İZEYAP, Atatürk’ün 50 fotoğrafını sergiledi

        Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmit’e yaptığı ziyaretler esnasında çekilen fotoğraflar, İzmit Evleri ve Tarihi Yaşatma Derneği (İZEYAP) t...

BÜYÜT

 

 

 

 

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmit’e yaptığı ziyaretler esnasında çekilen fotoğraflar, İzmit Evleri ve Tarihi Yaşatma Derneği (İZEYAP) tarafından Kocaeli Sanayi Odası’nda sergiye açıldı. Açılışa Çanakkale 18 Mart Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, ÇEKÜL Vakfı İl Temsilcisi Numan Gülşah, ADD Kocaeli Şubesi eski Başkanı Mustafa Küpçü, İZEYAP Başkanı Ertan Karaçay, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ülkem Cilasun ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Sergi açılışında bir konuşma gerçekleştiren İZEYAP Başkanı Ertan Karatay, Atatürk’ün İzmit ziyaretleri hakkında tarihi bilgiler verdi.

“İZMİT KASRI’NDA KONAKLADI”

Atatürk’ün ziyaretleri hakkında konuklarını bilgilendiren Ertan Karaçay, Ata’nın ilk ziyaretini 18 Haziran 1922 yılında dönemin ünlü gazetecileriyle buluşmak üzere gerçekleştirdiğini kaydederek, “Ulu önder yaptığı ziyarette bir geceliğine İzmit Kasrı’nda konaklamıştır” dedi. Atatürk’ün 16 Ocak 1923 tarihinde gerçekleştirdiği ikinci ziyaretin annesi Zübeyde Hanım’ın ölüm haberini aldığını belirten Karaçay “Büyük önderin annesinin cenazesi için İzmir’e gitmesi beklenirken yaverine; ‘Gerektiği şekilde defnedilsin’ emrini verir ve programını bozmaz. Çünkü söz konusu olan vatanın geleceğidir” dedi.

“16 OCAK BASIN ONUR GÜNÜ”

Atatürk’ün 1923 yılında 16 Ocak’ı 17 Ocak’a bağlayan gecede dönemin ünlü gazetecileriyle yeniden bir araya geldiğini ve yapılan toplantının sabaha kadar sürdüğünü hatırlatan Karaçay, “İzmit Basın Toplantısı’yla ilgili ayrıntılı bilgileri bu kent Şakir Balkı’nın Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan yazısıyla öğrendi. Daha sonra 16 Ocak Basın Onur Günü olarak kabul edildi. Mustafa Kemal’in İzmit’e üçüncü gelişi 12 Eylül 1924 tarihinde gerçekleşti. Büyük önderin cumhurbaşkanı olarak ilk kez geldiği ziyarette eşi Latife Hanımla birlikte İzmit halkıyla buluşmuştur. Mustafa Kemal 20 Eylül 1925, 1 Temmuz 1927, 5 Haziran 1928, 24 Temmuz 1933, 5 Mayıs 1934 ve 1937 yılında tekrar İzmit’e ziyaretlerde bulunmuştur” diye konuştu.

30 HAZİRAN’A KADAR AÇIK

Ulu önderin 1937 yılındaki ziyaretinde Derince’de konakladığı ve adı daha sonra Perili Köşk olarak anılmaya başlayan tarihi Cevat Abbas Çiftlik Köşkü maalesef yok edildiğini belirten Karaçay, “Ulusumuzu emperyalist paylaşımdan kurtaran, halkın egemen olduğu Cumhuriyet yönetimini kuran ve görevde olduğu 15 yıl içerisinde Cumhuriyet’in altın yıllarını yaşatan ulu önderin huzurunda saygıyla eğiliyoruz” ifadelerini kullandı. Açılış konuşmaları ve kurdele kesiminin ardından tüm davetliler ulu önderin ziyaretlerinden karelenen 50 fotoğrafın bulunduğu sergiyi gezdi. Serginin 30 Haziran tarihine kadar açık olacağı öğrenildi.

24 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR