Mutlu: Yandaş medya ile gerçekler gizleniyor

“Türkiye’de büyük bir algı operasyonu yürütülüyor” diyerek sözlerine başlayan Mutlu, “Oluşturulan yandaş medya imparatorluğu sayesinde milletimizin g...

“Türkiye’de büyük bir algı operasyonu yürütülüyor” diyerek sözlerine başlayan Mutlu, “Oluşturulan yandaş medya imparatorluğu sayesinde milletimizin gerçekleri görmesi engelleniyor. Özellikle ekonomide olup bitenler insanımıza çok farklı aktarılıyor” dedi.

 

DIŞ BORÇ ARTTI

Zafet Mutlu ülkenin boş miktarının arttığını belirterek, “Bu algı operasyonu sayesinde oluşan güncel yanılgılar yumağı, bugün insanımızı ülkesine bile yabancı kalma noktasına getirmiştir. Görüntüye aldananlar için yeniden hatırlatıyoruz: Yollar, havalimanları, hızlı trenler, son model arabalar, lüks evler, hastaneler, oteller hayatı kolaylaştıran çalışmalar olsa da ülkemizi güçlü kılacak olan üretimdir. Türkiye’ye yol yaptırıyorlar, çünkü yolu yapan araçlar, yapılan yola çıkacak araba ve bu arabanın kredisini veren banka yabancınındır. Türkiye, Cumhuriyet tarihi boyunca geçen bütün hükümetlerden daha fazla son on iki yılda borçlanmıştır. Türkiye'nin dış borcu, 30 Haziran 2014 itibarıyla 401,7 milyar dolar olmuştur. Oysa 2002 de dış borcumuz 130 milyar dolar idi” dedi.

 

50 MİLYAR FAİZ ÖDEMESİ NİÇİN YAPILIYOR?

Konuşmasına devam eden Mutlu: “Hükümet, her fırsatta IMF’ye borcumuzun bittiğini ifade etmektedir. IMF’ye borcumuz bitti ise dış borcumuz neden bu kadar artmıştır ve bu borca her yıl 50 milyar faiz ödemesi niçin yapılıyor? Bu faiz ödemeleriyle kaç Marmaray, kaç havalimanı, kaç konut yapılacağını hesaplayabiliyor musunuz? On yıl önce bankalar 100 liralık kredinin 80’ini esnafa, kobilere, sanayiciye, üreticiye kullandırırken şimdi 80’ini vatandaşa ev, araba alması için, 20’sini ise üreticiye kullandırıyorsa kim kazanıyor olabilir? 
AKP döneminde borcumuzun cumhuriyet tarihimizden tam 3 kat daha fazla artması yetmezmiş gibi ayrıca özelleştirmelerle neredeyse sa­tıl­ma­dık de­ğer­li ka­mu te­şeb­bü­sü bı­ra­kıl­ma­mıştır. 1986 yı­lın­dan 2003 yı­lı­na ka­dar 8 mil­yar do­lar­lık özel­leş­tir­me ya­pı­lır­ken ÖİB ve­ri­le­ri­ne gö­re 2004’ten bu ya­na 51 mil­yar do­lar top­lam özel­leş­tir­me ge­li­ri sağ­lan­dı. AKP hükümetleri döneminde başta en stratejik kurumlardan Türk Telekom olmak üzere, Erdemir ve İsdemir, TÜPRAŞ, PETKİM, Seydişehir Eti Alüminyum, TEKEL, Telsim, Avea, TÜMOSAN, HAVELSAN, SEKA, Sümer Holding, THY’ye ait USAŞ, İGSAŞ, Kıbrıs  Hava Yolları, Petrol Ofisi, Başak Sigorta, Araç Muayene İstasyonları, limanlar, kombinalar, depolar ve daha birçok milyon dolarlık arazili tesisler satıldı” dedi.

 

MİLLET BORCA ESİR OLDU

Mutlu: “2002’den bugüne dış borcumuz 271 milyar dolar arttı, 51 milyar dolar özelleştirme geliri sağlandı ancak hala üretim ekonomisine geçemedik. Milletimizin refah düzeyi geriledi ve millet adeta borca esir oldu. Meseleyi hükümet yetkililerinin bir zamanlar sıkça yaptığı gibi simit hesabıyla açıklayacak olursak 2002 yılında asgari ücret 184 TL simit ise 20 kuruş idi, bugün asgari ücret 891 TL simit ise 1.25 TL. 2002’de asgari ücret ile 920 simit alınırken bugün 712 simit ancak alınabiliyor. Yine 2002 yılında en düşük memur maaşı 392 TL ile 1960 simit alınabilirken bugün en düşük memur maaşı olan 2025 TL ile ancak 1620 simit alınabiliyor. Bu millete yazık oluyor, ülkemize yazık oluyor. Yapılan algı operasyonuna kanıp güncel yanılgıya düşenler, ya lafla ya da parayla doyanlardır. Vicdanındakini söyleyip, Batı’nın önüne koyduğu ev ödevini yapanları alkışlamak; özü, sözü, uygulaması bir olanlar için mümkün değildir” şeklinde konuşmasını tamamladı.

02 Aralık 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR