Dr.Aziz Alemdar ile dobra dobra-2

Türköz İnşaat’ı kayırdığım doğru değil, açık ihalede kayırma olmazDerince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, açık ihalelerde kayırmanın olamayacağını...

BÜYÜT

Türköz İnşaat’ı kayırdığım doğru değil, açık ihalede kayırma olmaz

Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, açık ihalelerde kayırmanın olamayacağını söyleyerek, “Türköz İnşaat açık usulde yapılan ihalelere girip kazanıyor. Türköz’ü koruduğum, kolladığım iddiaları kesinlikle yalandır” dedi

N Mesut AKBULUT

Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar’a yapılan çalışmaları ve Türköz İnşaat ile ilgili hakkında yapılan iddiaları sordum. Sizi Alemdar ile yaptığım sohbetle baş başa bırakıyorum.


-Çenesuyu Parkı, bölgeye hareketlilik kazandırdı. Ayrıca Kaşkaldere, Çınarlıdere ve Öğretmenler semtine yapılan parkla ve mesire yerleri güzel oldu. Özellikle Çenesuyu Parkı’yla ilgili biraz sıkıntılarınız vardı.

Çınarlıdere, Kaşkaldere, Öğretmenler semtine yaptığımız hizmetler gerçekten çok güzel hizmetler. Halkımız bu çalışmalardan çok memnun. Çenesuyu Parkı’nı düzenledik. Çokta güzel oldu. Ama bölge halkı parka sahip çıkmadığı için beni biraz üzdü. Parka oyun alanları, havuz, şelale, oturaklar koyduk. Daha iyi korunmalıydı. Parkın içinde bir kafeterya vardı. Daha güzel bir kafeterya yapılmasını istedik. İhaleye verdik, şimdi iki katlı bir restoran var. Hem restoran, hem kafeterya, parkın çehresini değiştirdiğini düşünüyorum.

-Yavuz Sultan Mahallesi’nde pazar sıkıntısı var. Pazarın 40 metre geriye alınacak olmasına tepkiler var.

Bu bölgeyi biliyorsunuz. Pazar kurulurken, caminin önündeki trafiği de biliyorsunuz. Pazarcı esnafıyla, Pazarcılar Odası arasında bir sorun var. Aralarında bir iletişimsizlik var. Biz trafiği önlemek için pazarın PTT binasının olduğu yerden başlanılmasını istedik. Pazarcılarla konuştum. Bu sorunu çözeceğiz

-Pazar konusunda muhalefet ne diyor?

CHP’li meclis üyesi Serpil Ceylan ve SP’li Adem Eker ile birlikte pazarı gezdik, sorunun çözümü noktasında fikir alışverişinde bulunduk. Pazarın Yavuz Sultan Mahallesi muhtarlığının karşısındaki yoldan Batı istikametine doğru kurulmasını uygun gördük. Muhalefet ile anlaştık, sonra onlar caydı. Kalıcı bir çözüm için o bölgeye kapalı bir pazar yapacağız.

-Berberler pazar günü açmıyor, sizin fikriniz nedir?

Berberler kendi aralarında konuşmuşlar, büyük bir çoğunluk pazar günü aşmama yönünde karar almışlar. Ama sayıları 10’u bulan berberler, pazar günü açmak istediklerini bana bildirdiler. Ben de berberlerle toplantı yaptım. Oylama yapıldı, büyük bir çoğunluk açılmamasını istedi. Nisan ayına kadar kendilerine süre verdim. Nisan ayında berberlerin eşlerinin de katıldığı bir toplantı yapacağım. Toplantının neticesine göre karar alacağız.

-Gümrük Müdürlüğü Körfez’e gitti, emniyet müdürlüğü taşınacak. Bu Derince için kayıp olmayacak mı?

Bakınız İzmit Gümrük Müdürlüğü, Başiskele sınırları içinde. Gümrük Müdürlüğü Körfez’e gitti. Bazı acenteler de kapandı. Ama son zamanlarda gümrük acenteleri yeniden açıldı. Derince Limanı yerinde kaldığı müddetçe, sorun yaşanmaz.

-Söz Derince Limanı’na gelmişken, TIR’lar için yeni bir yol yapılacaktı.

Biliyorsunuz, Derince Limanı 2008’de özelleştirilmişti. Türkerler firması ihaleyi kazanmıştı. CHP ve sendika itiraz etti. Konu Danıştay’a gitti. Süre uzadıkça, ekonomik krize dayanamayan firma, özelleştirmeden vazgeçti. Liman ileriki dönemde özelleşecek. İşte o zaman TIR’lar için alternatif bir yol yapılacak. Otobana bağlantısı yapılacak.

-Birçok ihalenin Türköz İnşaat firmasına verildiği yönünde şikayetler var.

Bu şikayetler benim de kulağıma geliyor. Biz şeffaf bir belediyeyiz. Açık ihale yaparız. Açık ihalede kayırma olmaz. Türköz de ihaleye katılıyor ve kazanıyor. Biz ihaleleri gizli kapaklı yapmıyoruz ki? Biz ihale yapıyoruz, Türköz firması ihaleye katılıp kazanıyor, biz Türköz firmasına, hayır biz sana ihale vermiyoruz mu diyelim. Böyle şey olmaz. Türköz İnşaat’ı koruduğum, kolladığım söylentilerini kesinlikle kabul etmiyorum. Şunun altını çiziyorum, açık ihalede kayırma olmaz.

-60 Evler sahilindeki arsayı Türköz’e ucuza verdiğimiz yönünde eleştiri var.

Bu eleştiri yapanlar, yanlış eleştiri yapıyorlar. Biz imar düzenlemesi yaptık ve beleyenin arsalarını bir parselde topladık. İhaleye çıkardık. İhaleye Türköz firması katıldı. 700 bin lira civarında bir para ile ihaleyi kazandı. Bu para az dediler. Ben de CHP ve MHP’ye süre verdim, 701 bin lira veren varsa, ihaleyi ona vereceğim dedim, ses çıkmadı.

-Merkez Camii’nin altındaki Çağrı Market ne kadar kira veriyor? Kira konusunda bazı spekülasyonlar var.

Yer için önce 27 bin lira kira verildi, sonra bu miktar 33 bin liraya çıkarıldı. Son olarak Çağrı Market bu yeri aylık 42 bin liraya kiraladı.

-Hamam projenizin olduğu söyleniyor.

Derince’nin merkezinde yıllar önce bir hamam vardı. Şimdi tarih oldu. Belediyemize ait Eski Liman Yolunda bir arazimiz var. Bu araziye hamam yapmak istiyoruz. Zira gelişen ve büyüyen Derince’ye güzel bir hamam da lazım.

-Taşocağında bir sıkıntı yaşamıştınız, ceza aldınız mı?

Ben belediyeyi kanunlara göre yönetiyorum. Belediyeye ait bir taş ocağımız var. Biz buradan yaptığımız çalışmalara malzeme taşıyoruz. Bazen de isteyen firmalara satıyorduk. Taşocağı ruhsatında dışarıya malzeme satamayacağımız maddesini gözden kaçırmışız. CHP, bunu tespit etti ve bizi şikayet etti. Ben, başkan yardımcısı ve fen işleri müdürümüz ceza aldık. Usul hatası yaptık.

-Taşocağı dışında herhangi bir soruşturma geçirdiniz mi?

Müfettişler arada sırada belediyeye gelir, hesaplarımızı inceler. Herhangi bir olumsuzluk veya soruşturma geçirmedim. Başım dik, alnım açık. Daha önce ifade ettiğim gibi ben devletçiyim, belediyeyi kanunlara göre yönetirim. Her şeyi ben bilirim, ben yaparım havasında değilim. Belediye kanunları ne diyorsa, onu yaparım.

-Kaçak yapılara karşı toleranslı davrandığınız söyleniyor.

Bunu asla kabul etmiyorum. Kaçak yapılaşma tespit ettiğimiz üç evi yıktık. Kaçak yapılaşmanın üzerine gidiyoruz. İmar konusu, en hassas olduğum konudur. 4 yıldır kamulaşmaya büyük önem verdik. Kamulaştırma için 11 milyon lira harcadım. Bize ait bütün yerlere ağaç diktik, yeşil alana çevirdik. Bir boş alan gördüğünüz zaman, orası yeşillendirilmemiş veya ağaçlandırılmamışsa, bilin ki orası belediyenin değil, şahıs malıdır.

-Belediye meclisinden yetki aldınız, Büyükşehir Meclisi’nden onay çıkmıştı. Yeni belediye hizmet binası konusu ne oldu?

Bilindiği gibi yeni belediye hizmet binası ve kültür merkezleri Harmantarla mevkiine yapılacak. Projeler hazır. Yakın bir zamanda ihaleye çıkaracağız. Tahminime göre haziran ayında yeni belediye hizmet binasının temelini atacağız. Mart 2014’e kadar da kabası bitmiş olur.

-44 Evler’e yapılan tünel gerekliydi, tünel ne zaman bitecek?

44 Evler sapağında sık sık kazalar oluyor, D-100’de sık sık ölümlü kazalar oluyordu. O bölgeye bir tünelin yapılması kaçınılmaz oldu. Bildiğiniz gibi tünelde çalışmalar başladı. Hızlı bir şekilde devam ediyor. Sanırım Mayıs ayının sonunda tünel bitecek ve o bölgede trafik rahatlayacak.

-Harmantarla semtine bir pazar yapacağınız söyleniyor.

Doğrudur. 120 bin nüfuslu Derince’ye kapalı bir Pazar lazım. Bu kapalı pazarı Harmantarla’ya yapacağımız belediye hizmet binasına yakın bir alanda olacak. Bu kapalı pazarı 6 katlı olarak yapmayı düşünüyoruz. Kapalı pazarda kompleksinde otoparklar, düğün salonu, kültür merkezi de olacak.

04 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR