Kaplan: Büyükşehir, borçları gerekçe göstererek başarısızlığını örtbas ediyor

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, AKP’lilerin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun, Yuvacık Barajı borçlarını bahane ederek ba...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, AKP’lilerin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun, Yuvacık Barajı borçlarını bahane ederek başarısızlıklarını örtmeye çalıştıklarını söyledi

CHP Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan dün basın mensuplarıyla KYÖD’de kahvaltıda buluştu. CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan ve il sekreteri Cihat Altunyuva da kahvaltıda hazır bulundu. CHP’li Kaplan ulusal ve yerel bazda birçok konuda açıklama yaptı. Yeni anayasa çalışmaları kapsamında bir anda ortaya çıkan başkanlık sistemini değerlendiren Kaplan, “Başkanlık sistemi, uluslar arası sermaye ve ABD’nin Ortadoğu’daki politikalarının bir ayağıdır. Başbakan Erdoğan, sultan edasıyla Türkiye’yi yönetmeye kalkıyor. Başkanlık sistemi Başbakan Erdoğan’ın projesi değildir” dedi.

“YATIRIMDA 79. SIRADAYIZ”
Türkiye’nin sanayide bel kemiği olan; ancak ülkeye yaptığı katkı oranında yatırım alamayan Kocaeli’deki kamu yatırımlarına değinen Kaplan, “Kocaeli’den 36 milyar lira vergi alınmış. Tahakkuk edilen verginin yüzde 94’ü toplanmış. Kocaeli’ye 2012 yılı içinde 217 milyon lira kamu yatırımı yapılmış. Kamu yatırımlarımda 81 il içinde 79’ncu sırada yer alıyor. Kişi başına Türkiye’de ortalama bir yılda 401 lira kamu yatırımı yapılırken Kocaeli’ye sadece 136 lira yatırım yapılmış. Kocaeli’nin Türkiye’ye tek başına katkısı yüzde 13. En fazla vergiyi veren Kocaeli’ye en az yatırım yapılıyor” açıklamasında bulundu.

“SGK BORÇLARINDA 5 BELEDİYEMİZ VAR”
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en fazla gelire sahip olmasına rağmen en borçlu belediye olduğunu aktaran Kaplan, “Türkiye’nin en çok gelirli belediyelerinden olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda Türkiye’nin en borçlu belediyelerinden biri. En borçlu 10 belediye içinde Kocaeli’nin 5 belediyesi var. Sadece Büyükşehir Belediyesi’nin 2012 yılı içinde 190 milyon lira SGK pirim borcu var. Bunu 83 milyon lira ile İzmit Belediyesi izliyor. Gebze’nin 31 milyon lira, Kartepe’nin 23 milyon lira ve Gölcük Belediyesi’nin 22 milyon lira SGK pirim borçları var” dedi.

“YUVACIK BARAJI 2014’TE BELEDİYENİN”
CHP’nin sık sık Yuvacık Barajı borçlarından dolayı eleştirilmesine cevap veren Mehmet Hilal Kaplan, “Yuvacık Barajı yapılırken iki konuda hazine garantisi verilmiş. Birincisi işi yapan firma zarar ederse zararı karşılanacak. İkincisi ise her yıl 120 milyon ton su kullanım garantisi. Baraj nedeniyle genel paylardan gelen 565 milyon liranın 165 milyon lirası, iller bankasından gelen 94 milyon liranın 9 milyon lirası kesilmiş. Yuvacık Barajı’nın 2013-2014 yılı içinde toplamda 73 milyon dolar borcu kalmış. Bu da bir ayda 3,5 milyon lira ödemeye tekabül eder. Belediyeden hiçbir zaman gelirinin yüzde 20’sinden fazla para kesilmemiş. Yuvacık Barajı 2014 yılında tamamen belediyenin olacak” şeklinde konuştu.

“BÜYÜKŞEHİR’İN BORCU 5,5 MİLYAR LİRA”
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tüm mahalli idarelerin borcunun yarısı kadar borcu olduğunu ifade eden Kaplan, “Tüm mahalli idarelerin vadesi gelmemiş borcu 7 milyar lira. Büyükşehir Belediyesi’nin ise 3 milyar 249 milyon lira. Vadesi geçen borçlarda ise tüm mahalli idarelerin borcu 7 milyar 500 milyon lira. Belediyenin vadesi geçen borcu ise 2 milyar 206 milyon lira. Toplamda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 5 milyar 456 milyon lira. Tüm mahalli idarelerin borcu ise 14 milyar 500 milyon lira” dedi.

“PARTİ İÇİNDE BARIŞ VE HUZUR VAR”
Parti içindeki çalışmalara dikkat çeken Kaplan, “Parti içinde uyum ve barışı sağladık. Kavganın ve parti içi ötekileştirmenin en az olduğu dönemleri yaşıyoruz. Bizim projelerimiz adaylara göre hazırlanmıyor. Partimizin gövdesini ön plana çıkaracak çalışmalar yapıyoruz. Başkalarının olumsuzlukları bizim pozitif yanımız olamaz. Halkımıza kendimizin pozitif yönde anlatabileceğimiz projeler hazırlıyoruz. Seçim zamanının yaklaşmasıyla birlikte projelerimizi il başkanımız açıklayacaktır” açıklamasında bulundu.

“ULAŞIMDA 5 LİRALIK YATIRIM YOK”
Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım konusunda sınıfta kaldığını aktaran Kaplan, “Ulaşım Master Planı’nda liman kenti olacağı düşünülen Kocaeli’nin planlanması yok. Deniz taşımacılığı yok. Projede belirtilen Kuzey Anadolu otobanı, Güney Marmara otobanı projeleri belediyenin değil Ulaştırma Bakanlığı’nın projesi. Belediyenin bununla uyumlu projeler hazırlanması lazım; ancak ortada bir şey yok. Kocaeli’den bir günde 200 bin araç geçiyor. Ulaşım konusunda belediyenin 5 liralık yatırımı yok. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2012 yılında 30 milyar lira raylı sistem yatırımı yaptı” şeklinde konuştu.

18 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR