Tüpraş, 31. kuruluş yıldönümünü kutladı

İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman’da bulunan rafinerilerin 16 Kasım 1983 tarihinde tek çatı altında toplanma kararı ile kurulan Tüpraş, 31. kuruluş y...

İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman’da bulunan rafinerilerin 16 Kasım 1983 tarihinde tek çatı altında toplanma kararı ile kurulan Tüpraş, 31. kuruluş yıldönümünü kutladı. İzmit Rafinerisinde düzenlenen tören Koç Holding Enerji Grubu Başkanı ve Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi Erol Memioğlu, Genel Müdür Yavuz Erkut ve Petrol İş Sendikası Genel Sekreteri Ali Ufuk Yaşar’ın katılımlarıyla gerçekleşti. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç ve Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Bülent Bulgurlu ise İzmir Rafinerisinde düzenlenen törene katıldı.

 

“EN YÜKSEK SATIŞ DEĞERİNE ULAŞILDI”

Açılış konuşmasını yapan Rafineri Müdürü Mesut İlter, “13-25 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen rafineri tarihinin en büyük duruşunda 42 ünitemizin bakımı başarıyla tamamlandı. İlk 10 aylık performansımızda kapasite kullanım oranımız, ünite bakımlarının da etkisiyle yüzde 70 olarak gerçekleşirken son 3 ayda bu oran yüzde 85-90 seviyelerine yükseldi. Temmuz ayında 226 bin ton Jet satışıyla tüm zamanların en yüksek satış değerine ulaştık” dedi.

 

“TÜPRAŞ, ÜLKE ENERJİSİNİN  AMİRAL GEMİSİ”

Petrol İş Sendikası Genel Sekreteri Ali Ufuk Yaşar, “Tüpraş bugün yalnız Koç topluluğunun amiral gemisi değil, ülkemiz enerjisinin de amiral gemisidir.  Fuel Oil Dönüşüm Projesinin hayata geçmiş olması rafinerinin büyümesini, işletmenin adeta ikiye katlanmasını sağlayacak olması nedeniyle bölgemiz için de önemli. Türkiye’de tartışmasız lider, Avrupa’da yedinci, dünyada yeri olan, böyle bir şirketin çalışanlarının bağlı olduğu sendikanın yöneticisi olmaktan onur duyuyorum” şeklinde konuştu.

 

“İZMİT’TE YILLIK SU TÜKETİMİ 6,5 MİLYON METREKÜP”

Genel Müdür Yavuz Erkut ise “Yeni yaşımıza yepyeni bir Tüpraş ile başlangıç yapacağız. Dönüşümde İzmit Rafinerisi’ni dünyada ilk sıralara taşıyacak Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nde artık son dönemece giriyoruz. Fuel Oil Dönüşüm Tesisimizin devreye girmesiyle hedefimiz tek Tüpraş olarak rafinerilerimizi %100 kapasiteye çıkarmak. Bunun için yılda 8 milyon ton ara ürün ve ürünü rafinerilerimiz arasında taşıyacağız. Bu yılki İzmit Rafinerimizin su tüketimi yıllık 6,5 milyon metreküp olup tüm zamanların en düşük su çekişidir” dedi.

 

“YATIRIMLAR HIZ KESMEDEN SÜRÜYOR”

Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, “Koç topluluğu olarak, zorlu piyasa koşullarına karşın ülkemizin geleceği ve potansiyeline olan inancımızla, yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyor, tarihimizin en büyük organik yatırım döneminden geçiyoruz. Bu yılın ilk 9 ayında gerçekleştirdiğimiz yatırım miktarı 5 milyar TL’ye ulaştı. 2011-2013 yıllarında toplam 11,1 milyar TL tutarındaki kombine yatırımlar sürdürülürken, finansman gideri dahil tutarı 3 milyar dolara ulaşan Fuel Oil Dönüşüm Projesinde test aşamalarını başarıyla gerçekleştirmeniz çok önemli” ifadelerine yer verdi.

17 Kasım 2014 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR