'Masum insanlar mağdur edilmemeli'

Bütün insani değerleri hedef alan bu caniler en ağır şekilde cezalandırılsın diyen Eğitim Bir-Sen Kocaeli 2 nolu şube Başkanı Abdulvahap Akıncı, “Devl...

Bütün insani değerleri hedef alan bu caniler en ağır şekilde cezalandırılsın diyen Eğitim Bir-Sen Kocaeli 2 nolu şube Başkanı Abdulvahap Akıncı, “Devletin en tepesini ve topyekun kardeşliğimizi hedef alan tetikçilere asla merhamet gösterilmesin. Kanlı darbe girişimi tüm yönleriyle soruşturulsun, dış ayakları ve finans kaynakları da deşifre edilsin” dedi.

 

KOÜ Rektörlük binası önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına başkan Abdulvahap Akıncı’nın yanı sıra sendika üyeleri katılım gösterdi. Akın basın açıklamasında,” aziz milletimizin direnişi, güvenlik güçlerimizin kahramanca mücadelesi başta olmak üzere, millet iradesini savunan tüm sivil toplum örgütlerinin kararlı duruşuyla akamete uğratılmış, çok şükür tehdit şimdilik bertaraf edilmiştir. Devletimizin ve milletimizin geleceğini çalmak ve bölmek için yapılan kanlı darbe girişimini lanetleniyoruz” dedi.

 

HESAP SORULSUN

Darbe girişiminde bulunanları kınayan Akıncı “15 Temmuz darbe girişimiyle millî iradeye yapılan saldırı, aziz milletimizin direnişi, güvenlik güçlerimizin kahramanca mücadelesi başta olmak üzere, millet iradesini savunan tüm sivil toplum örgütlerinin kararlı duruşuyla akamete uğratılmış, çok şükür tehdit şimdilik bertaraf edilmiştir. Devletimizin ve milletimizin geleceğini çalmak ve bölmek için yapılan kanlı darbe girişimini lanetleniyoruz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Şanlı direniş esnasında yaralanan kahramanlarımıza da şifa diliyoruz. 15 Temmuz’da gerçekleştirilen katliam girişimi, alçaklık ve ihanetten sonuna kadar hukuk önünde hesap sorulsun” dedi.

 

“MERHAMET GÖSTERİLMESİN”

Bütün insani değerleri hedef alan bu caniler en ağır şekilde cezalandırılsın diyen Akıncı, “Devletin en tepesini ve topyekun kardeşliğimizi hedef alan tetikçilere asla merhamet gösterilmesin. Kanlı darbe girişimi tüm yönleriyle soruşturulsun, dış ayakları ve finans kaynakları da deşifre edilsin. Demokratik devletler halkın selametini ve yönetimin güvenliğini sağlayabilmek için hukuk Çerçevesinde bazı tedbirler almak zorunda kalabilirler. Ülkelerdeki terör saldırıları sebebiyle bunun en güncel örnekleri halen yaşanmaktadır” açıklamasında bulundu.

 

“DEVLET KAMUYA SIZANLARI AÇIĞA ALMALI”

Millet iradesine karşı girişilen darbenin hazırlanmasında ve uygulamaya konulması kapsamında bu kişilerin kamu görevlisi olması, dahası kamu yetkisine, otoritesine yön veren bürokratik makamlarda bulunmasının oluşturacağı muhtemel risklerin izale edilmesi devletin vatandaşlarına yönelik sorumluluklarının başında gelmektedir diyen Akıncı “Devlet, bu kapsamda, darbe girişimcilerinin ve kamu içindeki destekçilerinin temizlenmesi. Kamuyla tüm irtibatlarının kesilmesi, bu kamu görevlileri içinde ihanet çetesiyle ilgili olanlar varsa bunlar hakkında gerekli hukuki ve idari işlemin yapılabilmesi için hukuken açığa alma işlemine müracaat etmiştir etmektedir ve edilmelidir” ifadelerini kullandı.  

 

“HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINMALI”

Bu çerçevede, Üniversitelerde de gerekli çalışmalar yapılmaya başlanmış ve bazı üniversitelerde açığa alına işlemi gerçekleştirilmiştir diyen Akıncı “Diğer üniversitelerin de gerekli adımları en kısa sürede artacağından şüphemiz yoktur. Türkiye, bu açık darbe ve işgal kalkışmasına rağmen hukuk devleti niteliğini askıya almadan bütün tedbirleri almalı ve yapılacak her tür iş ve işlemleri anayasanın yerdiği yetkiler çerçevesinde çizilen sınırlar içerisinde kullanmalıdır. Alınan karar kapsamında açığa alma işlemlerinin bir ihtiyati tedbir olduğu, ilgili makamlarca suç unsuru bulunulup bulunulmadığı araştırıldıktan sonra suçsuz bulunan kamu görevlilerinin mahrum bırakıldıkları haklarıyla birlikte görevine iade edileceğinin bilinmesi gerekmektedir” dedi.  

 

“MASUMLAR MAĞDUR EDİLMEMELİ”

Ne olursa olsun masum insanlar mağdur edilmemeli diyen Akıncı “Bu ayıklama ve cezalandırma süreçleri işletilirken delil,belge ve kati bilgiler ışığında hareket edilmeli, subjektif yaklaşımlardan, duyumlardan, kişi inisiyatifine dayalı değerlendirmelerden uzak durulmalı, masum insanlar her ne şekilde olursa olsun mağdur edilmemelidir.Yaşanan tüm bu süreçlerde herhangi bir haksızlığa meydan verilmemesi, adaletin tüm boyutlarıyla tesis edilmesi en büyük beklentimizdir. Memur-Sen Eğitim-Bir-Sen ailesi olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü ve bekası için gerekli olan tutumdan taviz verilmeyecektir” açıklamasında bulundu.

 

“SEN BEN DEĞİL BİZ DURUŞU”

Bu süreçte yapılacak paralel yapının elemanlarından kamunun temizlenmesi girişimi yakinen izlenecek ve gerektiği yerlerde sürecin sağlıklı olarak işlemesi için gerekli girişimlerde bulunulacaktır diyen Akıncı “İhanetin ve hainliğin karşısına millet, birlik ve beraberliği çıkartmış. Sen, ben değil biz duruşuyla Hâkimiyetin Milletin olduğu ispatlanmıştır. Toplumsal uzlaşı ve kaynaşmanın sağlanması açısından bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. İnsanlarımızı din, mezhep, dil vb Yönlerden ayrıştırıcı anlayışları dün olduğu gibi bugün de reddediyoruz. Milli birlik ve beraberlik için gerekli olan ortamın oluşması için katkı sunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Serkan BORLAK  

27 Temmuz 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR