Kırım halkına destek için Haydi yürüyüşe

  Aracı: “Çanakkale’yi hatırlayın!” Kırım’da yaşanan gergin hava halen devam ediyor. Ülkenin bölünmesini istemeyen Kırımlılar ile Rusya yanlılarının...

 

Aracı: “Çanakkale’yi hatırlayın!”

Kırım’da yaşanan gergin hava halen devam ediyor. Ülkenin bölünmesini istemeyen Kırımlılar ile Rusya yanlılarının sık sık karşı karşıya geldiği büyük kriz, uluslararası gündemde de bulunuyor. ABD, konu hakkında bizzat devreye girerek Rusya’ya yönelik çok sert mesajlar verirken, Rusya ise, bölgede Rusça konuşanlardan gelecek bir yardım talebine olumlu karşılık vereceklerini ve askeri seçeneğin de masada olduğunu belirterek gerginliğin iyice artmasına neden oluyor.

 

HALKIMIZ KAYITSIZ KALMASIN

Bu arada bölgede yaşananlardan dolayı Kırım Tatarları oldukça tedirgin. Ülkemizde bulunan Kırım Tatarları dernekleri, yaptıkları açıklamalarla gündemi değerlendiriyor ve ortaya çıkan tablodan Tatarların zarar görmemesi için girişimde bulunulmasını istiyor. Kocaeli Kırım Tatarları Dernekleri Federasyonu Başkanı İbrahim Aracı da, önceki akşam yapılan yönetim kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, Kırım’da yaşananlara Türk halkının kayıtsız kalmamasını istedi.

 

TÜRKİYE’YE GÜVENMEK İSTİYORUZ

Rusların ülkedeki Tatarlar üzerindeki baskısını artırarak, ülkeden gitmelerini sağlamak ve referandumda oy kullanmalarının önüne geçmek istediğini söyleyen Aracı, “İnsanlarımız bu bölgede kalmak ve yaşamak istiyor. Ancak Tatar çocuklarımız, kızlarımız birlikte okudukları Ruslar tarafından tehdit ediliyor. Ülkenin yüzde 60’lık bir kısmı Rus. Onlar Rusya’ya güveniyor. Biz de ülkemize güvenmek istiyoruz” dedi.

 

ÇANAKKALE’Yİ HATIRLAYIN

Çanakkale’den örnekler de veren Aracı, “Kırımlılar, Çanakkale savaşında bu ülkeyi yalnız bırakmadı. Canları pahasına bu toprakların korunabilmesi için mücadele verdi, şehit düştü. Şimdi benzer bir sorunu Kırım Tatarları yaşıyor. Baskı ve tehditlerle yaşadıkları bölgeden uzaklaştırılmak isteniyor. Şimdi sıra Türkiye’de. Bu ülke Çanakkale’deki mücadelesinde kendilerini yalnız bırakmayan insanların çocuklarını, torunlarını bu zor günde bir başına bırakmamalı” dedi.

 

SÜREKLİ BİLGİ GELİYOR

Bugün düzenlenecek olan büyük bir yürüyüş olduğunu dile getiren Aracı, “Bu program çok önemli. Yalnız olmadığımızı görmek istiyoruz. Kırım’da insanlarımız büyük tehdit altında. Saat 17.30’da Merkez Bankası önünden Anıtpark’a kadar yürüyeceğiz. Kırım olayı çok önemli bir mesele. Bu mesele siyaset üstü ya da siyasetin şemsiyesi altında çözülebilecek bir konu. Kimse yürüyüşü farklı noktalara çekmesin. Kırım’dan sürekli haber alıyoruz. Şimdiye kadar bin 700’ün üzerinde çocuğumuzu Kırım’da sünnet ettirdik. Bu çocukların aileleri ile hala irtibat halindeyiz. Bu yüzden sıkıntıların ne kadar büyük boyutta olduğunu biliyoruz” dedi.

 

KIRIMLILAR MORAL İSTİYOR

Kırım halkının en çok Türkiye’den bir destek beklediğini de sözlerine ekleyen Aracı, şöyle devam etti: “Kırım’daki soydaşlarımız yaşananlarla ilgili Türkiye’den mantıklı, yalnız olmadıklarını gösterecek, yüreklere su serpecek bir açıklama bekliyor. Buradaki soydaşlarımıza moral lazım. Şayet oradaki insanlar bu ülke için önemliyse bunu hissettirmeliyiz. Sıkıntılar büyür ve birkaç kötü olay yaşanırsa bu ülkede bulunan herkes bunun vicdan azabını yaşar.”

 

TOPACA’YA ÇAĞRI

Vali Ercan Topaca’ya da çağrıda bulunan Aracı, ifadelerinde şu sözlere yer verdi: “Bundan bir süre önce Valimizin öncülüğünde Somali için iş adamlarına yönelik bir yemek düzenlenmişti. Burada iş adamlarından bölgeye maddi yardım yapmaları tavsiye edilmişti. Şimdi de böyle bir çalışma yapılsın. Kırım’daki soydaşlarımız maddi bir beklenti içinde değil. Para pul istemiyorlar. Buradaki insanlar Türkiye’den ümit veren bir söz bekliyorlar. Yalnız olmadıklarını hissetmek istiyorlar.”

 

GENÇ NESİL ÖNEMLİ

Çok güvenilen liderlerin de ortada olmadığını söyleyen Aracı, “Bizim korkumuz şu. Yıllarda Ruslara işgale karşı olduklarını söyleyen liderler bugün ortada yok. Uluslararası alanda en önemli tepkiyi İsveç gösterdi. Bizim gayemiz Kırım’ın geleceği adına genç neslimizi koruyabilmek. Buna sahip çıkmalıyız. Gençlerimizi kaybetmemeliyiz” dedi.

 

YÜRÜYÜŞE DAVET

Son olarak Kocaeli halkına seslenen dernek başkanı İbrahim aracı, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün  düzenlenecek olan yürüyüşümüze tüm Kocaeli halkını bekliyorum. Buradan dünyaya bir mesaj vermeliyiz. Kırım’daki soydaşlarımızın yalnız olmadığını göstermek için halkımızı yürüyüşe bekliyoruz. Kırımlılar için Türkiye çok özel bir yer. Çanakkale’yi, burada yapılan saldırıyı birlik ve beraberlik içinde nasıl göğüslediğimizi hatırlayalım. Soydaşlarımıza sahip çıkalım.”

 

05 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR