Altunyuva: Bizim seçmenimiz yardım severdir

CHP Kocaeli İl Başkanı Cihat Altunyuva seçim sonrası ilk değerlendirmesini yaptı. 7 Haziran seçimleri ile ilgili olarak beklentilerinin daha fazla ol...

CHP Kocaeli İl Başkanı Cihat Altunyuva seçim sonrası ilk değerlendirmesini yaptı. 7 Haziran seçimleri ile ilgili olarak beklentilerinin daha fazla olduğunu dile getiren Altunyuva, “Ancak yine de konumumuzu korumayı başardık” dedi.

 

“KOALİSYONDAN KORKMAMAK LAZIM”

AKP’nin 13 yıllık iktidarının bu seçimle bittiğini savunan Altunyuva, “Bu yönüyle seçim sonuçları sevindiricidir. Yeni bir dönem başladı, bir parti tek başına hükümet olamayacağından koalisyon gündemdedir. İktidar yanlıları koalisyonu kötü gösterdiler, biz buna katılmıyoruz. Bazen koalisyon tek partiden çok daha yararlı olmuştur. Hatta iktidar ortakları birbirlerinin denetleyicisi ve frenleyicisi olarak iyi hizmetler sunabilmişlerdir. Koalisyondan korkmamak lazım” dedi.

 

“BAŞKANLIK SİSTEMİ REDDEDİLDİ”

İktidar partisinin sürekli olarak gündemde tuttuğu Başkanlık Sistemi’nin bu seçimle birlikte milletçe reddedildiğini dile getiren Altunyuva, “Cumhurbaşkanı bu söylemlerle meydanları, televizyon kanallarını işgal etmişti. Ayrıca bu seçimle aslında kendi konumunu da oylatmıştır. Tarafsızlığını yitirmiştir. Bundan sonraki hiçbir hükümetle uyumlu çalışma yapamayacağı anlaşılmıştır. Milletimiz Başkanlık Sistemi’ni gündemden çıkarmıştır” diye konuştu.

 

“SEÇMENİMİZ YARDIM SEVER”

CHP olarak yerelde ve genelde bekledikleri oy oranına ulaşamadıklarını dile getiren Altunyuva, şöyle devam etti: “Fakat buna rağmen eski konumumuzu koruduk. Bu seçimde öne çıkan CHP seçmeninin yardım severliğidir. Hemen her seçim döneminde baraj sıkıntısı yaşayan partilere bizim seçmenimiz birkaç puanlık destekle ülkenin geleceğinde etkili olmayı düşünmüştür. Bu seçimlerde de baraj sıkıntı yanaşan partinin baraj altında kalması durumunda AKP’nin tek başına iktidar olacağı düşüncesiyle bir grup seçmenimiz o partiye yöneldi. Bu da il ortalamasında birkaç puan düşmemize ve bir vekilimize neden olmuştur. Ancak o seçmenlerimizi suçlayıcı eleştirici bir anlayış içinde değilim.”

 

“BİZİM ELEŞTİRİMİZ BARAJ”

CHP olarak yüzde 10’luk seçim barajını eleştirdiklerini dile getiren Altunyuva, “Bu sistem bizden daha çok AKP’ye zarar vermiştir. Bu baraj nedeniyle tek başına iktidar gücünü kaybetmiştir. İlk iktidar olduğunda yüzde 35 ile parlamentonun yüzde 66’lık çoğunluğunu almıştı. Şimdi ise yüzde 41 ile parlamentonun yüzde 47’lik seviyesine ulaştılar. Baraj sistemi kesinlikle kaldırılmalıdır, çünkü her parti aldığı oy oranında parlamentoda temsil edilmeli ki milli irade tam tecelli etsin” diye konuştu.

 

“HİÇ OY ÇALINMADI”

Seçim gününde sandık başlarında başarılı bir sınav verdiklerini dile getiren il başkanı Cuihat Altunyuva, “Görevlilerimiz başarılı bir iş çıkardılar. Şu anda bilgileri topluyoruz, ıslak imzalı sonuç tutanaklarını alıyoruz. Tamamı elimizde. Gebze gibi büyük bir bölgede bile sabah sandığına gitmeyen rahatsızlığı sebebiyle sadece 1 üyemiz vardı. Eksiklerin yerine de gönüllü müşahitlerimizi yönlendirdik. Bu kez oy çalınamadı” dedi.

08 Haziran 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR