İki stratejik yatırım var

Yılın bitimine sayılı günler kaldı, ancak teşvik kayıtlarına göre bu yıl sadece 1 stratejik yatırım için teşvik belgesi verildi. 2013 yılında 10 yatı...

BÜYÜT

Yılın bitimine sayılı günler kaldı, ancak teşvik kayıtlarına göre bu yıl sadece 1 stratejik yatırım için teşvik belgesi verildi. 2013 yılında 10 yatırım projesi belge almıştı. Buna göre sayı bazında yatırım adedi 10’da 1 düzeyine indi. Asıl vahim tablo ise yatırım değerinde.

 

2014’TE TEK PROJE

Haziran 2012’de yeni teşvik mevzuatı uygulamaya geçtiğinde, toplam yatırım tutarı 6,7 milyar lira olan 2 yatırım teşvike bağlanmıştı. 2013 yılında 10 yeni yatırım belgeye bağlandı. Bunların tutarı da 6,3 milyar lirayı buldu. 2014’te yatırım değeri 117 milyon lira olan tek bir yatırım teşvike bağlandı.

 

KOCAELİ’DE İKİ YATIRIM

Öte stratejik yatırımlar arasında birinci bölgede yer alan Kocaeli’de ise iki önemli projenin yer aldığı açıklandı. Buna göre TÜPRAŞ tarafından yaklaşık 3 milyar dolar tutarındaki fuel oil dönüşüm projesi ve Marbeyaz firmasının makine imalatında yaptığı 69 milyonluk sabit yatırımı, stratejik yatırım olarak ele alınmıştı. Fakat bu iki proje de 2014 öncesinde başlamıştı.

 

STRATEJİK YATIRIMLARA SAĞLANAN VERİLER

Gümrük vergisi muafiyeti

KDV istisnası

7 yıl sigorta primi işveren desteği (6. bölgede 10 yıl)

Yatırıma katkı oranı yüzde 50 olmak üzere yüzde 90 vergi indirimi

Faiz desteği (Sabit yatırımın yüzde 5’ini aşmamak kaydıyla azami 50 milyon TL)

Yatırım yeri tahsisi

Bina inşaat harcamalarına KDV iadesi (500 milyon ve üzeri yatırımlarda)

Gelir vergisi stopajı desteği (6. bölgedeki yatırımlar için 10 yıl)

26 Aralık 2014 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR