLAR YATIRIM

Kordsa’nın inovasyonda iş birliği yaptığı bir diğer katma değerli alan ise kompozit güçlendirme teknolojileri. 2014’te metalden 10 kat hafif ve üç kat sağlam olan kompozit malzemeler için Kompozit Güçlendirme İş Birimi’ni kuran Kordsa Global, bu alanda büyümeye odaklandı. Kordsa bünyesinde kurulacak olan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi ile sanayi ve üniversite aynı çatı altında buluşuyor. Merkezde, 10 profesör ve 80 doktora öğrencisi bir arada çalışacak. Bunun yanında Kordsa Global üretim tesisi, ortak Ar-Ge laboratuvarları ve Kordsa’nın genel merkezi de bu çatı altında buluşacak. Nisan 2016’da aktif hale gelmesi planlanan merkez için 30 milyon dolar yatırım öngörülüyor. Metalden 10 kat daha hafif ve 3 kat daha sağlam olan kompozit ürünleri; havacılık, spor, otomotiv, denizcilik ve inşaat sektörlerinde kullanılabiliyor.

19 Kasım 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR