Kent Konseyi’nden SP ve MHP’ye ziyaret

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Kent Konseyi tarafından siyasi parti temsilcilerine ziyaretler başladı. Heyet SP ile MHP İl Başkanlıklarını ziyaret...

BÜYÜT

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Kent Konseyi tarafından siyasi parti temsilcilerine ziyaretler başladı. Heyet SP ile MHP İl Başkanlıklarını ziyaret ederek, Kurban Bayramı münasebetiyle yapılacak olan Kent Bayramlaşmasına davette bulundular.

Kent Konseyi Genel Sekreteri Sedat Yücel, Kızılay Şube Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu, KYÖD Temsilen Tunç Toker, Büyükşehir Belediyesi’ni Temsilen Fatih Karaalp ilk olarak SP İl Başkanı Ahmet Kul’u parti binasında ziyaret etti. Ziyarette açıklama yapan Kent Konseyi Genel Sekreteri Yücel “Kent Bayramlaşması güzel bir kültür olarak halkımız tarafından benimsenmiştir. Bu bayramlaşmaya herkes davetlidir. Bizlerde siyasi parti temsilcilerini davet ederek daha geniş olarak yapılmasını planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

KATILACAĞIZ
SP İl Başkanı Ahmet Kul ise “Bayramlar bizler için çok önemlidir. Birlik ve beraberlik içerisinde yapılması önemlidir. Yapılacak olan bayramlaşmaya bizlerde katılacağız. Bizler bütün siyasi partilerle uzlaşma sağlayabilecek durumdayız. Bu bayramda bizim ayrı bir heyecanımız var. Genel Başkanımız Mustafa Kamalak kentimize gelerek bayramlaşmaya katılacaktır” dedi.

KATILACAĞIZ
Kent Konseyi üyeleri daha sonra MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak’ı makamında ziyaret ettiler. Ziyarette Genel Sekreter Sedat Yücel tarafından İl Başkanı Yaylak ve MHP Teşkilatı bayramlaşmaya davet edildi. İl Başkanı Celalettin Yaylak “Yapılacak olan bayramlaşmaya parti mensupları olarak katılacağız. Kurban Bayramı bizim kültürümüz bakımından önemlidir. Bizlerde katılacağız” değerlendirmesinde bulundu.

50 MİSLİNİ YAŞADIK
Ziyaret sırasında Van’da yaşanan deprem gündeme geldi. MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak “Deprem konusunda herkesten daha tecrübeli olan bir kentte yaşıyoruz. Çok acı tecrübeler yaşadık. Yapılacak olan yardımlara valilik öncülük etmelidir. Depremi kimsenin bize anlatmasına gerek yoktur” derken, Kızılay Şube Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu “Bizde yaşanan deprem Van’da yaşanan depremin 50 misli durumundadır. Bizim yaşadığımız depremin altından kalkmayı bildik. Van halkı bundan dolayı biraz şanslılar. Bizde yaşanan deprem sonrasında bir çok sorun beraberinde geldi. Enerjiden, barınmaya, ulaşımdan, haberleşmeye hepsi kayboldu. Öyle ki Ankara bir gün sonra depremin durumu hakkında bilgi aldı” dedi.

VAN DEPREMİ BEKLEMİYORDU
Şişmanoğlu “Van’da yaşanan deprem sonrasında saatler içerisinde oraya ekipler ulaşmaya başladı. Yardımlar devam ediyor. Van’ın merkezinde yıkım az oldu. Erciş’te ise oldukça fazla oldu. Yıkılan binalara bakıldığında ise 99 yılı sonrasında yapılan binalar yıkılmıştır. Proje hataları yapılmıştır. Van’ın merkezi depreme çabuk adapte oldu. Bizler oraya gittiğimizde 5-6 tane arçıyı birlikte yaşadık. Soğuk kanlı hareket edilmiştir. Van’da deprem beklenmiyordu. Bu yönde hiçbir çalışma yapılmadı. Vatandaş bizde deprem olur bu yönde bilinçlenme durumunda kalmamışlardır. Buda paniği beraberinde getirdi. Yaklaşan kış ayından dolayı barınma ve yakacak sıkıntısı başladığından panik bunu da tetikledi” açıklamasında bulundu.

PKK BİZ GETİRDİK DİYOR
Van halkı yağmacı değildir diyen Şişmanoğlu “Şehir Merkezinde dükkanlar açılmaya başlandı. Dükkan önünde ki bulunan malzemeleri kimse almıyor. Yağmalamalar oldu. Kırmızı ışıkta bekleyen yardım aracının yanına yaklaşan iki araç anında aracı boşalttılar. Bu yağmalama olayları münferit olmuştur. Kuyruğa giren vatandaş çadır alamayınca panik havasında yağmalama yapıyor. Birde PKK tarafından bizim gönderdiğimiz malzemeler Kızılay amlemiyle biz getirdik denilerek yandaşlarına dağıtılmak isteniyor. Yapılan son operasyonlar sonrasında büyük zarar gören PKK, yaklaşan kış ayı dolayısıyla barınma sorunu yaşamaktadır. Bunun için yardımlara dadanmışlardır” açıklamasında bulundu.

MANTIK FARKLI İŞLİYOR
Şişmanoğlu “Çadır Kentlerin kurulması deprem bölgeleri için önemlidir. Hayatın daha çabuk toparlanmasını sağlamaktadır. Ancak kurulan çadırlar akşamında sökülüp depremzedeler tarafından evinin olduğu yerde kuruluyor. Burada halk malını koruma derdine düşmüştür. Hayvancılık yapanlar, çocuk yeninden yaparım mantığında olurken, malım yok olabilir mantığını güdüyor. Burada güvenlik güçlerine büyük görev düşmektedir. Kentte de insanlar evlerinden çıkmasına rağmen evlerini koruma derdine düşmüşlerdir. Gönüllü koruma ekipleri kurulmalıdır. Deprem mantığına yeni uygulamalar Van depreminde görülmüştür. Kent ve kırsala göre deprem uygulaması yapılmalıdır” dedi.04 Kasım 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR