Moralı, servetini TEV’e bağışladı

İlimizin eski esnaflarından ve tanınmış isimlerinden Şerif Aykut Moralı, 14 Şubat’taki vefatından önce mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışladı. B...

BÜYÜT

İlimizin eski esnaflarından ve tanınmış isimlerinden Şerif Aykut Moralı, 14 Şubat’taki vefatından önce mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışladı. Bu durum aile içerisinde sıkıntı yarattı. Yakınları mirastan hisselerini almak için dava açmaya hazırlanıyor.

Mal varlığının hemen hemen hepsini 2002 yılında Türk Eğitim Vakfı’na (TEV) bağışlayan ilimizin tanınmış isimlerinden Şerif Aykut Moralı, 14 Şubat’ta vefat etmesinin ardından arkasında soru işaretleri bıraktı. “TEV’e bağışladığı mirasından kardeşleri pay alabilir mi?”, “Vefat eden kardeşine dava açıp neden mallarını aldı?”, “Nazlı Balabaner ile birlikte mi yaşadı yoksa resmi olarak nikah kıydı mı?”, “Neden ailesi kendisini dışladı?”, “Moralı’nın mal varlığında ailesinin fazla hissesi var mı?”, “Kardeşi kendi hissesi için dava açarsa TEV sıkıntıya girecek mi?” Bu sorular cevaplanmadıkça akılları karıştırmaya devam edecek.

VASİYETİNE YAZDI
Evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden İzmit’in eski esnaflarından Şerif Aykut Moralı (73), evliliği boyunca çocuk sahibi olmadı. Maddi imkanı olmayan çocukların okumasını isteyen Şerif Aykut Moralı, vasiyetnamesinde bununla ilgili isteklerine yer verdi. Ayrıca mal varlığının belirli bir kısmını yıllardır birlikte yaşadığı Nazlı Balabaner’e bıraktı. Bunun yanında Hürriyet Caddesi’ndeki dükkanının TEV için çalıştırılmasını isteyen Şerif Aykut Moralı, 2002 yılında oluşturduğu vasiyetnamesine bununla ilgili istek ve dileklerini ekledi.

CENAZEYE GİTMEDİLER
Şerif Aykut Moralı’nın ailesinden cenaze törenine katılımın az olduğu öğrenildi. Cenazeye katılmayan yakınları arasında kayınbiraderi SEKA eski Genel Müdürü İsmet Genç de yer aldı.

Bu durum değişik yorumlara neden oldu. Şehir dışında olduğu için cenaze törenine katılamadığını ancak Moralı’yı sevdiğini belirten Genç, “Vefatından 1,5 ay önce tanıştık. Kendisi çok iyi birisi idi. Mirasını Türk Eğitim Vakfı’na bırakması ise gurur verici” dedi.

KARDEŞİ HAKKINI İSTİYOR
Şerif Aykut Moralı’nın kardeşi olan 47 yıllık Avukat Neptun Moralı, vefatın ardından TEV’e bırakılan mal varlığı üzerinde haklarının olduğunu, gerektiği zaman mahfuz davası açacaklarını ve kendilerine düşen mal üzerindeki mahfuz hisse olarak talep edeceklerini belirtti. Şerif Aykut Moralı’nın 2010 yılı kasım ayında vefat eden kardeşleri Ahmet Ender Moralı’dan kendi üzerine düşen mirası almak için dava açtığını kaydeden 76 yaşındaki Neptun Moralı, “Mal varlığını TEV’e bırakacaktı da neden kardeşimizden üzerine düşen mal varlığını almak için davalar açtı? O nasıl hakkını aramak için dava açtı ise bizler de açacağız. TEV’e bırakıp bırakmaması bizi ilgilendirmiyor. TEV’den kardeşim vefat ettikten sonra gelselerdi bizim için daha iyi olurdu” diye konuştu.

YAŞAM TARZI UYMADI
Şerif Aykut Moralı’nın yaşam tarzının kendi aile değerlerine uymadığını kaydeden Neptun Moralı, “Medeni nikahlı olmadıkları için kardeşimle ailece görüşmedik. Ancak birbirimize gelip gittik. Aile yapımıza uygun olmayan davranışlarda bulunması bizi yıprattı. Son olarak vefat eden kardeşimden mirasını hak ederek dava açması bizi üzdü. Ben birlikte olduğu Nazlı Hanım’dan ölüm kağıtlarını istedim lazım olur diye ancak elime geçmedi. Bizden habersiz böyle şeyler yapması, ölümünden sonra da bizim duymamız hiç hoş olmuyor. Bununla ilgili gereken bütün hukuki yolları yerine getireceğiz” şeklinde konuştu.

HERŞEYİ TEV’E BIRAKTI
Mal varlığı ile ilgili vefatından sonra yapılaması gerekenleri açıklayan Şerif Aykut Moralı, “Vefatımda terekemde bulunan menkul, gayrimenkul, nakit varlığım ile her türlü hak ve alacaklarımın tamamı Türk Eğitim Vakfı’na intikal edecektir. Bunun yanında Tepecik Mahallesi Kemal Öz Sokak No:27 İzmit adresinde kain taşınmaz kuru mülkiyeti vakfa, intifa hakkı yaşadığı müddetçe Nazlı Balabaner’e ait olacaktır. Onun vefatından sonra tam mülkiyet vakfın olacaktır. Bundan ayrı olarak vefatımda adıma kayıtlı olan otomobil, yukarıda belirtilen dairedeki tüm eşyalar, yine bu dairede bulunan kasadaki tüm varlıklar ve 321 33 02 nolu telefonun tam mülkiyeti ve tasarruf hakkı Nazlı Balabaner’e ait olacak. İzmit Hürriyet Caddesi No:5’te bulunan dükkan vakıf tarafından hiçbir zaman satılmayacak, kiraya verilip gelir temin edilecektir” ifadelerini kullandı.

BALABANER’İ DÜŞÜNDÜ
Şerif Aykut Moralı, “Vefatımdan sonra vakfa intikal edecek olan bu dükkanın net kira gelirinin yarısı, yaşadığı müddetçe vakıf tarafından aydan aya Nazlı Balabaner’e verilecektir. Bu dükkanın ön cephesinde normal boyutlarda bir metal levhaya “Bu dükkanın mülkü Şerif Aykut Moralı tarafından Türk Eğitim Vakfı’na bağışlanmıştır” yazısı yazdırılarak asılacaktır. Vakfa intikal edecek paradan elde edilecek gelirin yüzde 20’sinin vakfın idari masraflarına ayrılmasını, kalan gelirden vergi, sigorta birimi gibi mali mükellefiyetler düşüldükten sonra net gelir ile vakfın amaçları ve günün ihtiyaçları dikkate alınarak TEV’e katkıda bulunulmasını, maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı öğrencilere burs yönetmeliğine uygun olarak burs verilmesini, bursun adının ‘Aykut Moralı Bursu’ olmasını istiyorum” diyerek ölümünden sonra mal varlığı üzerinde yapılması gerekenleri açıtladı.

10 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR