Pantolon Yasağı Kalkıyor

Kadın milletvekillerinin pantolon yasağı, yeni yasama yılında kalkıyor. Meclis tatile girmeden AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener ile Kocaeli Mill...

BÜYÜT

Kadın milletvekillerinin pantolon yasağı, yeni yasama yılında kalkıyor.
 
Meclis tatile girmeden AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener ile Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül'ün, kadın milletvekillerinin TBMM Genel Kurulunda pantolon giyebilmesi için verdiği İçtüzük değişikliği teklifi, 1 Ekim'den sonra gündeme alınacak.
 
AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, teklifin ilk yasalaşacak düzenlemelerden biri olacağını belirterek, tüm grupların da desteği olduğunu söyledi.
 
Teklif, TBMM İçtüzüğü'nde kadınların tayyör giymesinin yanı sıra ceket ve pantolon giymesine de imkan tanıyor. Teklifle İçtüzüğün kıyafet başlıklı 56. maddesindeki bayanlar tayyör giyerler şeklindeki ifade, kadınlar tayyör ya da ceket ve pantolon giyerler şeklinde değiştiriliyor.
 
Teklifin gerekçesinde, Genel Kurul çalışmalarının zaman zaman uzun ve yorucu olduğu, bu yorucu mesai içinde özellikle kadın milletvekillerinin daha rahat kıyafetlerle çalışmalara katılımın sağlanması yönündeki taleplere işaret edilerek, Son dönemde İçtüzük'teki kıyafete ilişkin hükümler, kadın hakları bağlamanda eleştiri konusu yapılmaktadır. Ayrıca bazı durumlarda milletvekillerinin farklı kıyafet tercihlerinde bulunması ihtiyacı ortaya çıkmaktadır denildi.
 
Gerekçede, kadın devlet memurlarının etek giyme zorunluluğunun mevzuat değişikliğiyle kaldırıldığı, kumaş pantolonla görevlerini yapabilmelerine imkan sağlandığı hatırlatılarak, teklifle kadın milletvekillerinin de ceket ve kumaş pantolon ile görevlerini yerine getirmelerine imkan tanındığı belirtildi.
 
Teklifte, İçtüzük'teki bayan ibaresinin de Yaygın olarak kullanılan ve mevzuata uygun olan kadın ibaresiyle değiştirilmesi de yer alıyor.

13 Eylül 2011 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR