Heykel sempozyumu sona erdi

        Gölcük’te bu ay başında başlayan 21. Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu sona erdi. 3’ü yabancı 6 sanatçının kat...

BÜYÜT

 

 

 

 

Gölcük’te bu ay başında başlayan 21. Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu sona erdi. 3’ü yabancı 6 sanatçının katılımıyla gerçekleşen sempozyumda yapılan eserlerin Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda sergilenmelerine başlandı.

 

ESERLER SERGİLENDİ

Değirmendere’de 21 yıl önce başlatılan, ancak 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi nedeniyle, aynı adla Ankara Çankaya Belediyesi’nin üstlendiği sempozyum geçtiğimiz yıllarda yeniden Gölcük’e alınmıştı. Bu yıl Carmen Tepsan, Ayşe Sultan Babayiğit, Jean-Paul Falcıonı, Hasan Gazi Güley, Rumen Dımıtrov ve Timuçin Gözaydın adlı sanatçıların katıldığı sempozyumda, eserler Çınarlık Meydanı’nda halkın önünde gerçekleştirildi.

 

MÜRİDOĞLU ANISINA

Ünlü heykeltraş Zühtü Müridoğlu anısına düzenlenen sempozyumun sona ermesi nedeniyle düzenlenen törene Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özer Kamburoğlu, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ali Demirci, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkanı Nevzat Atalay, Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral ile davetliler ve vatandaşlar katıldı.

 

KONUŞMALAR YAPILDI

Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk ile sanatçılar Ayşe Sultan Babayiğit ve Carmen Tepsan birer konuşma yaparak sempozyumda emeği geçenlere teşekkür etti. KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özer Kanburoğlu da kent vizyonuna katkı sağlayan bu etkinliğin gelecek yıllara aktarılması gerektiğini söyledi.

 

SANAT EVRENSELDİR!

Törene katılan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş de 21 yıldır devamlılık gösteren bu sanatsal etkinliği sürdüreceğiz. Bu tür etkinliklerle çok açık bir mesaj veriyoruz: Sanat evrenseldir... Amacımız Gölcük’ü bir sanat merkezi haline getirmektir” dedi. KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Demirci, “Sempozyumun uzun yıllar devam etmesini umuyorum” dedi. Konuşmaların ardından sanatçılara teşekkür plaketleri verildiği ve Çınarlık Meydanı'nda sergilenmeye başlanan eserler gezildi.

30 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR