Emekli olmayan itfaiyeciye sürgün

Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde çalışan 26 itfaiyeci ‘emekli ol’ baskılarına direndikleri için rotasyon adı altında sürgün...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde çalışan 26 itfaiyeci ‘emekli ol’ baskılarına direndikleri için rotasyon adı altında sürgün edildi. İtfaiyeciler isyan etti.

Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde çalışan 26 itfaiyeci, ‘emekli ol’ baskılarına direndiği için rotasyon adı altında sürgüne tabi tutuldu. Bu duruma tepki göstermek için Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube binasında basın açıklaması yapan itfaiyeciler, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na ve cumhuriyet Savcılarına çağrıda bulundu. Sendika başkanı Erdal Karakuş, AKP’nin kendi partililerini işe yerleştirmek için kamu çalışanlarına emekli ol baskısı yaptığını iddia etti. Büyükşehir Belediyesi’nde itfaiyecilik yapan Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube Denetim Kurulu Başkanı Sabri İbiş itfaiyeci arkadaşları adına Büyükşehir’de yaşananları aktardı.

SÜRGÜNE GÖNDERİLİYORLAR
İbiş, “Bugün hükümet birisini işe almak için bir emekçiyi sokağa atmaya çalışmaktadır. Kocaeli bunun en acımasız yaşandığı kentlerden biridir. Bu uygulamanın çıplak adı: Sürgündür. Büyükşehir Belediyesi’nde İtfaiye ve Zabıta Daire Başkanlığı’nda çalışmakta olan arkadaşlarımız bizzat Daire Başkanınca toplantıya alınmış ve ‘yukarıdan gelen direktif’ sebebiyle 2010 yılı 8 Ekim’den itibaren sürgünler başlatılmıştır. Evet yanlış duymadınız, Kocaeli gibi ülkemizin en önemli sanayi kentinin yangına ve felaketlere karşı kurulan itfaiye teşkilatı işi gücü bırakarak onlarca personeli merkeze çağırmakta ve bu sürgün kararının başkanlık makamınca alındığını bildirmektedir” dedi.

KARAOSMANOĞLU TEBLİG ETMİŞ!
İbiş, arkadaşlarının emeklilik dilekçelerini vermeleri konusunda zorlandığını belirterek, şunları söyledi “Öğrenci okutan, borç ödeyen, müzmin hasta bakmak zorunda kalan, kirada oturan, yoksullukla mücadele etmek için çalışmak zorunda kalan bu arkadaşlarımıza bizzat Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve ekibinin direktifi ile sürgün kararı tebliğ edilmektedir. Buradan Kocaeli Cumhuriyet Savcıları’na soruyoruz: Bir kentin Büyükşehir Belediye Başkanı ve ekibi ‘sürgün’ kararı alabilir mi? Elimizde toplantıya katılmış onlarca arkadaşımızın ifadesi var. Bu şahitleri çağırıp sormayı düşünüyor musunuz? Bu kentte 20-25 yıl yangına koşan ölümü göze alan insanlara sokağı gösterip sürgün ile tehdit ediyorsunuz Sayın Karaosmanoğlu.

DEMOKRASİ BU MU?
Buyurun çıkın, yalanlayın bizde şahitlerimizi sunalım. Bir kentin yangından sorumlu kurumunda 20 yıl emek veren itfaiyeci arkadaşlarımız Gebze’den Yalakdereye, Kandıra’dan Çayırova’ya, Karamürsel’den Darıca’ya sürülmekte canlarından bezdirilmektedirler. İşte AKP ve AKP’li belediyelerde yeni dönem demokrasi uygulamaları. Keza zabıta biriminde de aynı uygulamalar yapılmaktadır. İşte bu kente hizmet için gelen ve seçim meydanlarında kül bırakmayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin pırıl pırıl icraatları. İşte onların hukuk ve vicdan anlayışı.”

20 Şubat 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR