Ünlü tarihçi Murat Bardakçı, KOÜ’lülerin sorularını yanıtladı!

Murat Bardakçı’nın konuşmacı olarak katıldığı programa, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü,Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ta...

Murat Bardakçı’nın konuşmacı olarak katıldığı programa, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü,Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın,Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çifti, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreter yardımcısı Tahir Akman Kocaeli Üniversitesi öğretim görevlilileri ve öğrencileri katıldı.

 

SORULAR TWİTTER ÜZERİNDEN SORULDU

Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Kemal Karagöz modetörlüğünde Murat Bardakçı’nın öğrencilerin sorularını yanıtladığı programda, öğrencilerin yoğun ilgisi nedeniyle önceden planlanan soru cevap kısmında değişiklik yapıldı öğrenciler soruları #KOÜMuratBardaçıyaSoruyor tagıyla cevaplandı.

 

REKTÖR MAKAM ARACINI GÖNDERDİ

Ünlü Tarihçi Murat Bardakçı Baki Komsuoğlu kültür ve kongre merkezinde gerçekleştirilen programa aracının bozulması nedeniyle program geç başladı. Bardakçı, “Bizler porgramın başlama saatini saat 14.00 olarak belirlemiştik ancak arabamın bozulması nedeniyle yolda kaldı. Sağolsun Sayın Rektörümüz Sadettin Hülagü bey makam aracını gönderdi ve programa geldik” dedi. Bardakçı, geç kaldığı için öğrencilerden özür dileyerek arabasının bozulması hadisesinin ilk olmadığını ifade etti.

 

“GEÇ KALINMIŞTIR”

Programın açılışında konuşma yapan Rektör Hülagü “Ülkemizin önemli gazeteci ve tarihcilerinden arkadaşım Murat Bardakçı’yı üniversite de ağırlıyoruz. Aklımızda olan ancak geç kalınmış bir projeydi. Bardakçıyı üniversitemizde ağırlamaktan kıvanç duyuyorum. Programın verimli geçmesini temenni ediyorum” dedi.

 

YOĞUN KATILIM

Ünlü tarihçi Murat Bardakçı’nın KOÜ öğrencilerin sorularının bir kısmını twitter üzerinden sorduğu soruları cevaplandırdığı programa Kocaeli Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin ilgisi yoğun oldu. Öğrenci ve akademisyenlerin yoğun ilgisi nedeniyle salonda yer bulamayan öğrencilerin bir kısmı proğramı merdivenlerden izlemek zorunda kaldı. 

 

“OSMANLI ALMAN KONTROLÜNDE MİYDİ”

Uluslararası İlişkiler Öğrencisi Mustafa Okutan’ın Birinci Dünya Savaşı döneminde osmanlı almanya kontrolünde miydi?” şeklinde soru yöneltti.

Bardakçı, “Sorunuzun temelinde şu var ilk okuldan beri okutulan Ahmet Vefik Paşa’nın 1800’lü yıllarda yadığı tarih kitabının kutulmasından geliyor. Dünyada çok şey değişti. Birçok tez çürüdü ancak bizler hala aynı tarih kitabı okutuyoruz. Ben okula başladığımda okutulan tarih kitabı ie bugün okutulan tarih kitabı aynı kitap” şeklinde cevaplandırdı.

 

“ARAPLAR İSYAN ETTİ”

İletişim Fakültesi öğrencisi Seyhan Deveci isimli öğrenci ülke ülke gündeminde sıcak olan Araplar konusunu sordu. Seyhan Deveci, “Araplar isyan mı etmiştir yoksa Türkleri sırtından mı vurmuştur?”

Sorusuna, Bardakçı “O dönemde milliyetçilik akımının etkisiyle Şerfi Hüseyin’in oğlu Faysal 1916 Ağustos ve Eylül aylarında isyan ettiğini ifade eder ve bunu bir bildiri olarak yayınlar. Faysal bu bildiriyle Türklere özlellikle de ittihat ve terakkiye savaş açtığını belirtmiştir. Ben Araplar bizi sırtımızdan vurdu gibi bir ifade kullanamam ama orada bir isyan vardı. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek isteyen arkadaşlar Arabistanlı Lawrience kitaplarını okuyabilirler” şeklinde cevaplandırdı.

 

AKADEMİSYENLERLE AKŞAM YEMEĞİ

Bardakçı KOÜ öğrencilerinin ve akademisyenlerinin sorularını yanıtladığı programın ardından. Akşam yemeğini Derbent Turizm Otelcilik Meslek Yüksek Okulu Uygulama Oteli’nde Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün de katıldığı ve akademisyenlerle beraber yedi. Bilal AKPINAR

1-093.jpg

2-078.jpg

3-050.jpg

yemek-002.jpg

Ünlü Tarihçi Murat Bardakçı, KOÜ'deki panelin ardından KOÜ Rektörü Saadettin Hülagü ve öğretim görevlilerince Derbent Turizm Otelcilik MYO Otelinde akşam yemeğinde ağırlandı.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR