Ege ve Marmara Baro Başkanları İzmir’de toplandı

Ege ve Marmara Bölgesi Baro Başkanları toplantısı, İzmir Barosu’nun ev sahipliğinde, İzmir Ege Palas Business Hotel’de yapıldı.Toplantıya Afyon Barosu...

BÜYÜT

Ege ve Marmara Bölgesi Baro Başkanları toplantısı, İzmir Barosu’nun ev sahipliğinde, İzmir Ege Palas Business Hotel’de yapıldı.Toplantıya Afyon Barosu Başkan Yardımcısı Av. Mesut Kuyucu, Aydın Barosu Başkanı Av. Sümer Germen, Balıkesir Barosu Başkanı Av. Yaşar Meyvacı, Bursa Barosu Başkanı Av. Ekrem Demiröz, Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan, Edirne Barosu Başkanı Av. Özgür Yıldırım, İstanbul Barosu Başkanı Av. Ümit Kocasakal, İzmir Barosu Başkanı Av. Sema Pekdaş, Kocaeli Barosu Başkanı Av. M. Tamer Solakoğlu, Kütahya Barosu Başkanı Av. Sabit Özdağlar, Manisa Barosu Başkanı Av. Zeynel Balkız, Muğla Barosu Başkanı Av. Mustafa İlker Gürkan, Uşak Barosu Başkanı Av. Baki Kantar ve Yalova Barosu Delegesi Av. Cemal İnci katıldılar.
SORUNLAR TARTIŞILDI

Toplantıyla ilgili bilgi veren Kocaeli Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, Baro Başkanları Toplantısında avukatlık meslek sorunları, adil yargılanma hakkı, savunma hakkı ile ilgili sorunlar tartışıldı ve değerlendirildi. Toplantı sonunda bir sonuç bildirgesi yayımlandı” dedi.

Baro başkanlarının
Sonuç bildirgesi şöyle;

15 Aralık 2012 tarihinde İzmir'de toplanan ve aşağıda imzaları olan Ege ve Marmara Baro Başkanları ve Temsilcileri aşağıdaki hususları kamuoyuna açıklamayı gerekli görmüşlerdir.
1- Son dönemlerde yaşanan yargısal olay ve süreçler sebebiyle toplumda hukuka, yargıya, adalete duyulan güven hızla azalmaktadır ve bu son derece tehlikelidir. Temelinde hukukun üstünlüğü ve adaletin bulunmadığı hiçbir toplum varlığını sürdüremez, sorunlarını çözemez. Bağımsız ve tarafsız bir yargı, savunma hakkı, adil yargılanma hakkı,hak arama özgürlüğü demokrasinin temelidir.
2- Savunma ve onun temsilcisi avukat, halkın hak arama özgürlüğünün aracı ve güvencesidir, iddia ve yargı makamı ile eşit düzeydedir. Savunmaya, avukata yöneltilen her türlü baskı, engelleme, sınırlama bizzat halkın hukuk güvenliğine ve adalete yönelik bir saldırıdır. Avukatlar adalet sisteminde "AKTÖR" değil asli unsurdur.

3- Özellikle topluma mal olmuş davalar ve özel görevli mahkemeler başta olmak üzere yargılamalarda avukata yönelik kısıtlama ve engellemeler, saldırılar tahammül ve kabul edilemez düzeye ulaşmıştır. Ancak bilinmelidir ki avukatlar ve barolar hukuksuzluğa, zulme, baskıya teslim olmayacaklar; hukukun üstünlüğünü, adil yargılanma hakkını, demokrasiyi kararlılıkla savunmaya devam edeceklerdir.

4-Avukatlık Kanunun 76. maddesi toplumun hak ve hukukunu korumak adına barolara görev ve yetki vermektedir. Bu görev ve yetkiyle barolar vatandaşların hak ve hukukunu korumak adına davalar açabilmekte, açılmış davalara müdahale edebilmektedir. Son dönemlerde baroların bu tür davalarda taraf ehliyetinin bulunmadığına ilişkin ve toplumun çıkarlarını koruyan bu işlevlerini ortadan kaldırmayı sonuçlayacak “İdari Yargı Kararları” toplum adına kaygı vericidir ve kabul edilemez.

5- Hukukun üstünlüğünün en önemli güvencelerinden olan avukatlara ve barolara yönelik her türlü saldırı kimden gelirse gelsin hak ettiği karşılığı görecektir.

6- Adil yargılama yargı için bir görev, kişi için bir haktır. Hukuk ve adalet herkes için gereklidir. Barolar kişi ve düşünce ayrımı gözetmeksizin herkesin adil yargılanma hakkını kararlılıkla gözetmeye ve sahip çıkmaya devam edeceklerdir.Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

19 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR