Recep Dursun yeni başkan oldu

Cumhuriyet Halk Partisi’nin en çok üyesinin bulunduğu Yahyakaptan’dan sonra ikinci ilçesi Gebze’nin kongresi bugün gerçekleştirildi. Sayılan oylar son...

Cumhuriyet Halk Partisi’nin en çok üyesinin bulunduğu Yahyakaptan’dan sonra ikinci ilçesi Gebze’nin kongresi bugün gerçekleştirildi. Sayılan oylar sonucunda 197 oy olan Recep Dursun yeni başkan seçildi. Musa Yılmaz ise 166 oyda kaldı.

 

SON GÜNE KADAR YARIŞ VARDI

İlçenin mevcut başkanı Yakup Yılmaz, Meşaik Karakuş, Recep Dursun ve Musa Yılmaz’ın son güne kadar aday olarak yarıştığı kongre sürecinde Yakup Yılmaz partisinin dört seçimli kongreyi kaldıramayacağı açıklamasını yaparak, Meşaik Karakuş da Recep Dursun’a destek verdiğini açıklayarak Cuma günü adaylıktan çekildiğini açıklamıştı. Kongre iki adaylı olarak gerçekleştirildi. 400 delegenin seçme hakkının bulunduğu kongrede 17 kişilik yönetim ve 106 kişilik il delegesinin bulunması Gebze’deki kongreyi CHP’nin milletvekilliğinden sonra en prestijli konumu olan İl başkanlığı için önemli duruma getiriyor.

 

İKİ GRUBUN ADAYI YARIŞACAK

CHP’nin parti içi muhalefeti olan grubun adayı olarak görülen Recep Dursun ile CHP’nin iktidar tarafının adayı olarak görülen Musa Yılmaz’ın yarışacağı kongreye; Milletvekili Haydar Akar, Milletvekili Tahsin Tarhan, İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Acurman ve il yöneticileri, 26. Dönem Milletvekili Adayları’ndan Müzeyyen Topçu Tan, Tamer Solakoğlu, Cuma Karavar, Utkan Güneş, Gebze mevcut İlçe Başkanı Yakup Yılmaz, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk, Körfez İlçe Başkanı Mehmet Kaçar, Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, Kandıra İlçe Başkanı Recep Şenol CHP geçmiş dönem milletvekillerinden Hurşit Güneş, Hikmet Erenkaya ve Mehmet Hilal Kaplan, eski İl Başkanı Cihat Altunyuva, eski İl Başkanı Ferhan Şensoy, eski İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, eski Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Fahri Örengül katılım gösterdi.

 

“YÜRÜYECEĞİMİZ YOL BİTMEMELİ”

Kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP Gebze İlçe Başkanı Yakup Yılmaz, “Bugün 5 Aralık, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının pek çok Avrupa ülkesinden önce verilmesinin günü. Bugünün tüm kadın hakları savunucuları ve tüm kadınlar için kutlu olsun diyorum. 1923’ten 2015’e kadar bu ülkede bedel ödeyen, çaba sarf eden, laikliği, cumhuriyeti, özgürlüğü, barışı koruyan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu yolda inatla yürüyenlere, bu yolda tüm engellere rağmen yolumuza devam etmeye çalışan siz değerli arkadaşlarımı saygı ve sevgi ile selamlıyorum.  Ne bugün ne yarın yürüdüğümüz bu yol hiç bitmemeli” dedi.

 

“40 YILLIK İDARECİYİM BÖYLE TRAFİK GÖRMEDİM”

Yılmaz konuşmasının devamında 7 Haziran ve sonraki süreçte AKP’ye, muhalefete eleştirilerde bulunurken özeleştiri de yaptı. Yılmaz, “Başkanlık dönemimde sekiz ay içerisinde yeri geldi 3 kişiyle sokaklarda dolaştık vatandaşlara simit dağıttık, yeri geldi 300 kişiyle sokaklarda CHP’yi vatandaşlara anlattık. 10 gündür bu kongre sürecindeyiz. 40 yıllık idareciyim ama böyle trafik görmedim. Keşke şu kongrede yaptığınız trafiği 1 Kasım’daki seçimlerde yapsaydınız. O zaman belki her şey çok farklı olurdu. Kendi içimizde birlik olmazsak eğer o zaman bu saray haramilerini yıkmakta zorlanırız. İlçe başkanlık dönemimi de tamamladım. Ben kimseye kırgın ya da dargın değilim. Gelecek yönetime de başarılar diliyorum. Başkanlık dönemimde beni ve yönetimimi sürekli eleştirirlerken şimdi tüm adaylar yönetimdeki arkadaşlarıma komisyonlarda görev teklif ediyor. Biz o kadar kötüysek neden kendi yönetiminizde istediniz?” şeklinde konuştu.

 

“ESKİDEN KONGRELERDE İTİRAZ YAĞARDI”

Kongrede oy birliği ile Divan Kurulu Başkanı Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Av. Hüseyin Yılmaz, yardımcısı İsmet Güven, katip Nurbanu Öner oldu. Divan kurulunun belirlenmesinin ardından ilk söz alan CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Bu partinin gençleşmesine yönelik önerinin bugün Gebze’de de gerçekleştirildiğine inanıyorum. Bugüne kadar dokuz ilçede seçimlerimizi tamamladık. Allah’a çok şükür hiçbirinde de bir tatsızlık, bir tartışma yaşanmadı. Daha önceki yıllarda seçimlerin ardından tüm ilçelerden itiraz yağardı. Ancak bu sefer bir iki itiraz var yalnızca. Bunlar CHP’nin demokraside ilerlediği noktayı gösterir” ifadelerini kullandı.

 

“ŞİMDİYE KADAR KİMSENİN LİSTESİNE MÜDAHALE ETMEDİM”

Sarıbay, “Önceki gün İzmit İlçe başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, mazbatasını kongrede yarıştığı Hakan Tanta ile birlikte aldı. İşte bu geldiğimiz noktanın güzelliğidir. Şimdiye kadar kendi oturduğum Başiskele ilçesi dahil hiçbir arkadaşımı arayıp listesine müdahale etmedim. Etmemeliyiz. Demokrasiye inanıyorsak, sonucu da kabulleneceğiz. Eskiden kongrelerde oturacak yer olmaz, sandalyeler havada uçuşurdu. Artık böyle görüntüler hiçbiri ilçede oluşmuyor. Enerjimizi birleştirmiş durumdayız ve artık bu enerjiyi kendi içimizde yarışmak için değil, dışarıya yansıtarak partimizi iktidar yapmak için kullanmalıyız” dedi. Sözlerinin devamında ülke gündemine ilişkin eleştirilerde bulunan Sarıbay, son aylarda yaşanan felaketlere ve terör saldırılarında öldürülen insanları andı ve sorumlularının ortay çıkması için çağrıda bulundu. Bunarla başa çıkacak olan bizleriz. Burada biz düşman değiliz. Bu kongre içerisinde de tüm arkadaşlarımıza rencide edici ifadelerden sakınarak konuşmalarını öneriyorum” şeklinde konuştu.

 

GÜNEŞ : GEBZE’DE OY ORANI TATMİN ETMİYOR

Kongrede kürsüye çıkan Eski Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş, “Türkiye zor bir dönemden geçiyor. Bu klasik bir sözdür. Biz uzun yıllardır muhalefet olduğumuz için sözlerimize bu cümle ile başlarız. Ancak bu sefer Türkiye gerçekten çok farklı bir zor dönemden geçiyor” ifadeleri ile sözlerine başlayarak Rusya’nın uçağının düşürülmesi olayını eleştirdi. Güneş, “Gebze, çok yakın bir sürede Kocaeli’nin bir numaralı nüfusa sahip ilçesi olacak. Gebze’deki oy oranlarımız bizi tatmin etmiyor. İzmit fena değil ancak Gebze mutlu etmiyor. Gebze’de 1980’li 1990’lı yıllardaki oy oranı bile çok farklı. Gebze için CHP bir şeyler yapma başladı. Gebze’den artık bir Milletvekili var. Gebze’de üniversite olması için, mitinglerin burada yapılması için çaba gösterdik. Siyasal etkinliklerimizin önemli bir kısmını Gebze’ye kaydırdık. Buraya olan önemi artık görüyorsunuz. Peki neden burada oyumuzu arttıramıyoruz?” dedi.

 

GÜNEŞ ÖN SEÇİMİ SAVUNDU

Bunun önemli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olduğunu belirten Güneş, “Bunun çözümlerinden biri ısrarla ve inatla parti içindeki hukuk ve demokrasiyi geliştirmeliyiz. Ben CHP MYK Üyeliği yaptım. Bizim dönemimizde bir tane il çok ağır bir konu nedeniyle görevden alındı. Hukuku korumak, bu partinin aslıdır. Ön seçim esastır. Ön seçim oy oranını arttırmaya bilir ancak ön seçim adalettir. Parti içi demokrasiyi mutlaka kökleştirmeliyiz. Bu çok önemli ve hata payını minimize eden bir yöntemdir. Ben siyaseti çocuklarıma şerefli bir gelecek bırakmak için yapıyorum. Parti içinde mevki makam almak için siyaset yapılmaz. CHP’de kandıralı – İzmitli yoktur. CHP’de Atatürkçüler ve demokratlar vardır. Bu partide sevgi noksanlığından bahsediliyorsa, bunun temelinde birbirimizin hukukuna saygının az olduğundandır. Bana karşı olan insanlar olabilir ancak ben onarla karşı değilim. Bu kongre parti içi demokrasinin yerleştiği bir kongre olmalıdır. Bu partide hiçbir partili medyada parti ile ilgili yorumda bulunmayacak. Bu kongre, parti yönetiminin aldığı yanlış kararın tamir edildiği bir kongre olmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

AKAR “PARTİDE SEVGİMİZ VE SAYGIMIZ YOK”

Kongrede konuşan partililerin konuşmalarını kongre dışı konuları anlatarak uzatması nedeniyle Divan Kurulu, konuşma sürelerini 10 dakika ile sınırladı. Bu karara tepki gösteren partililerden bazı isimler ikili tartışmalara da girdi. Konu ile ilgili tepkisini gösteren Milletvekili Haydar Akar, “Biz partide birbirimize sevdiğimiz ve saygımız yok. Tüm kongreleri izliyoruz ve katılıyoruz. Divan’daki arkadaşlarım kongreyi başarılı bir şekilde yönetmeye çalışıyorlar. Dışarıdan kişiler de değiller bizim içimizden insanlar. Onlar konuşma süresini 10 dakika ile sınırlayınca yapmadığınız terbiyesizlik kalmadı ayıptır. Konuşacaksın elbette ama burada değil, meydanlarda konuşacaksın, sokaklarda konuşacaksın. Bireysel hedeflerinizi ön plana aldığınızda bu parti küçülmezi siz küçülürsünüz. 65 yıldız iktidarda değiliz. Hatalarımız var mı? Var. Son beş yılda beş seçim geçirdik. Biz yokluklarımızı ve insan profilini, bütün olumsuzlukları bir kenara bırakmışız ama biz bunlarla uğraşmıyoruz, birbirimizi yemekle, kötülemekle uğraşıyoruz. Tüm seçimlerden sonra birilerinin istifasını istiyoruz ve başarısızlığı bireysel fırsat olarak görüyoruz. Özellikle 2002’den bu yana AKP iktidarından itibaren millet olma kavramından oldukça uzaklaştık. Bunların hepsini çözebilmek ve iktidar olmak için ilk önce birbirimizi sevmeli ve desteklemeliyiz” dedi.

 

RECEP DURSUN : ÖRGÜT İLE YÖNETİM BAĞINI GÜÇLENDİRECEĞİZ

Konuşmaların sonuçlanmasının ardından adaylık konuşmasını yapan Recep Dursun, “Kongrede seçilmemiz halinde örgütlerimizin evlerine, hanelerine gideceğiz. Partililerimiz hakkında ayrıntılı bilgiler kaydedilerek arşivimize eklenecektir. Üye profilimiz göz önünde bulundurulduğunda ön seçimin şart olduğu görülmelidir. Partili ile yönetim birbirinden bihaber. Bu durum aradaki iletişimin ve bağın oluşmasını mümkün kılmamaktadır. Bu şekilde partililerimizin yönetime olan güveni de sarsılmaktadır. Seçim çalışmalarımız dört yıla yayılacaktır. Bizim tek gücümüz ve tek silahımız örgütümüzdür. 65 yıl iktidar olamamasına rağmen ayakta kalabilen başka bir örgüt yoktur” ifadelerini kullandı.

 

MUSA YILMAZ : HEDEF GEBZE BELEDİYESİ

Dursun’un ardından adaylık konuşmasını yapan Musa Yılmaz, “Benim bu partide bireysel bir amacım hiçbir zaman olmadı. Benim amacım Gebze Belediyesi’nin CHP’de olmasıdır. Biz bu partide yapılmamış ve yapılamamış olanları yapmak üzere yola çıktık. Sizlerle birlikte sendikalarımızdaki fabrikalarımızla, örgütümüzle, kadınlarımızla çalışarak başaracağımıza inanıyorum. Bugüne kadar geçmiş dönemde görev yapmış tüm parti büyüklerime ilçe başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Biz bu bayrağı almak istiyoruz. Gebze Belediyesi’ni almak istiyoruz. Bu bizim en büyük onurumuz olacaktır. Bu yola yapılmamış olanları ve yapılması gerekenleri yapmak için yola çıktık. Kongrenin sonucu partimizin için hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

Gebze İlçe Başkan Adayı Recep Dursun’un Yönetim Listesi

İlçe Yönetim Kurulu Adayları : Erol Avcı, Çiğdem Canbaz, Ceren Dereli, Ali Elmas, Olgun Erçelik, Bülent Evciman, Yeşim Kabaca, Ümit Malkoçoğlu, Sinan Mert, Mutlu Orhan, Olcay Öğüt, Gürbüz Saltaş, İsmail Sungur, Kezban Ay Şenlik, Serdar Tüze, Serhat Yaşar

İl Delegeleri Listesi : Naim Ababay, Eyüp Abdullahoğlu, Murat Acar, Sevgin Akbulut, Murat Akçay, Mehmet Emin Akın, Yılmaz Alakuş, Mustafa Arslan, Saide Arslan, Ünzile Atayşen, Kıymet Ayan, Engin Balcı, Kemal Balcı, Yaşar Balcı, Şehrebanu Balıkçı, Fariz Balıkçı, Erdal Başer, Kadem Bayram, Metin Baytöre, Birgül Belek, Kaya Bilgin, Selami Bilgin, Leyla Boyacı, Erhan Bölük, Rıdvan Çelik, Orhan Ceylan, Ali Çağın, Arzu Çakmak Pehlevan, Serpil Çakmak, Zennure Çataltepe, Kenan Çiftçi, Ferman Çiftlik, Mevlüt Çoban, Selda Coşkun, Alev Davutoğlu, Mehmet Demir, Ata Demirci, Sürreya Destegül, Meral Develi, Sedef Dinç, Mehmet Doğan, Cemal Dursun, Recep Dursun, Necati Dursunoğlu, Nilda Ekşi, Seval Ekşi, Yadigar Sero, Kenan Günel, Neriman Hasgül, Musa Haydaroğlu, Nalan Ekiz, Sevgi Kal, Hüseyin Kara, Durmuş Karabuğa, Halit Karagöz, Neriman Karakaya, Meşaik Karakuş, Nuri Karataş, Serkan Kaya, Gülabi Kaya, Mustafa Kaya, Mulazim Kaya, Nuriye Kaya, Veyzi Kaya, Tahsin Kılıç, İsa Kiraz, Özkan Koçak, Zafer Koçak, Canan Korkmaz, Pakize Kumaş, Suleyha Kurt, Nesrin Orak, Cihangir Orhan, Gökhan Orhan, Leyla Osanmaz, Telat Osmanoğulları, Sefa Öğüt, Çağlar Özdemir, Yasengül  Özdemir, Hasan Öztekin, Mehmet Paydaş, Özkan Sarıkaya, İlhami Sarıtoprak, Mehmet Sarıtoprak, Engin Sözbir, Tekin Sungurtekin,  Ali Ekber Şahin, Selda Şimşek, Yaşar Tarhan, Sedat Tatar, Hüseyin Topçam, Ayhan Topçu, Ahmet Tükel, Sevgül Tüke, Ekrem Usanmaz, Aybüke Uyanık, Ali Asker Yavuz, Anıl Yavuz, Özlem Yıldırım, Fehmi Yıldız, Musa Yılmaz, Yakup Yılmaz, Atanur Yiğit, Özge Korkmaz

 

Gebze İlçe Başkan Adayı Musa Yılmaz’ın Yönetim Listesi

İlçe Yönetim Kurulu Adayları : Hakan Akkaya, Tayfur Akçay, Birgül Alkan, Faik Atilla, Sabiha Aydın, Dilek Başıbüyük, Sebahattin Bilgin, Nuray Coşkun, Melek Deniz Baş, Kemal Doğan, Muharrem Erdoğan, Ümmü Fazlıoğlu, Cavit Kapoğşu, Ünal Kara, Mehmet Karakuş, Dilesen Karataş.

İl Delege Listesi : Recep Abdullahoğlu, Cengiz Akgül, Atalay Aksu, Hüseyin Aksu, Murat Aksu, Yasemin Aktay, Ali Akyıldız, Hatice Alaşalvar, Güner Anlar Baş, Bülent Apaydın, Yılmaz Araz, Gül Atasayan, Gökhan Avcı, Sait Aydın, Gülhan Aydın, Gazi Aydoğdu, Nurhan Banu Üner, Filiz Berber, Ali Fuat Bilir, Şehzade Boran, Fahrettin Bostan, Erhan Bölük, Güllü Canpolat, Nurettin Canpolat, Metin Çakmak, Nurcan Çamdemiren, Şener Çaylak, Kenan Çelik, Baki Çetin, Barış Çiftçi, Kübra Çoban, Meltem Doğan, Mustafa Doğramacı, Erman Doğru, Fatma Efendi, Mustafa Efendioğlu, Yusuf Emre, Şahin Er, Murat Erdoğan, Rıza Eroğlu, Esener Eşsiz, Ümmü Fazlıoğlu, Ahmet Fazlıoğlu, Saliha Fidangül, Saim Gencer, Ferhat Giriş, Hasan Gök, Ulaş Gök, Seyfettin Güney, Neriman Gürel, Sultan Işık, Aytekin Kaçakçı, Hınıs Kaçakçı, Nejat Kar, Beyhan Kar, Ali Kara, İsmet Kara, Mustafa Karaman, Fikret Kaya, Nuriye Kaya, Mithat Kazancı, Bayram Kendirdli, Birsen Koca, Mehmet Koca, Hava Köse, Selda Mican Doğan, Mehmet Mutlu, Kemal Nişancı, İbrahim Orhan, Faruk Oruç, Özlem Parlak, Mehmet Paydaş, Safiye Pesen, İsmail Sancak, Sürmeli Saraç, Talat Sayılgan, Fatma Sevinç Demirli, Hüseyin Sönmez, Öztürk Şamdan, Recep Şamdan, Erdem Şen, Dilek Tan, Deniz Tat, Aykut Tatar, Baki Tatoğlu, Ali İhsan Tatoğlu, Savaş Tatoğlu, Şadiye Tokurcan, Lütfü Topal, Emine Topkaya, Arzu Türkoğlu, Yılmaz Uçak, Gülizar Ün, Sabit Ünal, Kenan Üner, Özlem Yalın, Suat Yavuz, Gülay Yıldız Çelik, Musa Yılmaz, Esin Yılmaz, Merve Yılmaz, Abdullah Yılmazel, Arzu Yılmazel ve Aygül Yurtseven.

Hilal GÜDÜCÜ

05 Aralık 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR