Kocaeli Barosundan suç duyurusu

Kocaeli Barosu, 17.12.2015 tarihinde Kartepe İlçesi,Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde ortaya çıkan, engelli çocuklara karşı insan o...

Kocaeli Barosu, 17.12.2015 tarihinde Kartepe İlçesi,Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde ortaya çıkan, engelli çocuklara karşı insan onuruyla bağdaşmayan ve bedensel ve ruhsal yönden acı çekmelerine, algılama veya irade yeteneklerinin etkilenmesine, aşağılanmasına yol açacak şekilde gerçekleştirilen davranışların faillerini aynı zamanda doğrudan ya da dolaylı şekilde tüm iştirakçilerinin yargılanması için Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

 

Ayrıca b arodan gelen açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

“Özellikle; bu çocukların engelli bireyler olarak, kendilerine savunamayacak durumda olmaları olayın vahametini daha da arttırmaktadır.  

Her ne kadar, görüntülerin iki yıl öncesine ait olduğu açıklanmış ise de; vahim hadisenin  öğrenildiği tarihin 17.12.2015 günü olması, aradan geçen süre zarfında  benzer olayların yaşanmış olabileceği hususunda şüphe uyandırmaktadır.  Kocaeli ilinde adı geçen kamu kurumunun birçok merkezi bulunmaktadır. Gün yüzüne çıkmamış başkaca vakıaların var olması ihtimali endişemizi daha da arttırmaktadır. İnsan onuruna aykırı muamele ve uzun süre vahim olayın ve faillerinin ortaya çıkartılmamış olması, kurumun sağlıklı bir şekilde denetlenmediği de göstermiştir.

Bu süreçte, tüm ilgili kurumlardan talebimiz öncelikle ve ivedilikle,  denetim mekanizmasının işletilmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesidir.

Kocaeli Barosu Engelli Hakları Komisyonu olarak, bu hususta tarafımıza tevdi edilebilecek her türlü göreve hazır olduğumuzu, Kartepe İlçesi Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde engelli çocuklara yönelik yapılan insanlık dışı muameleyi şiddetle kınadığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız”

19 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR