Çetinak davasında sanığa 15 yıl

6 Şubat 2011 günü Kemalpaşa İmaret Yokuşundaki evinde bıçaklanarak öldürülen Necdet Çetinak’ın kardeşinin cinayet davasında sanık 15 yıl hapis cezasın...

BÜYÜT

6 Şubat 2011 günü Kemalpaşa İmaret Yokuşundaki evinde bıçaklanarak öldürülen Necdet Çetinak’ın kardeşinin cinayet davasında sanık 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

6 Şubat tarihinde eşinden ayrıldıktan sonra Kemalpaşa Mahallesi İmaret Yokuşu Sokak Çamkesen Apartmanı’nda ikamet eden Necdet Çetinak’ın kardeşi Mehmet Cavit Çetinak (57) ev arkadaşı Mithat Baş tarafından iddialara göre elektrik faturası nedeniyle çıkan kavga sonrasında vücudunun çeşitli yerlerinden bıçaklanarak öldürülmüştü. Davanın görülmesine Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Davaya tutuklu bulunan sanık Mithat Baş avukatı Ercan Topçuoğlu ile birlikte Çetinak ailesi adına avukat Merih Kuruçelik katıldı. Mithat Baş ilk celsede verdiği ifadede Cavit Çetinak’ın kendisine saldırdığını, kendisini savunmak için bulduğu bıçakla Cavit Çetinak’ı bıçakladığını ve ardından çorba içmeye gittiğini söylemişti. Mithat Baş öldürme gibi bir niyeti olmadığını da sözlerine eklemişti.

KASTI AŞAN BİR EYLEM
Duruşmada savunmasını yazılı olarak veren sanık avukatı Ercan Topçuoğlu sanığın kendisini savunmak için böyle bir eyleme giriştiğini iddia ederek, “Müvekkilim kasten öldürmek girişiminde bulunmamış, kendisini savunmuştur. Kendisini savunmak için böyle bir eyleme girişmiş fakat eylem kastı aşan bir eyleme dönüşmüştür. Bu hususta mahkeme heyeti tarafından cezada indirime gidilmesine, müvekkilimin de tahliyesine karar verilmesini talep ediyorum” diyerek ifade verdi. Sanık Mithat Baş ise verdiği ifadede sanığı öldürmek istemediğini söyleyerek, “Böyle bir olay yaşadığım için üzgünüm. Cavit Çetinak ile bir husumetim yoktu. Kendimi savunmak için böyle bir eyleme giriştim. Çok pişmanım, tahliyemi talep ediyorum” dedi.

15 YIL YEDİ, YİNE DE İTİRAZ ETTİ
Mahkeme heyeti karar için salonu 5 dakikalığına kapattı. Aranın ardından kararı açıklayan Mahkeme heyeti sanık Mithat Baş’ı Cavit Çetinak’ı öldürmek suçundan önce müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ardından ise haksız tahrik unsuru gözetilerek ceza 18 yıla indirildi. Mahkeme heyeti sanığın mahkemedeki iyi halinden dolayı cezayı 15 yıla indirdi. Kararın açıklanmasının ardından sanık Mithat Baş cezaevi jandarması tarafından cezaevine götürülürken karara itiraz etti. Mithat Baş mahkeme kapısı kapanana kadar bağırdı.

20 Mayıs 2011 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR