31 yıldır paylaşılamayan Sütlü Nuriye tatlıcıları karşı karşıya getirdi

140. kuruluş yıl dönümü sebebiyle iftar yemeği veren Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü “Sütlü Nuriye’nin mucidi benim” dedi. Tatlı Güven’in...

BÜYÜT

140. kuruluş yıl dönümü sebebiyle iftar yemeği veren Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü “Sütlü Nuriye’nin mucidi benim” dedi. Tatlı Güven’in sahibi Metin Güven ise Sütlü Nuriye’nin patentinin kendisinde olduğunu söyledi.

1953 yılında tatlıcılık mesleğine adım atan İhsan Güven tarafından temelleri atılan 'Tatlı Güven', 1985 yılında ilk şubesini İzmit'in tarihi Bakırcılar çarşısında hizmete açtı. Kurulduğu ilk günden günümüze lezzetinde hiçbir sapma olmayan Tatlı Güven, cevizin sultani lezzetini, ince açılmış baklava yufkası ve sütün eşsiz lezzetini buluşturarak tamamen yeni ve leziz bir tatlı ortaya çıkarır. Hafif ve eşsiz lezzetteki bu yeni ürünün adı içinde espri barındıran Sütlü Nuriye olarak Güven’in menüsün yerini alır.

HAFİF VE EŞSİZ LEZZET
Sütlü Nuriye hafif ve eşsiz lezzetiyle kısa sürede ülke çapında bir üne sahip olur. Özellikle 1996 yılında Türkiye Milli Takımı’na tatlı sponsoru olmasıyla adını duyuran Tatlı Güven milli takımın yanı sıra birçok futbol kulübüne Sütlü Nuriye göndermeye başlar. Bu tarihten sonra özellikle baklava üreticileri kendi ünlerini gölgede bıraktığı gerekçesiyle Sütlü Nuriye’ye diş bilerler. Önceki akşam gerçekleşen kuruluş yıldönümü iftarında “Sütlü Nuriye’nin mucidi benim” diyen Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü, tatlıyı sahiplenerek kendisinin icat ettiğini söyledi.

BAKLAVAYI UCUZLATMAK İÇİN
Baklavacı Güllüoğlu’nun 140. kuruluş yıldönümü dolayısıyla önceki akşam Kocaeli şubesinde bir iftar yemeği veren yönetim kurulu başkanı Nejat Güllü patenti kendisine ait olmayan bir lezzet için kendi icadım yakıştırmasını yaptı. Kentimizin lezzeti olarak bilinen Sütlü Nuriye’den bahseden Güllü, 1980’li yıllarda, darbe günlerinde bir paşanın baklava fiyatlarından yakınması sonucu İstanbul’da 420 lira olan baklava fiyatlarının 340 liraya indirilmesinin emredildiğini ve bunun üzerine girdikleri arayış sonrasında Sütlü Nuriye’yi 1981 yılında icat ettiğini söyledi.

MUCİDİ OLDUĞUMU KANITLAYABİLİRİM
Toplantıya katılan basın mensuplarını şoke eden bu açıklamanın ardından Sütlü Nuriye’nin mucidi olduğunu kanıtlayabileceğini söyleyen Nejat Güllü büyük bir gaf yaptığının farkına varmadı. Konuyu, yıllardır ilimizde tatlı üretimi yapan ve konunun bir tarafı haline gelen Tatlı Güven’in sahibi Metin Güven’e sorduk. Sütlü Nuriye’nin varoluş öyküsünü anlatan Güven lezzetin başlangıcının Diyarbakır olduğunu ancak mevcut şeklinin ilimizde verildiğini ve üretim patentinin kendilerine ait olduğunu söyledi. Hafif ve eşsiz bir lezzet olan Sütlü Nuriye’nin üreticisi Metin Güven şöyle konuştu

MİLLİ TAKIMA HİZMET
“Sütlü Nuriye tatlısının başlangıcı Diyarbakır’a kadar uzanır. 1980’li yıllarda bir bayan orada bir çeşit sarma tatlı yaparmış. Bu tatlı bizim dükkanımızda da satılırmış. Daha sonra burada esnaf arkadaşlarıyla babam otururken tatlının içerisine süt katma kararı almış. Süt katmış, birkaç değişiklik daha yapmış ve ortaya bu eşsiz lezzet çıkmış. Gaziantepliler uzun süre bu lezzetin farkına varamamış, taa ki 1996 yılında A Milli Futbol Takımı’na tatlı ikramları başlayıncaya kadar. Tatlımız hafif olduğu için futbol kulüpleri sürekli bizi tercih etmeye başladı.

BAKLAVANIN UCUZU GİBİ GÖSTERMEK İSTEDİLER
O günlerden sonra Gaziantepliler baklavanın şeklini değiştirerek Sütlü Nuriye demeye başladılar. İhtilal yıllarıyla ilgili bir hikaye ortaya atarak sanki Sütlü Nuriye baklavanın ucuzuymuş gibi bir izlenim yaratmak ve baklavayı Sütlü Nuriye’nin gerisini düşmekten korumak istediler. Bu söylem Güllüoğlu baklavalarının ilk söylemi değildir. Kendilerinin mucidi olduklarını iddia ettikleri tatlı ile tatlıcılar kitabında yer alan Sütlü Nuriye arasında uzaktan yakından bir alaka yoktur.

CEVİZLİ TEK YUFKA
Bizim tatlımız kitaplarda yer alır. Cevizli, tek yufka sarma şeklinde özel sütlü şerbetli bir tatlı üretiyoruz. Ürettiğimiz tatlının patenti de bize ait. Kamuya mal olan bir isim olduğu için isim hakkını alamadık ancak üretim hakkı bizdedir. Bizim tek yufka, cevizli sarma şeklinde üretilen ve birçok futbol kulübü tarafından özel siparişle temin edilen tatlımızı başka hiçbir kurum yapamaz. Yaparsa telif ödemek zorunda kalır. Bizim ustalarımız dahi göreve başlarken özel bir sözleşme imzalarlar ve başka bir tesiste bu tatlıyı üretmeyeceklerini beyan ederler.

HERKESİN BİLDİĞİ İŞİ YAPSIN
Ayrıca söz konusu Güllüoğlu baklavalarında da birçok sorun yaşanıyor. Bu sorunları çözmektense tutup Sütlü Nuriye’yi sahiplenmek doğru değil. Söz konusu kişi Nejat Güllü’nün ürettiği baklavalar ile İstanbul’da Karaköy’de üretilen baklavalar oldukça farklı. Bu tip tartışmalarda bunlarda gündeme gelebilir. Abi kardeş aynı isimde farklı şirketlerde. Neden Nadir Güllü 2 tonluk üretim kotası uyguluyor diye sorarlar? Kocaeli’deki baklavaların altında neden kaymak yok, neden İstanbul’dakilerle buradakilerin lezzeti farklı derler. Herkes bildiği işi yapsın, doğru yapsın önemli olan bu.”

16 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR