Mesele sadece alkol değil, bu yiyeceklerde karaciğer hasarına neden oluyor

"İngiltere Southport'da aile hekimi olan Dr. David Unwin eskiden karaciğeri bozulmuş bir hastaya ilk sorduğu sorunun ne kadar içki içtiği olduğunu bel...

"İngiltere Southport'da aile hekimi olan Dr. David Unwin eskiden karaciğeri bozulmuş bir hastaya ilk sorduğu sorunun ne kadar içki içtiği olduğunu belirtiyor. Karaciğer sağlığının en iyi göstergesi bir protein testi olan kan testi GGT. Gama- glutamil transpeptidas adı verilen bu test sonucu yüksekse karaciğer yağlanmış demektir.
Dr. Unwin içki içmeyenler veya çok az içenlerde de GGT yüksekliğine rastlandığını belirtiyor. Şekerli ve nişastalı yiyecekler tüketenlerde GGT'nin yüksek olduğunu şöyle belirtiyor: "Bu yiyecekler hızla şekere dönüşüyor ve şekerin ilk depolandığı yer karaciğer. Karaciğer depolayabileceğinden fazla şekeri ise yağa dönüştürerek depoluyor."
Dr. Unwin bu açıklamasını bir çalışmayla test etmiş ve Diabesity in Practice dergisinde yayınlamış. GGT'si çok yüksek 69 hasta seçmiş ve onlara 13 ay boyunca düşük karbonhidratlı bir diyet uygulamış. Yeşil sebzeler, kuruyemişler, yumurta, balık, et ve yaban mersini gibi düşük glisemik indeksli yiyeceklerle beslenmişler. Bu beslenmenin ana fikri ekmek, patates, şeker gibi gıdaları tamamen keserek zeytinyağı ve tereyağı gibi sağlıklı yağların tüketimini arttırmak denebilir.
Dr. Unwin sonuçların çok çarpıcı olduğunu söylüyor. Öncelikle GGT seviyeleri %47 düşmüş. Bunun yanında başka önemli sağlık göstergelerinden kan şekeri ortalama 10 puan düşmüş ki bu kadarlık düşüş diyabet ilaçlarıyla sağlanıyor. Kiloları ortalama 5.5 kilo düşmüş, LDL/HDL oranı 4.3'ten 3.8'e düşmüş. Dr. Unwin alkole bağlı olmayan karaciğer hastalığının diyabet ve obeziteden sonra çağımızın üçünçü salgını olarak görüldüğünü, bunun da suçlusunun şeker ve karbonhidrat tüketimi olduğunu söylüyor.
New Castle Üniversitesi tıp ve metabolizma profesörlerinden Roy Taylor GGT'nin bir kişide diyabet gelişeceğinin ilk göstergesi olduğunu ve bunu diyabet ortaya çıkmadan uzun süre önce işaret ettiğini göstermiş. Profesör Taylor: "Tip 2 diyabet teşhisinden önce karaciğerden gelen uzun ve sessiz çığlık var, alkole bağlı olmayan karaciğer hastalığı ve bu kalp hastalığı riskini de arttırıyor." Uzun süren ünlü kalp hastalığı araştırması Framingham çalışması yüksek GGT'nin kardiyovasküler hastalık riskini %65 arttırdığını gösteriyor."
Prof. Dr. Canan Karatay alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasına sık sık dikkat çeker ve örnek olarak çocukları gösterir: "Çocukların çoğunda karaciğer yağlanması var çocuklar alkol mü içiyor." Yukarıda sözü edilen çalışma sonucunda tavsiye edilen beslenme şekli aynen Karatay Diyeti. Dünyada çeşitli araştırmalarla tarif edilen, Canan Hocanın kitaplarında anlattığı sağlıklı beslenme biçiminden bakalım bizim ekmekçi diyetisyenlerimiz ne zaman haberdar olacak?


Özet çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz
Kaynak: 
http://www.dailymail.co.uk/health/article-3340064/Experts-warn-toast-potatoes-cause-liver-damage.htmlYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR