“TOKİ 15 milyar TL’lik Araziyi istediğine ihalesiz verecek”

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı ile ilgili değerlendirmelerde bul...

BÜYÜT

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkkan; “15 milyar TL değerindeki 186 dönümlük arazi TOKİ’ye devredilecek. TOKİ’de istediği kişiye ihalesiz verecek” dedi

Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı ile ilgili gözden kaçan bazı detaylar bulunduğunu belirten MHP'li Türkkan, TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen ve Genel Kurul'a gelen tasarının üçüncü bölümündeki maddelerin önceki gün Genel Kurul'da kabul edildiğini hatırlattı. Türkkan ilgili maddelerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkkan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında konuştu.

“BALLI KANUN”
Adı geçen Kanun Tasarısı'nda “sinsice yapılan ve kabul ettirilmeye çalışılan” bazı konular olduğunu ifade eden Türkkan, Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı'nın "Ballı Kanun" olarak anıldığını söyledi. Kanuna bu adı verenin bir arazi olduğunu da sözlerine ekleyen Türkkan, "Bu Kanun'la birlikte Anadolu yakasındaki Ataşehir artık borsanın kalbi oluyor, adı da İstanbul Finans Merkezi oluyor" şeklinde konuştu.

“AĞA DERLER”
Tahsis edilen bu araziye İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın da taşınacağını ve bütün borsaların o merkezde olacağını sözlerine ekleyen Türkkan şunları kaydetti: "Bu durumda ne olacak? İstinye'de boğaza nazır, herkesin ağzının suyu akarak baktığı bir arazi kalacak. Bu arazinin büyüklüğü ne kadar biliyor musunuz? Tam 186 dönüm. 186 dönüm arazisi olana 'ağa' derler."

“BUNU ADI PEŞKEŞ ÇEKMETİR”
Bu arazinin değerinin yaklaşık 15 milyar lira olduğunu söyleyen Türkkan, hükümetin bu araziyi TOKİ'ye devretmek istediğini ifade etti. TOKİ'nin ihale yasasına tabi olmadığını hatırlatan Türkkan, TOKİ'nin bu araziyi istediği kişiye ihalesiz olarak verebileceğini belirtti. “Bütün kamu kurumlarında yerel yönetimlerde dahi doğrudan alımlar 12 bin liranın üzerinde olduğu zaman ihaleye çıkıyordunuz, ne oldu?" diye soran Türkkan, "Bunun adı kamuda, yandaşlara kaynak aktarmaktır. Bunun adı peşkeş çekmektir” dedi.

“HAZİNEYE DEVREDELİM”
Muhalefet olarak "186 dönüm araziyi Hazine'ye devredelim" dediklerini ancak bunun 'iktidarın işine gelmediğini, çünkü Hazine'ye devredildiği zaman ihaleye çıkmak zorunda kalacaklarını' ifade eden Türkkan şunları kaydetti: “Buradan hükümete sormak istiyorum: Neden bu arazinin satışından gelecek paranın devletin cebine gidecek olmasından bu kadar rahatsızlık duyuyorsunuz? Devlet malının birilerinin cebine gitmesine bahane edilen kanunları getirmek önce günahtır, sonra da ahlaksızlıktır. Gelin bu günahı işlemeyin, samimi olun. Bu araziyi Hazine'ye devredin.”

07 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR