Bayram: Kuraklığa hazırız

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ilimizde yapılan çevresel projeler hakkında bilgiler verdi. Yapılan y...

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ilimizde yapılan çevresel projeler hakkında bilgiler verdi. Yapılan yatırımlar ve Atıksu SCADA Sistemi ile İzmit Körfezi’ni atıksulardan arındırmak için 7 gün 24 saat takip ettiklerini belirten Bayram, “SCADA Merkezi ile atıksulardan arındırdığımız İzmit Körfezi’ndeki balık çeşidi sayısı giderek artıyor” dedi.

 

YÜZDE 99 ARITMA

İnsan sağlığına, çevrenin korunması ve modern işletmeciliğe önem verdiklerini dile getiren Bayram, şöyle konuştu: “Teknoloji alanındaki yenilikleri yakından takip ediyoruz. Bugün 1 milyon 700 bine dayanan nüfusa sağlıklı altyapı hizmeti ve içmesuyu sağlıyoruz. İl genelinde 4’ü ileri olmak üzere 18 adet biyolojik atıksu arıtma tesisi işletiyoruz. Bunların sonucunda Türkiye’de il genelindeki atıksu arıtma oranını yüzde 99’a çıkaran tek kurumuz. Bu oran ile AB müktesebatında öngörülen hedeflere 10 yıl öncesinden ulaştık.”

 

TEKNOLOJİ ÜSSÜ SCADA MERKEZİ

Kanalizasyon ve yağmursuyu kolektör hatları ile terfi merkezlerini tek bir merkezden takip etmek için Atıksu SCADA Merkezi’ni kurduklarını da ifade eden Bayram, “Merkezde 108 ayrı noktanın takibini yapıyoruz. Ayrıca kolektör hatlarındaki atıksu doluluk oranları terfi merkezleri ile arıtma tesislerine gelen atıksu miktarları, kimyasal kirlilik oranları, yapılan arıtma sonuçları elektronik olarak izliyoruz. Ani sorunlara hızlı müdahale edebiliyoruz. Merkezde, ayrıca il genelindeki 22 büyük sanayi kuruluşunun atıksularını da elektronik ortamda takip ediyoruz” dedi.

 

ÖRNEK ÇALIŞMA

Tesisler arasındaki bağlantıyı sağlamak için GSM ve mikro dalga ağlarından yararlandıklarını da sözlerine ekleyen İlhan Bayram, sözlerine şöyle devam etti: “Kamera sistemimizle terfi merkezlerini gözetim altında tutuyoruz. Namazgah Barajı’nı da online kamera ile takip ediyoruz. 9 ayrı noktanın yağış miktarı için ölçümler yapıyoruz. SCADA Merkezi birçok kurum için örnek teşkil etti.”

 

İZMİT KÖRFEZİ BİR GÖSTERGEDİR

Bu kadar yatırımı insan sağlığı ve çevre için yaptıklarını da belirten Genel Müdür İlhan Bayram, “Kentin en ücra köylerine kadar atıksu arıtma tesisleri inşa ettik. Sadece 2013 yılında 122,5 milyon metreküp atıksu arıttık ve 49 bin ton çamurun arıtma tesisleri ile körfeze gitmesini engelledik. Bu çamurların yakılarak bertaraf edildi” diye konuştu.

 

KENT TAKİP ALTINDA

Bu çalışmaların sonucunda İzmit Körfezi’nin ardından kendilerine gülmeye başladığını da ifade eden Bayram, “Temizlenen sularda insanlar gönül rahatlığı ile yüzüyor. Balık ve deniz canlılarının türleri artarken temizliğin göstergesi olan denizatları ve yunus balıkları görülüyor. Yatırımlarımız yeraltında olduğu için görülmüyor. Ancak İzmit Körfezi kurumumuzun yaptığı altyapı hizmetlerin en büyük göstergesidir. Çevre ve insan sağlığı için kenti sürekli takip altında tutuyoruz” açıklamasında bulundu.

 

EĞİTİMLER FAYDALI

İlimizde de etkili olan kuraklığı karşı öngörülen yatırımların tamamlanma aşamasına geldiğini de belirten Bayram, sözlerini şöyle tamamladı: “Dere ve kaynak suları ile yer altı sularından elde edeceğimiz suları içmesuyu arıtma tesislerine arıtarak şehre vereceğiz. Suyumuzu koruyoruz. Halkımızdan isteğimiz suyu tasarruflu kullanmaları. Gerekli bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. Bu eğitimlerin faydasını görüyoruz. Çevreye karşı duyarlıyız. Yeşil ve mavinin buluştuğu yaşanabilir bir Kocaeli için çalışıyoruz”

06 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR