Romanlardan erken yaşta evliliğe protesto

    Roman Kadınlar Derneği, kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmelerine tepkili. Dernek yetkilileri düzenledikleri basın açıklamasında Roman mahal...

 

 

Roman Kadınlar Derneği, kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmelerine tepkili. Dernek yetkilileri düzenledikleri basın açıklamasında Roman mahallesinden kaçırılan çocuklara değinerek, tüm STK’lara birlik çağrısı yaptı. Açıklamayı dernek adına Emine Dömek okudu.

“KAÇIRILMA OLAYI HEPİMİZİ ÜZDÜ”

Açıklamaya geçtiğimiz günlerde Roman mahallesinden kaçırılan 2 küçük kız çocuğunun kaçırılması konusuna değinerek başlayan Dömek, “Bu durum, Türkiye’de yaşayan tüm Roman vatandaşları derinden üzmüştür” dedi. Zaman zaman böyle olayların yaşandığını hatırlatan Emine Dömek, “Bu tür olaylar, camiamızı zedelemektedir” şeklinde konuştu. Erken yaşta evlilikle mücadele edilmesi gerektiğini ifade eden Dömek, “Cezai yaptırımlar uygulanmasına rağmen çözülemeyen bu sorun, toplumun refah düzeyini ve eğitimli bireylerin oluşmasını engellemektedir” dedi.

“HEM RUH HEM BEDEB SAĞLIĞI BOZULUR”

Erken yaşta evlendirilen ve küçük yaşta anne baba olan çocukların, erken yaşta yıpranacaklarını vurgulayan Dömek, “Erken yaşlarda evlenen çocuklar, daha otuzlu yaşlarında yaşlı bir bedenin içine hapsolurlar. Çocukluğunu yaşayamadan anne babalık gibi bir sorumluluğun altında ruhları ezilir” diye konuştu. Erken yaşta evliliklerin büyük bir sorun olduğuna dikkat çeken Dömek, “Bu evlilikler insan haklarının kullanılmasını engelleyen, kadının statüsünü düşüren ve başta eğitim olmak üzere temel haklarını ellerinden alan bir sorundur” dedi.

“SADECE CEZA YETMEZ”

Her yerde olduğu gibi Roman toplumunda da erken evliliklerin olduğunu belirten Dömek, bu sorunun çözümü için sadece cezai yaptırımların yetmeyeceğini, sosyal projelerle de halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi. “Çocuklarımızı okutup, kendilerine ve topluma faydalı bir birey olarak yetiştirelim diyen Dömek, konu ile ilgili sadece kadın derneklerinin değil, tüm sivil toplum kuruluşlarının beraber hareket etmesi gerektiğini söyledi. 

02 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR