Akciğer kanserinde tanı ve tedavi

AKCİĞER KANSERİ NASIL BİR HASTALIKTIR? Bir çok kanserojen ajana maruziyet sonrası, normal akciğer hücrelerinin anormal ve kontrolsüz bölünüp çoğal...

AKCİĞER KANSERİ NASIL BİR HASTALIKTIR?

Bir çok kanserojen ajana maruziyet sonrası, normal akciğer hücrelerinin anormal ve kontrolsüz bölünüp çoğalması kanser sürecini başlatır. Akciğer kanser hücreleri birikerek tümörleri (kitle, yara yada ur) oluştururlar. Kanser, normal dokuları sıkıştırabilir, içine sızabilir ya da tahrip edebilir. Erken evre dönemini geçirmiş akciğer kanseri zorlu bir süreci işaret eder.

 

EN SIK GÖRÜLEN BELİRTİLERİ

İştahsızlık, zayıflama, ağrı, kanlı balgam, nefes darlığı, ses kısıklığı, ödem, uzak organ tutulumuna bağlı şikayetler. Akciğer kanseri büyümesinin 2/3'ünü (yaklaşık %70-75) tamamlamadan pek şikayete sebep olmaz! Bu da akciğer kanserinde çoğu durumda tanıda geç kalınmasının sebebidir.

 

GENETİK FAKTÖRÜN  ETKİSİ VAR MIDIR?

Ailede akciğer kanseri olması akciğer kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır. Bir kere akciğer kanseri olan kişinin tekrar ikinci akciğer kanseri olma riski, hiç kanser olmamış kişiye oranla daha fazladır.

 

TEŞHİS NASIL KONULUR?

Hastanın şikayetleri ve hastalık öyküsü ayrıntılı alınmalıdır.

Görüntüleme yapılmalıdır.

Doku biyopsisi

 

ÖZELLİKLE HANGİ YAŞLARDA GÖRÜLÜR?

Akciğer kanserinin sıklığı, son yıllarda giderek artmaktadır. Daha önceleri akciğer kanseri sıklıkla 60 yaşın üzerindeki erkeklerde görülürken, günümüzde akciğer kanserinin kadınlar arasında da sıklığı artmıştır. Erkeklerde görülme yaşı da 60 yaşın altına inmeye başlamıştır.

 

SİGARA DIŞINDA ROL OYNAYAN DİĞER FAKTÖRLER NELERDİR?

Sigara en önemli faktördür.

Erionitasbest (akciğer kanseri)

Krokidolit (mavi) asbest (daha çok akciğer ve karın zarı tümörü – Mezotelyoma)

Hava kirliliği

Riskli meslekler; madenciler, tekstil, izolasyon ve tersane işçileri, petro-kimya, baca temizleyiciler, plastik sanayi işçileri, maden ve kaynak işçileri, çamaşır suyu üreticileri, cam seramik, muşamba ve batarya işçileri, boya, dökümhaneler, çelik işçileri.

Akciğer kanseri tipleri nelerdir?

Küçük Hücreli Dışı Akciğer kanseri (KHDAK)

Küçük hücreli akciğer kanserlerinden daha yaygındır (%80) ve genel olarak daha yavaş gelişir veya yayılırlar. Bu kanserin 3 ana tipi vardır;

A-) Skuamözhücreli (yassı hücreli)

B-) Adenokanser (salgı bezi hücrelerinden kaynaklanır)

C-) Büyük hücreli kanser

02 Nisan 2016 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR