CHP’den Bayraktar çıkarması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, önceki gün İzmit’te bağlı Bayraktar Köyü ve Tarım Kooperatifini ziyaret etti. Günaydın, AKP’nin köylü ve...

BÜYÜT

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, önceki gün İzmit’te bağlı Bayraktar Köyü ve Tarım Kooperatifini ziyaret etti. Günaydın, AKP’nin köylü ve tarım politikasını eleştirdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın önceki gün ilimize gelerek önce İzmit İlçe Başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi. Daha sonra ise İzmit’te Bayraktar Köyü’nü ziyaret etti. Bayraktar köyüne makam arabalarıyla gelen Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, CHP Kocaeli Milletvekilleri Mehmet Hilal Kaplan, Haydar Akar, CHP Kocaeli İl Başkanı Yalçın Kuşkan, CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım burada köy muhtarı Metin Otaç ve Tarım Kooperatif Kalkınma Başkanı Hasan Acar tarafından karşılandı.
MAZOT VE GÜBRE PAHALI
Tarım Kooperatifi’ni ziyaret eden Gökhan Günaydın, burada tarım üzerine kooperatif başkanı Hasan Acar ile kısa süreli bir görüşme yaptı. Görüşmede Gökhan Günaydın, “Böyle örgütlenildiği zaman daha disiplinli ve daha verimli bir çalışma içerisinde olursunuz” dedi. Kooperatif Başkanı Hasan Acar köyde yetiştirdikleri ürünleri anlatırken köyün adını il sınırlarının ötesine taşıyan Bayraktar Köyü karpuzunu da unutmadı. Gökhan Günaydın’a mazot, gübre, fide ve tohum fiyatlarının pahalılığından da bahseden Hasan Acar, “Yaşadığımız bazı zorluklar üretimimizi kısıtlıyor” dedi
TRAKTÖR ÜZERİNDE
Görüşmelerin ardından köyde kurulan seraları yerinde gezmeye başlayan Gökhan Günaydın geçmişten gelen ziraatçı bilgilerini de köy üreticileri ile paylaştı. Seraları tek tek gezen Günaydın, “Üreticilerimiz organik bir şekilde üretim yaptıklarında biz de bize ait olan belediyelerde kendilerine araya aracı girmeden oluşturabilecekleri üretici pazarlarını kurmalarında yardımcı oluruz” dedi. Traktöre binen halkla iç içe samimi davranış sergileyen CHP’liler daha sonra traktörler üzerinde korna ve siren sesleri ile köy alanına doğru ilerlemeye başladılar. Alana gelen partililer burada köy halkı ile selamlaştıktan sonra kendilerine ayrılan yerlere geçerek programa başladılar.
SORUNLARI BİZİMLE PAYLAŞIN
Programın açılış konuşması köy muhtarı Metin Otaç gerçekleştirdi. Otaç, köylerine gelen milletvekillerine ve partililere teşekkür etti. Daha sonra ise bu organizasyonu düzenleyen CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, mikrofona gelerek köylülere , “Tarım ile ilgili bu programı en yüksek mertebeden dinleyeceksiniz. Sevgili köylüler sorunlarınızı düşüncelerinizi bizlerle paylaşın ve vekillerimiz sorunlarınızı Ankara’ya taşıyarak çözüm üretmeye çalışsınlar” dedi. Konuşmasının ardından anlatımları için Gökhan Günaydın mikrofona gelerek köylüleri çeşitli konularda aydınlatmaya çalıştı.
HERŞEY İTHAL
Başkan Yardımcısı Günaydın, “ CHP tarıma ve köylüye önem veren bir partidir. 1980’li yıllarda nüfuzumuz 44 milyon civarlarında iken şuan 74 milyon civarlarında. O günlerde halkını doyurmakta zorlanan bir iktidar mevcutken bugün 74 milyonu doyurmak tabii ki çok zordur. Nüfuzumuz yapılan araştırmalarda gelecek yıllarda 100 milyona kadar ulaşacak. Daha sonra ise yavaş yavaş azalacaktır. Biz bugün mısırı ABD’den, soya’yı Arjantin’den, pamuğu Yunanistan’dan alıyoruz. Ne oldu da biz bu noktaya geldik. Biz mazotu 1,5 TL yapacağız dediğimizde bize güldüler inanmadılar bunlar yalan yanlış muhalefet yapıyorlar dediler. Bugün mazot 4 TL ancak işlenmesi filan derken maliyeti zaten 1,5 TL 2ye geliyor, geri kalan 2,5 TL ise sizden bunu vergi olarak alıyor. İşte biz bunu ortadan kaldıracağız dedik. Maliyetine siz köylülere vereceğiz diye söyledik” dedi.
GÖRÜNMEYEN EL
Bundan tam 10 yıl önce Buğday 30 kuruş, mazot 1 TL olarak satılıyordu. Yani köylü halkımız 3,5 kilo buğday sattığında 1 litre mazot alabiliyordu. Şimdi ise buğday 50 kuruş, mazot 4 TL, yani köylümüz artık 8 kilo buğday sattığında ancak 1 litre mazot alabiliyor. Sevgili köylüm bu durumu görüyor musunuz? Bu aradaki fark ne oluyor biliyor musunuz sizin cebinizdeki görünmeyen ellere gidiyor” dedi.
BU ÜLKEYİ KURANLARIN TORUNLARIYIZ
Konuşmasını rakamsal verilerle destekleyerek anlatan Gökhan Günaydın süt üretiminden de örneklerle iç açıcı olmayan durumu gözler önüne sermeye çalıştı. Günaydın,“Bir litre sütü 70 kuruş gibi bir ücretten satıyorsunuz peki 1 litre sütü marketlerden ne kadar ücrete alıyorsunuz biliyor musunuz, tam 2 TL’ye alıyorsunuz. Peki, aradaki fark ne mi oluyor? İşte o cebinizdeki görünmeyen eller ortaya çıkıyor yine” dedi. Biz CHP olarak bu ülkeyi kuranların köylüyü baş tacı yapanların torunlarıyız, onlar ise Anadolu’yu nasıl işgal ederiz diye düşünenlerin torunlarıdır. Biz her zaman ezilenlerin yanındayız” diyerek sözlerini tamamladı.

09 Temmuz 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR