Çancı’dan “nefes” kesen bir sergi

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü mezunu Fotoğraf Sanatçısı Raif Çancı, İzmit Seka Kağıt Fabrikası’nda gerçekleştirdiği ve...

BÜYÜT

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü mezunu Fotoğraf Sanatçısı Raif Çancı, İzmit Seka Kağıt Fabrikası’nda gerçekleştirdiği ve yaklaşık 1 yıl süren bir çalışmanın ürünü olan fotoğraflardan oluşan “Nefes” isimli sergisini Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde açtı. Sergi 21 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek. Çancı ile fotoğraf sanatı üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Serginin adı neden Nefes? Neden Seka Kağıt Fabrikası’nı tercih ettiniz?
Karadeniz Bölgesi’nde bir deyiş vardır, ‘Evleri yaşatan insan nefesidir, bir evden insan çıkarsa o ev ölür’. İşte bu tam da benim yaptığım çalışmayı anlattığı için adını ‘Nefes’ koydum. Seka Kağıt Fabrikası’nın İzmit için önemi büyüktür. Binlerce insan burada çalışmıştır. Yolda yürüyen herhangi birini çevirip sorsanız mutlaka Seka’da çalışmış bir yakını vardır. Kapatıldığında çok üzülmüştüm. Yaptığım çalışmanın ana fikri ‘hayat verme’ olduğu için Seka Kağıt Fabrikası’nı seçtim. Soğuk bir ortamda eğlenerek yapılan bir çalışma oldu. Seka’nın değerini bir kez daha anlatmak istedik.Proje nasıl gelişti?
Bu proje yaklaşık 10 ayımı aldı. Seka Kağıt Fabrikası’na defalarca gittim, kafamda kurguladım. Proje, planlama, kurgu ve çekim olarak 10 ayda gerçekleşti. Yaklaşık 400 kare fotoğraf çektim ve içlerinden seçilmiş 30 eserden oluşan bir sergi açtım.

Peki neden balerin kullanıldı?
Dansçıların ve balerinlerin, estetik, dinamik ve sanatsal duruşları vardır. Nefes almayan bir yeri hayata geçirip, canlandırmak istedim.

Başarılarınız ve bundan sonraki projeleriniz nelerdir?
Bu zamana kadar çok sayıda karma sergide yer aldım. 2006 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “4 Mevsim Kocaeli” isimli yarışmada özel ödül, 2009 yılında yapılan yarışmada da 3.’lük ve mansiyon ödülü kazandım. Bu sergi ilk kişisel sergim ve bundan sonra kafamda tasarladığım 3 proje var, evrensel konular üzerinde ilerleyerek çalışmalar yapacağım.Raif Çancı kimdir?
Bulgaristan’da 1974 yılında doğdu ve 1978 yılında Türkiye’ye göç edip İzmit’e yerleşti. İlkokul, ortaokul ve liseyi İzmit’te tamamladı. 10 yıl özel sektörde çalışıp Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde ön lisans eğitiminin ardından, fotoğraf çekimine merak saran Çancı, KASK’ta ilk eğitimini aldı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde lisans eğitimini 1. olarak tamamladıktan sonra Kocaeli Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak fotoğraf dersleri vermeye başladı.

15 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR