Derince Limanı’nın imar planı, Danıştay’dan döndü

TCDD Genel Müdürlüğü’ne ait olan Derince Limanı, geçtiğimiz yıl yapılan ihale ile özelleştirilmişti. Limanda örgütlü olan ve yapılan özelleştirmenin...

TCDD Genel Müdürlüğü’ne ait olan Derince Limanı, geçtiğimiz yıl yapılan ihale ile özelleştirilmişti. Limanda örgütlü olan ve yapılan özelleştirmenin durdurulması amacı ile eylemler yapan Liman-İş Sendikası, Derince Limanı’nın ederinin altında bir bedelle ve şaibeli bir şekilde özelleştirildiğini öne sürerek özelleştirme imar planına ilişkin yürütmeyi durdurma ve kararın iptali için Danıştay’a dava açmıştı.

 

ÇED YÜKÜMLÜLÜĞÜ FİRMAYA BIRAKILDI

Sendika tarafından açılan davanın gerekçeleri ile dikkat çekiciydi. Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun Derince Limanı’ndaki imar planına ilişkin kararının hukuka aykırı olduğunun belirtildiği gerekçelerde, ayrıca planlama öncesinde ÇED raporu alınmasının gerektiği, ancak bu yükümlülüğün alıcıya bırakıldığı belirtildi.

 

İTİRAZ GEREKÇELERİ

12-15 metre derinliğinde ve 1000 metre uzunluğunda yapılması planlanan rıhtımın gemilerin manevra kabiliyetleri açısından yetersiz olduğunu da öne süren sendika yöneticileri, “Dolgu yapılarak denizdeki canlı yaşamı tehdit edilecek. İzmit Körfezi birinci derece deprem bölgesinde yer alıyor. Buraya dolgu yapılması durumunda olası bir depremde tsunaminin de oluşmasına ve depremin etkisinin büyümesine yol açacak” görüşlerine yer vermişti. Ayrıca Gölcük Deniz üssünün donanmanın en büyük üssü olması nedeniyle bölgede bulunan askeri gemilerin seyir güvenliğinin de tehlikeye gireceğine vurgu yapılmıştı.

 

İTİRAZ YOLU KAPALI

Bu iddialarla başlayan yargı sürecinde Danıştay 6. Dairesi son kararını verdi. 27 Ocak’ta sonuçlanan davada Danıştay, Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan imar planlarının ulaşım sistemleri ile ilgili hükümleri yönünden yürütmesinin durdurulmasına ve bu karara karşı itiraz yolunun kapalı olduğunun bildirilmesine oy birliğiyle karar verdi.

 

“SORUMLULUKTAN KAÇMADIK”

Konu hakkında bir açıklama yapan Liman-İş Genel Başkanı Önder Avcı, “Biz sendika olarak emeğin, yurttaşlarımızın ve doğanın yanında olduk. Biz sosyal sorumluluklarını ulusal çıkarlar doğrultusunda kullanmaktan geri kalmayacak bir sendikayız. Üyelerimizle birlikte işçi sınıfının ve milletimiz ve çevremizin daha iyi koşullarda yaşaması için mücadele etmeye devam edeceğiz” değerlendirmelerinde bulundu.

 

DANIŞTAY KARARI

“… Uyuşmazlığa konu liman alanının TEM ve D-100 karayollarına olan bağlantılara ilişkin olarak; bilirkişi raporunda, ilgili belediyeler ve diğer idareler tarafından yapılan önerilerin de dikkate alınması ve ortaya çıkan şişe boğazı etkisi ile trafik sorunlarına yönelik olarak liman içi ve liman dışı ulaşıma ilişkin olarak alternatif durumların da değerlendirilmesi suretiyle detaylı bir şekilde yer verilen açıklama ve tespitler açısından, uyuşmazlık konusu plan değişikliklerinin şehircilik ilkeleri ile planlama esaslarına aykırı olduğu hususu Dairemizce de yerinde ve karara esas alınabilecek nitelikte görülmüş olup, Derince Limanına ilişkin olarak “Liman Alanı, TCDD Alanı, Park, Otopark ve Yol” fonksiyonları belirleyen 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliklerine dair Özelleştirme Yüksek Kurulunun 20.12.2013 tarihli, 2013/210 sayılı kararında, ulaşım sistemi açısından şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygunluk bulunmamaktadır.

 

Açıklanan nedenlerle 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 27. maddesinde öngörülen koşulların oluşması nedeniyle, dava konusu Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan imar planlarının ulaşım sistemleri ile ilgili hükümleri yönünden yürütülmesinin durdurulmasına, anılan Kanunun 20/A maddesi uyarınca bu karara karşı itiraz yolunun kapalı olduğunun bildirilmesine, 27/01/2016 tarihinde oybirliği ile karar verildi.”

16 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR