Cihan Hastanesi, “Bebek Dostu Hastane” olacak

“Anneciğim; Eğitim Cihan’dan, sütüm senden, büyümesi benden” sloganı ile düzenlenen etkinlikte eğitimler, Emzirme Danışmanı Melike Akkur ve Emzirme D...

BÜYÜT

“Anneciğim; Eğitim Cihan’dan, sütüm senden, büyümesi benden” sloganı ile düzenlenen etkinlikte eğitimler, Emzirme Danışmanı Melike Akkur ve Emzirme Danışmanı Doğumhane Sorumlu Hemşiresi Ümmühan Dugan tarafından verildi. Emziren anneler ve anne adaylarının davetli olduğu eğitim oldukça ilgi gördü.

 

Eğitimlerde özetle; emzirmenin bebek sağlığını korumasının yanı sıra anne sağlığı üzerine de birçok olumlu etkilerinin olduğu, doğumdan hemen sonra bebeğin emzirilmesi, doğum sonrası kanamanın daha az olmasını sağladığı, bu da annede oluşabilecek kansızlığı azalttığı ile birlikte,  emzirmenin annede yumurtalık kanseri ve meme kanseri riskini azalttığı anlatıldı. Sağlıklı ve mutlu bir bebeğe sahip olmak için bebek ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenilmesi, altıncı aydan sonra ek gıdalara da başlanması ve iki yaşına kadar emzirmeye devam edilmesi önerildi.

 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yürütülen program kapsamında ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar devam etmesi amaçlanıyor. Eğitim alan ve hastanelerinde doğru anne sütü uygulamalarını yerleştiren kurumlar ziyaret edilerek, uluslararası düzeyde hazırlanan standart bir form çerçevesinde değerlendirilmekte ve başarılı uygulamalar yapan hastanelere “anne sütü komitesi” kararı ile “Bebek Dostu Hastane” olarak belgelendiriliyor.

    

Cihan Hastanesi de  “bebek dostu” olabilmek için tüm personelini anne sütünün önemi ve emzirme yöntemleri konusunda eğitti. Bununla birlikte halk eğitimlerini de gerçekleştirmeye devam ediyor. Hazırlıklarını tamamlayan Özel Cihan Hastanesi, bebek dostu olmak için başvuruda bulundu.

15 Ekim 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR