AKP’de STK’larla ‘Perşembe Buluşmaları’

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları tarafından başlatılan kadın odaklı çalışma yapan sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve akademisyenler,  send...

BÜYÜT

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları tarafından başlatılan kadın odaklı çalışma yapan sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve akademisyenler,  sendika ve meslek örgütleri, uluslararası kuruluşlar ve medya temsilcilileri ile yapılması planlanan “Perşembe Buluşmaları”nın ilki 19 Mart 2015 tarihinde AK Parti Genel Merkezinde gerçekleştirildi.

 

GENİŞ KATILIM

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Sayın Azize Sibel Gönül’ün başkanlığında yapılan buluşmanın ilk konukları BM CEDAW Üyesi ve ODTÜ Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Feride Acar,  Uçan Süpürge Başkanı Sayın Halime Güner, Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sayın Av. Sema Kendirci ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Direktörlüğü Program Sorumlusu Sayın Özge Berber Ağtaş oldu.

 

ÖNERİLERİ İSTİYORUZ

İstişare ve işbirliği yapılabilecek alanların belirlenmesi şeklinde gerçekleştirilen buluşmanın açılışında konuşan Kadın Kolları Başkanı Azize Sibel Gönül AK Parti iktidarının 12 yıllık döneminde kadınların hayatına dokunan, kadınları güçlendiren işgücüne katılım ve istihdamın artırılması,  kadına yönelik şiddetle mücadele, iş ve aile yaşamının uyumlaştırılması, yoksulluğun azaltılması, siyaset, karar ve yönetim mekanizmalarına katılım, eğitim, sağlık gibi birçok alanda çalışmalar yapıldığını ifade ederek,  Perşembe Buluşmaları ile kadın alanında çalışma yapan tüm taraflarla biraraya gelerek kadınlarla ilgili yaşanan gelişmelerdeki mevcut durumu değerlendirmek ve gelecekte yapılması gereken çalışmalara yönelik görüş ve önerileri almak istediklerini ifade etti.

 

KATKI SAĞLAYACAK

Konuşmasında kadınlarla ilgili yapılacak çalışmaların diyalog ve işbirliği kanallarının etkin kullanılarak, bilgi ve tecrübe paylaşımlarıyla daha sağlıklı şekilde yapılabileceğine inancını belirten Gönül, Perşembe Buluşmalarının buna katkı sağlayacağını, toplantılarda altı çizilen hususları, alınan görüş ve önerileri rapor haline getireceklerini ifade etti.

 

1045 KADIN BAŞVURDU

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele konusunda seferberlik ilan edildiğinin altını çizen Gönül, şiddetle mücadele konusunda da tüm tarafların sorumluluk alarak birlikte hareket etmesi gerektiğini; önümüzdeki dönemde Mecliste kadın temsilinin artmasına ilişkin çok umutlu olduğunu, Ak Partiye 1045 kadının milletvekilliği aday adaylığı için başvuruda bulunduğunu, bu rakamın çok önemli olduğunu, Sayın Genel Başkanımızın ve Başbakanımızın kadın milletvekili oranını yüzde 15’in üzerine çıkarma ve her alanda kadın temsilini artırma konusunda kararlı olduğunu vurguladı.

 

KONU BAŞLIKLARI

Toplantıda Kadınlarla ilgili Çalışma Hayatı, İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması, Şiddetle Mücadele, Siyaset, Yönetim ve Karar Alma Mekanizmasına Katılım konusunda mevcut duruma ilişkin değerlendirmeler yapılarak; Yeni Anayasa, Şiddetle Mücadele, Kadının Güçlendirilmesi (Çalışma Hayatı, Sosyal Yardımlar, Eğitim, Sağlık), Çözüm Süreci konusunda görüş ve öneriler dile getirildi.

13 Nisan 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR