Saman ithalatı yapılacak

  Türkiye bir yıl aradan sonra yeniden saman ithalatına hazırlanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sap ve saman ithalatı yapılacak gümrük kapı...

BÜYÜT

 

Türkiye bir yıl aradan sonra yeniden saman ithalatına hazırlanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sap ve saman ithalatı yapılacak gümrük kapılarını belirleyerek 81 İl Müdürlüğüne, hayvancılıkla ilgili kurumlara ve birliklere bildirdi. Kuraklık ve aşırı yağış nedeniyle bitkisel üretimde özellikle de hububat ürünlerinde meydana gelen zarar saman üretimini de düşürdü. Samanın kilosu 40 kuruşa kadar çıktı. Bakanlık fiyat artışını önlemek ve ihtiyaç duyulan samanı ithal etmek üzere çalışma başlattı. İthalatta kullanılacak gümrük kapıları açıklandı.

 

ÜRETİM AZALDI

Üreticiler, İç Anadolu Bölgesi’nde özellikle Konya, Eskişehir, Ankara Polatlı gibi hububat üretiminin en yaygın olduğu bu bölgede birçok tarlada ekinlerin çok küçük kaldığını, ürün gelişmediğini ve hububat üretiminde büyük düşüş olduğunu, bu tarlalara biçerdöver girmeyeceği için saman üretiminin de azalacağını söylediler. Üretimde ciddi oranda azalma yaşandığı bildirildi.

 

40 KURUŞA YÜKSELDİ

Saman üretimindeki düşüş fiyatın yükselmesine neden oldu. Nisan ayında kilosu 25 kuruştan satılan 2013 ürünü saman, mayısta 37 kuruşa çıktı. Buğday hasadının başlamasından sonra saman veriminin az olduğu görülünce fiyat daha da yükseldi. Hasadın devam ettiği bugünlerde samanın kilosu 40 kuruştan alıcı buluyor. Hasadın tamamlanmasından sonra özellikle sonbahar aylarında samanın kilosunun 50-60 kuruşa çıkması bekleniyor.

 

GÜMRÜKLER BELİRLENDİ

Samanda 2012 yılında yaşanan krizin yeniden yaşanmaması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ithalat için düğmeye bastı. İthalatta kullanılacak gümrük kapıları belirlendi. Bakanlık bir yazı ile gümrük kapılarını ilgili kurumlara bildirdi. Bu arada benzer gelişmelerin hayvan yetiştiriciliğinde de yaşanabileceği ve dana ithalatının da önünün açılabileceği bildirildi.

09 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR