Kapasite kullanım oranı arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından düzenlenen ve 2015 temmuz ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 176 işyerinin katılımıy...

BÜYÜT

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından düzenlenen ve 2015 temmuz ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 176 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayi kapasite kullanım oranı çalışması sonuçları açıklandı. Buna göre, 2015 yılı temmuz ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanımı, bir önceki aya göre 0,8 puan artarak yüzde 75,9 seviyesinde gerçekleşti.

 

ARINDIRILMIŞ ETKİDE 0,2 PUAN ARTIŞ OLDU

Aynı dönemde imalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise 0,2 puan artarak yüzde 74,9'a yükseldi. Temmuz ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, bir önceki aya göre, tüm mal gruplarında artış görüldü.

 

KOCAELİ’DEKİ VERİLER

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da yaptığı açıklama ile ilimizin sanayi kapasite kullanım oranları hakkında bilgiler verdi. Buna göre Zeytinoğlu’nun yaptığı açıklamasında Kocaeli’deki sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı temmuz ayında yüzde 70,8 olarak gerçekleşti. Bu oran, geçen yılın aynı dönemine 1,8 puan düşüş, haziran dönemine göre ise 0,1 puan artış anlamına geliyor.

 

SENDİKAL ÇEKİŞME

Elde edilen verileri değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Merkez Bankası tarafından Türkiye geneli için açıklanan kapasite kullanım oranının geçen yıla göre 1 puan, geçen aya göre ise 0,8 puanlık bir artışla 75,9’a yükseldiğini gördük. Türkiye için bu kapasite kullanım artışını çok olumlu karşılıyoruz. Bununla birlikte, ilimizde bu artışın çok düşük kalmasının nedenini bölgemizdeki metal sektöründe yer alan firmalarımızda yaşanan sendikalar arası çekişmelere bağlıyoruz” dedi.

 

İKİ SEKTÖRDE YÜKSELİŞ

Kocaeli genelinde metal, makine ve kimya sektörlerinde kapasitelerin ortalamanın altında gerçekleştiğini belirten Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Temmuz ayında gıda ve plastik sektörlerinde kapasite oranlarının Kocaeli ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini tespit ettik”

27 Temmuz 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR