'Neden açıklama yapılmıyor?'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından yanıtlanması istemi ile bir soru önergesi veren Tarhan, Bilişim Vadisi’nin pek çok sorun ve h...

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından yanıtlanması istemi ile bir soru önergesi veren Tarhan, Bilişim Vadisi’nin pek çok sorun ve hukuksuzluk ile gündemdeki yerini koruduğunu belirtti.

 

BİLİŞİM VADİSİ İLE İLGİLİ NEDEN AÇIKLAMA YAPILMIYOR?

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan,

“Bilişim Vadisi, gündemdeki yerini, yarattığı sorunlar ve hukuksuz uygulamalarla koruyor. Bu konuda kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekirken, neden hala açıklama yapılmıyor. Yapım ihalesi ile başlayan tartışmalı süreç yeni sorunlarla devam etti. Yürütmeyi durdurma kararına rağmen mimarisi ile ödül almış binalar bir gecede yıkıldı. İzale-i şüyu davaları açıldı. Bazı alanlarda istimlak işlemi yapılmadan inşaata başlandığına dair bilgiler var. Son olarak da basına Bilişim Vadisi bütçesinden Kocaeli Birlikspor’a 1 milyon 525 bin tl’nin aktarıldığı yansıdı. Bu soruların tamamının yanıtlanmasını istiyoruz. Ancak hiç kimse çıkıp kamuoyunu bilgilendirmiyor. Bundan önce de Sanayi Bakanlığı’na konuyla ilgili bir soru önergesi verdim. Aylar sonra gelen yanıtta Bakanlık “görmedim, duymadım, bilmiyorum” dedi. Bakanlığın burada olup bitenleri bilmemesine olanak var mı?” dedi.

Konunun takipçisi olacağını söyleyen CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi;

-Bilişim Vadisi ihalesi hangi firmaya, hangi usule göre ve ne kadar bedelle verilmiştir?

-Söz konusu firma ne kadar sürede Bilişim Vadisini ne kadar sürede bitirmeyi taahhüt etmiştir?

-Bu taahhüdün yerine getirilmemesi durumunda belirlenen bir cezai şart var mıdır? Varsa bu cezai şart nedir?

-Bilişim Vadisi bütçesinden Kocaeli Birlikspor’a 1 milyon 525 bin tl aktarılmasının nedeni nedir?

-Bu paranın aktarılmasına ve miktarına kim ya da kimler, hangi yetkiye dayanarak karar vermiştir?

-Bilişim Vadisi’nde sürdürülen inşaatların hafriyatlarının çevrede yarattığı kirlilik özellikle Muallimköy’de yaşayan yurttaşlarımızın hayatını olumsuz etkilemektedir. Bu konuda şimdiye kadar bir önlem alınmamasının nedeni nedir?

-İnşaat alanındaki hafriyatların götürüleceği yer ile ilgili olarak firma ile imzalanan sözleşmede nasıl bir düzenleme vardı?

-Bilişim Vadisi Projesi alanı içinde yer alan ne kadar arsa, ne kadar bedel üzerinden kamulaştırılmıştır?

-Bilişim Vadisi Projesi alanında olup da kamulaştırma ile edinilemeyen arazilerden ne kadarı için  izale-i şüyu davası açılmıştır? Bu davalar ne aşamadadır?

 

14 Temmuz 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR