AK PARTİ KANDIRA BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI SEDAT KÖSE:

Ak Parti Kandıra Belediye Başkan aday adayı Sedat Köse kendisinin Kandıra’ya dair projeleri olduğunu söyleyerek diğer aday adaylarından daha şanslı ol...

BÜYÜTAk Parti Kandıra Belediye Başkan aday adayı Sedat Köse kendisinin Kandıra’ya dair projeleri olduğunu söyleyerek diğer aday adaylarından daha şanslı olduğunu ifade etti. Köse kamuoyu yoklamasından ilk 3’e girebileceğini düşünüyor.

Ak Parti Kandıra Belediye Başkan aday adayı Sedat Köse’nin kendisine güveni tam. Diğer aday adaylarından farklı olarak kendisinin Kandıra’ya dair projeleri olduğunu söyledi. Köse gazetemizi ziyaret ederek çalışmalarından bahsetti. Projeleriyle Kandıra’ya çok şey katacağını iddia eden Köse, köy ziyaretlerine tek başına gittiğini diğer aday adayları gibi kalabalık gruplar halinde gitmediğini söyledi. Sedat Köse’yi biraz da kendisinden dileyelim…

Sedat Köse kimdir?
1962 yılında Kandıra'da doğdum. Türk Telekom Başmüdürlüğü'nde uzun yıllar şube müdürlüğü yaptım. Halen Adalet Bakanlığı'nda bakanlık uzmanı olarak görevini sürdürmekteyim. Kandıra Devlet Hastanesi eski aşçılarından merhum Kadir Köse'nin oğluyum. Evli 3 çocuk babasıyım. Milli Türk Talebe Birliği, Akıncılar Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, İlayder ve Muradiye Kültür Vakfı'nda çalıştım. 1977 yılından eğitim için Kandıra’dan çıktım. Bugünlere kadar buralardayız.

“BAŞBAKANLA AYNI HAMURDA YOĞRULDUK”

Kandıra sizin için ne ifade ediyor?
1980 dönemlerinde Başbakan ile Büyükşehir Belediye Başkanımızla, Bakan Nihat Ergün’le aynı hamurda yoğrulduk. Dışarıdan gelenlerle gibi uyumsuzluk yaşanmadı. Aynı fikirden zikirden geliyoruz. Aynı yaşantıyı yaşayan insanlarız. O yıllardan beri birlikteliğimizi hiç koparmadık. Memur olduğum için siyaset çizgisinde değildim. Ama dışarıdan hep yanlarında olduk, hep destekçileriydik. Kandıra’nın nüfusu yıllardan beri 8 bin, 12 bin arası gitmiş gelmiş. Eğitim ya da istihdam için neden doğan insanlar hep dışarıya gelmek zorunda? Genç nesil pek yok. Köylere gidiyorum muhtarlar diyor ki, ‘köylerde emzikli çocuk yok.’ Yani 40 yaşın altında insan yok. İş için buralara geliyorlar. Kandıra’ya Cumhuriyet tarihinden bu yana hizmet götürülmemiş. Bu çok önemli altını çizerek söylüyorum.

“HİÇ BİR SİYASETÇİ KANDIRA’YA ÇİVİ ÇAKMAMIŞ”
Kandıra’ya ilk elektriği getiren Çalışma Bakanı Kandıralı Şevket Kazan’dır. Kandıra’da iz bırakan siyasiler Erol Köse’dir. Belediye Başkanı olduğunda parti ayrımı yapmadan tuttuğunu almış işe sokmuş. Sonra da hadi bakalım oyları verin demiş. Kandıra da o yıllardan beri CHP’li olarak kalmış. Şevket Kazan elektrikle, Erol Köse ekmekle damga vurmuş ve en sonunda Kazım Dinç Sağlık Meslek Liseleri’ni açmış. Orayı bitirenlerin hepsi iş sahibi olmuş. Kazım Dinç’i hayırla anıyorlar. Kazım Dinç bir de yolumuzu yapmış. Hiçbir siyasetçi Kandıra’ya çivi çakmamış. Nihat Erim’in, Dışişleri Bakanlığı yapan Turan Güneş’in bir çivisi yok. Bunu ben Cumhuriyet Halk Partililere de çatır çatır söylüyorum. ‘Siz Erol Köse’nin şemsiyesi altında siyaset yapıyorsunuz’ diyorum.

“HİZMETİN GELMESİ ENGELLENMİŞ”

Sizce bunların sebebi Kandıra’nın unutulmuş olması mı?

Hayır unutulmak değil. Özellikle bir kaç aile Kandıra’ya hizmetin gelmesini engellemiş. Bu aileler 80 yıldan beri köylüyü sömürmüş, paralarını cebe indirmiş. Bunlar Kandıra kökenli de değil. Kandıra’da AKP olacaksa, aynı hamurda yoğrulmuş 77’den beri teşkilat mensubu arkadaşlarla birlikte olan Sedat Köse olmalıdır. Aynı jenerasyondan gelen Sedat Köse bu görevi alırsa Kandıra’nın ufku gelişecek. Kandıra da nasıl Erol Köse damgası olduysa, gelecek 50 yıla da Sedat Köse damgasını vuracak. Çünkü ben buraya projelerimle 2 yıldır hazırlık yapıyorum.

“KANDIRA’DA İŞ SAHASI YOK”

Bizim derdimiz bu göçün nasıl engelleneceği? Kandıra’da iş sahası yok. İnsanlar doğup büyüdüğü yeri terk eder mi? Biz buraları değerlendirememişiz. Eski siyasetçiler değerlendirtmemişler. Hangi köye gidersem gideyim, ‘Allah razı olsun Karaosmanoğlu’ndan’ diyorlar. Arkadaşımız köylere de gidiyor çalışmalar yapıyor. Önce sorumlu olduğun ilçe sınırlarına koşman lazım. Oradaki insanların senden memnun olması lazım ki bir sonraki dönem seçilebilesin. Ama şimdi bakıyorum ilçe sınırlarında hiç dolaşılmıyor.Diğer 10 aday adayından farkınız ne?

Aday adayı arkadaşlarımızın hepsi pırlanta gibi, 24 ayar insanlar hiç birine leke süremem. Sedat Köse 10 aday adayından farklı. Sedat Köse projelerle onlardan bir adım önde. Kandıra’yı nasıl kalkındırırız diye, doçent ve profesörlerle oturduk düşündük. Kandıra’yı masaya yatırdık. Bu projeler hayata geçmeden, köylü kalkınmadan Kandıra kalkınmaz. Diğer aday adayları iki grupta değerlendiriliyor. Bir kısmı kuyruğuna basılmış olduğundan intikam almak için, bir kısmı da kendi reklamını yapmak için aday adayı oluyor. Kandıralılar da böyle düşüyor. Belediye Başkan aday adaylarından projeleriyle hazırlanan sadece ben varım. Ne hazırlıyorsunuz dediğimde, “Hele onu bir indirelim, o insin ben oturduktan sonra proje kolay” diyorlar. Bu cümle kendisinin ne kadar basit olduğunu ifade ediyor.

“KANDIRA BAKİR KALMAMALI”


En büyük eksiklik nedir?

Gençlere istihdam verilecek iş sahaları. Bacalı fabrika olması mümkün değil. Kandıra Turizm ve Hayvancılık bölgesidir. Bacalı fabrika kuramazsınız. Turizmle ilgili çalışmaları Büyükşehir yapmış. Hayvancılıkla ilgili çalışma göremiyorum. Ben göreve geldiğimde 52 km sahil şeridimiz var, orayı cazibe merkezi haline getireceğiz. Çınarcık, Altınoluk bizim Kerpemizden daha mı güzel? Kandıra’nın reklamı yapılmadı. İyi bir başkan olursa Kandıra Marmara bölgesinin en güzel yeri olacak. Proje işi kapasite işidir. İyi çalışmalar olursa Kandıra 5 yıl içinde gelecek 50 yıla hazırlanacaktır. Kandıra’da canlanma olacak. Köyler canlanırsa, esnaf canlanacak. İzmit’te ki elit tabaka ‘Kandıra bakir kalsın’ diyor. Hayır Kandıra’nın bakir kalmaya ihtiyacı yok. Kandıra’nın ekmeğe ihtiyacı var. Evlatlarımıza kız vermiyorlar. Bekirdere ve Tavşantepe’de evi var mı? diye soruyorlar görev bende olunca çıta yükseklere çıkacak.

“İNSAN DIŞLAMA OLMAYACAK”

10 tane aday adayı olmasının sebebi?

Onu siz değerlendirin. Benim ağzımdan çıkması uygun değil. Ben şuan ki arkadaştan çok daha başarılı olacağımı inanıyorum. Bütün sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket edeceğime inanıyorum. Hiçbir partiliyi dışlamadan bütün Kandıra ve köy halkını kucaklayıp birlikte hareket edeceğiz. Kimseyle dargınlık, küskünlük insan dışlama olmayacak. 1960’lı yıllarda Demokrat Parti varken bir kişi işe alınacağı zaman araştırılıp CHP’li ise işe alınmazdı. Ben o zinciri kırdım. Ben CHP’yi, MHP’yi Saadet Parti’yi ve diğer partileri ziyarete gittim. Kandıra’da bunu Cumhuriyet tarihinde kimse yapmadı. Hepsine gittim birlik beraberlik mesajı verdim. Tek derdimin Kandıra’yı geleceğe taşımak olduğunu söyledim. Tek amacımız gelecekte Kandıra’nın ufkunu açmak, göç sorununu önleyip ekonomik refah seviyesini yükseltmek.

“ŞOV PEŞİNDELER”

Çıkan adaya destek olacak mısınız? Siz aday çıkarsanız aday adayları size destek olurlar mı?

Partimiz kimi aday gösterirse göstersin 30 Mart’a kadar yanında yer alacağız. Destek verip vermeyeceğini onlara sorun. Kim aday gösterilirse projelerimi takdim ederim. Hiçbirinin Kandıra’yı kalkındıracak alt yapısı ve hazırlıkları yok. Şov peşindeler. Bir kısmı da kuyruğuna basılmış intikam derdinde. Benim ne intikam ne de koltuk derdim var. Benim tek sevdam Kandıra’nın ekonomisini canlandırmak.

“KANDIRA YOĞURDUNUN PATENTİ OLMALI”
Kandıra’ya istenilen üniversiteyle ilgili konuşan arkadaşlar herhangi bir 4 yıllık üniversite derler. Hangi bölüm? dersiniz ne olursa olsun derler. Ben hangi üniversiteyi istediğimi biliyorum. Üniversite de ki olması gereken bölümleri de söylüyorum. Zootekni bölümü, tarım bitkileri, bahçe bitkileri bölümü istiyorum. Hangi fakülte istediklerini de bilmiyorlar. Bu şekilde boş konuştuklarını imaa ediyorlar. Kandıranın sütü, peyniri mandacılığı koyunu keçisi var. Bunları reklamını yaparak sütün, yoğurdun, peynirin patentini alacağız. Kandıra yoğurdunun da patenti olmalı. Ben göreve geldikten sonra İstanbullu markette Kandıra sütü, peyniri ve yoğurdunu arayacak. Değerlere sahip çıkacağız marka haline getireceğiz. İnsanlar Kandıra’yı bir daha terk etmeyecek.“TEMAÜL KANDIRA’DA KAALE ALINMAZ”

Temayül’den yüzde kaç sonuç alırsınız?

Kandıra’da parti temayülünün kaale alınacağını sanmıyorum. Çünkü mevcut arkadaşımız örgütü kitlemiş. Parti delegelerinin tamamı ona oy kullandı diye biliyoruz. Oylar açılmadan Ankara’ya gönderildi. O konuda yorum yapmamız yanlış olur. Kamuoyu yoklamasında ilk 3’e gireceğime inanıyorum. Temayülde yüzde oranı olarak, diğer arkadaşlardan yüzde 5 ya da 6 oranında fazla oy alacağımı inanıyorum. Projelerim de olduğu için ben diğer arkadaşlardan bir adım öndeyim. Hepsiyle diyalog halindeyim. Hiç biri hiçbir partiliye gitmedi. AKP’den ilk kurucu olan üyelerine küskünlerine gitmeyenler, onları adam yerine bile koymayanlar var. İnşallah Sedat Köse Kandıra’ya ikinci Köse damgasını vuracak. Gelecek 50 yıl kandıra Sedat Köse ve AKP’den bahsedecek. Sonuçlar için bir tek ben ‘ne kadar geç açıklanırsa iyi olur’ diyorum. Çünkü diğer arkadaşlar diken üzerinde. Ben hiç tedirgin değilim.

BAZILARI PARAYI BASTIRIYOR…

Bazıları para dağıtarak kendi reklamını yapıp yanında gazeteci, fotoğrafçı taşıyorlar. Bu maddi güçle ilgili ben bir konu, ben memurum. Ben kimseye para dağıtmıyorum. Köylere tek başıma gidip anlatıyorum. 20 arabayla köye gidiyorlar, inanın tepki alıyorlar. Bazıları parayı basıyor, istediği haberi yayınlatıyor kesinlikle sizin gazetenizi kasıt etmiyorum. Bunlar ekonomik gücü olan, Kandıra’ya ne vereceksin dendiğinde hiç bir cevabı olmayan kişiler.

19 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR