Doruktakiler: Yılın Sağlıkçısı

Doruktakiler 2010’da yılın sağlıkçısı seçilen Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Profesör Doktor Ali Gökalp’i tanıyacağı...

BÜYÜT

Doruktakiler 2010’da yılın sağlıkçısı seçilen Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Profesör Doktor Ali Gökalp’i tanıyacağız. KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ilk kez canlıdan böbrek nakli yapılmasıyla birlikte tarihe adını yazdıran önemli bir isim Profesör Doktor Ali Gökalp. Çeşitli üniversitelerde dekanlık görevlerini yürüten ve ilimizde yaptığı birbirinden önemli projelerle halkın sevgisini kazanan, canlıdan canlıya böbrek naklini gerçekleştirerek Kocaeli Üniversitesi tarihine adını yazdıran Ali Gökalp hocamızla üniversitedeki makamında hoş bir sohbet gerçekleştirdik. İddialı konuşan Ali Gökalp, “Kocaeli’yi organ merkezi yapacağız” dedi.

Öncelikle sizi tanıyalım hocam, Ali Gökalp kimdir?
1948 doğumluyum. 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdim. 1977’de Üroloji ihtisasını tamamlayıp, Cumhuriyet Üniversitesi’nde 2 dönem dekanlıkla beraber toplam 17 yıl görev yaptım. 1995 yılında Kocaeli’de göreve başlayıp, 2 dönemde Kocaeli Üniversitesi’nde dekanlık yaptım.

Organ nakli kime, kimlere yapılır?
Organ nakli organ yetmezliği nedeniyle yaşamı tehlikeye girmiş veya yaşam kalitesi ileri derecede düşmüş insanlara yapılır. Organ naklinin esası yetmezlik nedeniyle yaşamı tehdit eden organın yerine sağlıklı organın takılması şeklindedir. Bugün için bu organların üretilmesi mümkün olmadığından sadece başka bir insandan alınabilmektedir. Böbrek, karaciğer ve akciğer nakillerini canlı vericilerden yapmak mümkünken, kalp gibi rezervi ve yedeği olmayan organların nakli sadece ölmüş insanlardan alınan organlarla (kadavra) yapılır.

İlimizde canlıdan böbrek nakli ilk kez ne zaman gerçekleşti?
İlk nakil, iki kardeş arasında 2010 yılının Temmuz ayında, böbrek yetmezliği nedeniyle yıllardır diyaliz makinesine bağlı kalan Burhan Yıldırım'a (23), ağabeyi Behlül Yıldırım'ın (27) kendisine bir böbreğini vermek istemesi üzerine yapıldı. KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı'na başvuran kardeşlerin yapılan inceleme sonucunda verileri olumlu çıktı, bunun üzerine girişimler başlatıldı. Uyum işlemlerinin olumlu çıkması üzerine iki kardeş üroloji servisine yatırılarak nakil işlemlerine başlandı. Nakil, Anestezi, Üroloji ve Nefreloji ekibi ile çalışmalar sayesinde gerçekleşti ve bugüne kadar toplam 4 başarılı ameliyat gerçekleştirdik. Şubat ayında iki böbrek nakli daha var ve bu nakiller Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandı.

Ülkemizde organ nakline halkımızın bakış açısı nasıl?
Yurt dışında canlı ve kadavra nakilleri yapılıyor, kadavradan organ nakli oranı daha fazla iken, ülkemizde kadavradan böbrek ve organ nakli yaygın değil. Halkımız bu konuya sıcak bakmıyor, dini yönden her hangi bir yanlış tarafı olmadığını din adamları açıkladı. Kocaeli’de bu işi yaygınlaştırarak organ nakil merkezi açmak istiyoruz, halkın organ nakli için bilgilendirilmesi gerekiyor. Vatandaşımızın yersiz korkuları var, ‘Ölmeden önce veya öldükten sonra organ bağışı yapmak ister misiniz?’ sorusuna, halkımız çekingen cevaplar veriyor ve bencil davranıyor, çünkü o an ölümü hatırlatıyor, ölümü hatırlattığı için etkileniyorlar.

Organ naklinde canlı ve kadavradan yapılan nakiller arasındaki fark nedir?
Canlı ve kadavralarda organ nakli, arasında teknik olarak fazla bir değişiklik olmuyor. Türkiye’de böbrek nakli için bekleyen 20 bin civarında insan var. Böbrek nakli için alıcı ve verici, önce ve sonrasında takip edilmesi gerekiyor. Bu takip içerisindeki test süreleri canlıda en az 2 ay sürerken kadavradan yapılacak olan nakil işlemi ve alıcının test süresi daha kısa sürüyor. Canlı nakillerde test süreleri uzun, çünkü alıcı ve verici üzerindeki çalışmalar daha fazla detay gerektiriyor. Organını veren kişi, nakil işleminden sonra doğacak olan sağlık problemlerinin olmaması için gözetim altında tutuluyor, çünkü alınan organın temiz olması ve vericinin sağlık durumunun yeterince iyi olması gerekiyor. Ama kadavrada alıcı detaylı bir sağlık testinden geçirilip, kadavradan alınan organ en fazla 48 saat içerisinde alıcıya nakli gerçekleştiriliyor. Kadavradan alınan nakilde süre önemli, 48 saati geçmemeli, aksi taktirde o organ özelliğini yitirip kullanılamaz hale gelir.

Kocaeli’de organ naklinin son durumu nedir?
Organ ve böbrek nakli aslında İzmit halkı için çok iyi oldu. Kocaeli organ nakli için merkez olacak, çevresiyle birlikle önemli bir merkez. Organ nakli gün geçtikçe bir zorunluluk ve insanlık görevi haline gelecek, Türkiye’de organ nakli yaygın değil, bu konuda halkımızın bilinçlendirilmesi gerekiyor. Vatandaşlarımıza organ naklinin nasıl gerçekleştiğini ve bunun yararlarını anlatmalıyız. Bu konu hakkında seminerler düzenliyoruz fakat yeterli olmuyor. Halkımıza, 1 kadavradan 5 insanın sağlığına kavuşacağını duyurmak istiyoruz. Organ bağışı kabul ediyoruz, bağışta bulunacak vatandaşlarımızın, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni ne gelmeler rica olunur.

05 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR