Özer: Sungurlu Barajı insanların yaşamlarını etkileyecek

Kandıra’da yapılacak olan Sungurlu Barajı ile ilgili olarak ilginç bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz hafta sonu bölgeye bir ziyaret gerçekleştiren Genç...

Kandıra’da yapılacak olan Sungurlu Barajı ile ilgili olarak ilginç bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz hafta sonu bölgeye bir ziyaret gerçekleştiren Genç Kandıralılar Derneği Başkanı Nurullah Özer ve beraberindeki yönetim kurulu ile üyeler, barajın köy hayatına olan etkisinin fazla olacağını dile getirdi.

 

YÖNETİM DE KATILDI

Ziyaretinde Özer’e yönetim kurulundan İsmail Demirel, Soner Efe ve Erkan Sak, dernek üyeleri Burhan Yalçın ve Mutlu Yılmaz ile köy halkından Mutlu Yılmaz eşlik etti. Akçaova Köyü Muhtarı Remzi Yücel ile bir araya gelen Başkan Özer, Sungurlu Barajı kapsamında bir HES projesinin de hayata geçirilebileceğini söyledi. Özer, “Sungurlu Barajı ile insanların yaşamları çok ciddi manada etkilenecek. Şayet bu proje mutlaka olacaksa, yapılır. Ancak projenin içeriği ne olursa olsun çalışmada insanların mağduriyetleri en aza indirgenmeli” dedi.

 

“TEK OLUMSUZLUK, HES”

Bölgede bir Hidroelektrik Santrali (HES) çalışmasının da yapılabileceğini söyleyen Nurullah Özer, “O kadar köyün birden sular altında kalmasının sebebi bu HES projesi. HES projesi nedeniyle barajın kapsayacağı alan da genişliyor. Haliyle köyler bu nedenle sular altında kalacak. Sungurlu Barajı’nın 245 milyon metreküp kapasitesi bulunacak. Bu proje, ilk kez bu kadar ciddi manada ele alınıyor. Fakat zaten bu bölgeden yılda 145 milyon metreküp su İstanbul’a aktarılıyor. Yani Kandıra’dan İstanbul’a su takviyesi ilk kez olan bir hadise değil” şeklinde konuştu.

 

SUNGURLU BARAJI’NIN ETKİLEYECEĞİ KÖYLER

Akçaova

Akıncı

Aldan

Ağaçağıl

Çalyer

Develi

Masuhlar

Şerefsungur

Karadivan

Hacışeyh

Tatarahmet

Çakmaklar

Teksen

Selametli

Çalca

Kubuzcu

Gebeşler

Yağcılar

03 Kasım 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR