Baro taşocağı ile ilgili dava açmaya hazırlanıyor

Kocaeli Barosu Başkanı Av.Tamer Solakoğlu, dün gerçekleştirdiği basın toplantısı ile Maşukiye’de açılmak istenen taşocağı ile ilgili kendilerinin yasa...

BÜYÜT

Kocaeli Barosu Başkanı Av.Tamer Solakoğlu, dün gerçekleştirdiği basın toplantısı ile Maşukiye’de açılmak istenen taşocağı ile ilgili kendilerinin yasal olarak olaylara müdahil olacaklarını ve dava açacaklarını belirtti

Baro Başkanı Tamer Solakoğlu ve yeni yönetim kurulu üyeleri dün Kocaeli Adliyesi’nde gerçekleştirdikleri basın toplantısında, Maşukiye’de açılmak istenen taşocağı ile ilgili olarak dava açacaklarını ve baronun sahip olduğu kamu adına açılacak davalar ile ilintili olarak haklarını kullanıp müdahil olacaklarını açıkladı.

“ÇED RAPORU ÇIKMALI”
Tamer Solakoğlu, “Yasaların bize kamuoyu adına dava açma ve müdahil olma hakkını verdiğini söyleyebilirim. Bu durumda Maşukiye’de açılması istenen taşocağı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 25 hektardan küçük araziler için Çevre Etkilenmesi Değerlendirmesi Raporu’nun gerekli olup olmadığına karar vermesini bekliyoruz. Bu ne demektir? Bu şu demektir; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED raporu verirse dava açmamız şimdilik gerekmeyecek. Ama ÇED raporu gereksizdir derse bunu değerlendirip bu raporun verilmesi için dava açacağız” dedi.

“İÇTİHAT KARARI DA BULUNUYOR”
Solakoğlu, “Kısacası elimizde bir içtihat kararı da bulunmakta. “SASKİ’nin 23 Kasım 2012 tarihinde verilen bir yerel mahkeme kararında maden şirketinin 80 hektarlık bir araziyi 10 hektarmış gibi göstererek 25 hektarın altındaki arazi parçaları için ÇED Raporu gerekmemektedir kararı aldığı ve madeni işletmeye açmak için hazırlık yaparken açılan bir davada arazinin 80 hektar olmasına rağmen 10 hektarmış gibi gösterilmesi ile devletin yanıltıldığı için ÇED raporu hazırlanması ve madenin işletim hakkının iptaline kadar olay gitmiştir” Biz de müdahil olmak için elimizdeki yasal hakları kamuoyu adına kullanarak bakanlığın sessiz sedasız vermek istediği 25 hektarlık arazilerin altında kalan araziler için ÇED raporu gereksizdir işleminin önünü kapamak istiyoruz ve bunu yapmakta kararlıyız” ifadelerini kullandı.


“DAVA TAMAMEN ÇED RAPORU İLE İLGİLİ”
Solakoğlu, neden böyle hareket edeceklerini de açıklayarak, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın herkesi ve tüm karşı koyanları bypass ederek almak istediği bir karar varsa bunu haklı gerekçelere dayandırarak ve dava açarak durdurmayı planlıyoruz. Önce bir önlem olarak üç kişilik bir araştırma komisyonu kurduk. Avukat arkadaşlarımız, Arzu Türkkan, Nuri Almaz, Caner Karakadılar ve Çevre Komisyonu Başkanı arkadaşımız Çiğdem Baloğlu Demircan ile birlikte üç kişilik komisyonumuz olayları ve son durumu inceleyerek rapor hazırlayacaklar. Tüm teknik gelişmeleri masaya yatırdığımız toplantılar yaparak gerektiği gibi hareket edeceğiz. Açmayı planladığımız dava tamamen ÇED raporu ile ilgilidir” dedi.

“YASAL MÜCADELEMİZİ BAŞLATACAĞIMIZI DUYURUYORUZ”
Solakoğlu, “Taşocağının açılacağı alan Sapanca Gölü’nü besleyen en büyük beş dereden birinin üzerindedir ve açılması halinde bu derenin yönü değişebilecek ya da kurutulmuş olacaktır. Bu bölge korunma alanı olarak değerlendirilmiş ve uzak koruma alanı adı altında korunmalı bir alandır. Koruma altındaki alanlarda madencilik yapılamayacağı gibi, su kirliliği kontrolü yönetmeliğinin 20’nci maddesi gereği dinamit bile patlatılamaz. Bu derenin katli ile Sapanca Gölü kirletilecek ve hatta besleyen damarlardan biri kurutulacaktır. Yüksek Hızlı Tren için Körfez’den rahatlıkla temin edilebilecek bir maden olmasına rağmen, halen bu bölgeden taş ocağı açılarak taş ve toprak desteği sağlanmak istenmesinin bir anlamı yoktur. Doğa için bazı maliyetlere katlanılır. Avukatlık kanununun 76’ncı maddesinin barolara verdiği insan haklarını korumak görev ve yetkisine dayanarak yasal mücadelemizi başlatacağımızı duyururuz” şeklinde konuştu.

27 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR