GSS borç yapılandırması için son şans

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Nurettin Nacar, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında ödenmesi gereken primlerin belirlenebilmesi için anıla...

BÜYÜT

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Nurettin Nacar, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında ödenmesi gereken primlerin belirlenebilmesi için anılan kapsamda tescil edilen bu kişilerin tescil tarihinden itibaren 1 ay içerisinde ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerektiğini belirtti. Gelir tespiti yaptırmak istemeyen veya SGK tarafından gelir tespiti yaptırması gerektiğini belirten yazıyı tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içinde SYDV’na müracaat etmeyen kişiler 3. gelir grubuna karşılık gelen 288,36 TL tutarında prim ödemek zorunda kalacaklar.


SYDV’YE SON BAŞVURU 31 MART

Gelir testine hiç başvurmayan kişiler için ikametgâhının bulunduğu SYDV’ye son başvuru tarihinin 31 Mart olduğunu söyleyen Nurettin Nacar, “GSS’li olup prim borcu olan sigortalılarımız 10.09.2014 tarihinde yürürlüğe giren ‘6552 Sayılı İş Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun" gereği 2014 Nisan ayı ve önceki aylara ait GSS prim borçları yapılandırma kapsamına girmektedir. 30 Nisan tarihine kadar Sosyal Güvenlik Merkezlerine elden ya da posta yolu ile başvuru yapan kişiler yapılandırmadan faydalanabileceklerdir” dedi.

 

1 HAZİRAN’A KADAR ÖDENDİĞİ TAKDİRDE FAİZ ALINMAYACAK

Genel sağlık sigortasından kaynaklanan alacak aslının tamamının 31 Mayıs tarihinin Pazar gününe rastlaması nedeniyle en geç 1 Haziran tarihine kadar ödenmesi halinde bu alacaklar için herhangi bir faiz alınmayacağını da ekleyen Nacar, “Borçlarını yapılandırmak için başvuruda bulunan borçlular, yapılandırılan borçlarının ilk taksitini ödemeleri ve yapılandırmanın ihlal edilmemesi ayrıca yapılandırılan tarihten sonra ödeme vadesi geçmiş cari dönemden 60 günden fazla prim ve prime ilişkin borçlarının bulunmaması halinde sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayacaklardır” şeklinde konuştu.

15 Mart 2015 Kocaeli- EkonomiYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR